Podczas procesów wiertniczych pozyskiwane są z ziemi najróżniejsze materiały – nie tylko gaz, czy ropa ale także mniej znane produkty takie, jak bentonit. Czym w zasadzie jest bentonit? Jakie można wyróżnić jego odmiany i w jakich miejscach znajduje zastosowanie? Jak można przechowywać bentonit, aby nie stracił swoich właściwości? I przede wszystkim: gdzie można go znaleźć?
1. Bentonit – czym właściwie jest ten materiał?
2. Zastosowanie bentonitu – gdzie stosuje się bentonit?
3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze bentonitu dla siebie?
4. Jak przechowywać bentonit aby nie stracił swoich właściwości?
5. Producent bentonitu – gdzie w Polsce występuje bentonit?
6. Gdzie można znaleźć bentonit do własnych celów?
Bentonit – czym właściwie jest ten materiał?
Bentonit to materiał powstały z ilastej skały osadowej. Oznacza to, że jest bardzo drobny i zbudowany z uwodnionych glinokrzemianów glinu, magnezu i żelaza. Ciekawostką jest to, że bentonit powstaje z przeobrażenia szkliwa wulkanicznego, które zachodzi w słonej wodzie morskiej. Może przybierać różne kolory: przybiera barwę białą, żółtą, szarą a nawet kremową. Warto wiedzieć także to, że materiał ten ma silne działania adsorpcyjne (nie mylić z absorpcją) – pochłania on duże ilości wody. Można wyróżnić dwa rodzaje bentonitu: bentonit sodowy oraz bentonit wapienny. W jakich miejscach jednak stosuje się ten materiał? Głównie bentonit można spotkać w Stanach Zjednoczonych lub w Rosji.
Zastosowanie bentonitu – gdzie stosuje się bentonit?
Bentonit ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany w branży kosmetycznej – szczególnie jako maseczki do twarzy. Radzi sobie z problemami skórnymi, a także z problemami natury wirusowej czy bakteryjnej. Stosuje się go także na zęby i jako środek oczyszczający. Jest też wykorzystywany w branży farmaceutycznej w postaci kremów, pudrów i posypek. Ponadto, ten materiał jest używany do stosowania w paszach dla koni – wpływa pozytywnie na procesy, które zachodzą w przewodzie pokarmowym a dodawany do paszy adsorbuje wyłącznie związki niepożądane, takie jak metale ciężkie czy mykotoksyny (grzyby).
Nie można także zapomnieć o zastosowaniu bentonitu w budownictwie oraz w wiertnictwie. Bentonit stosuje się w wiertnictwie horyzontalnym, w technologii mikrotunelowania, podczas wierceń naftowych czy hydorgeologicznych. Ponadto bentonit znajduje zastosowanie w ścianach szczelinowych i w pompach ciepła.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze bentonitu dla siebie?
Na rynku występuje wiele różnych odmian produktów bentonitowych, oferowanych przez najróżniejszych producentów. Jak więc wybrać produkt odpowiedni dla siebie, który sprawdzi się w takich sytuacjach, na jakich nam zależy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału, który w ostateczności kupimy? Przede wszystkim na pewno ważny jest producent bentonitu wiertniczego – czy jest topowy? Czy jest znany w Polsce i na całym świecie? Czy produkty, które oferuje cieszą się powodzeniem i są często i chętnie kupowane? Istotną kwestią jest również jakość i wydajność. Im bardziej ekonomiczny produkt, tym starcza na dłużej a co za tym idzie mniej obciąża portfele.
Jak przechowywać bentonit aby nie stracił swoich właściwości?
W jaki sposób przechowywać bentonit, aby nie stracił swoich właściwości i służył ci przez jak najdłuższy czas? Na pewno warto przechowywać bentonit w chłodnym miejscu, ale nie w zbyt chłodnym – najlepiej sprzyjającymi warunkami są te, w których panuje pokojowa temperatura od 15 do 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach można przechowywać bentonit, warto jednak podkreślić, że najlepiej robić to w workach a nie w metalowych puszkach czy beczkach. Dlaczego? W kontakcie z metalem glinka traci sporą część swoich właściwości, co jest efektem niepożądanym.
Producent bentonitu – gdzie w Polsce występuje bentonit?
Gdzie występuje bentonit? Najwięcej tego materiału można znaleźć w takich krajach, jak Stany Zjednoczone czy Rosja. Jest to związane ze specyfiką jego powstawania. Warto jednak wiedzieć, że także w Polsce można znaleźć miejsca, w których występują złoża bentonitu – najwięcej jest go w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym ale to nie jedyne miejsce. Można go szukać także w Zapadlisku Przedkarpackim czy bezpośrednio w Karpatach. Dodatkowo bentonit występuje także na Dolnym Śląsku i na Kielecczyźnie (szczególnie w Chmielniku).
Ciekawostką jest to, że bentonit można spotkać także koło miasta Poznań – na obszarach, na których występują iły. Polska jest więc całkiem bogata w ten materiał.
Gdzie można znaleźć bentonit do własnych celów?
Różne rodzaje bentonitu można znaleźć w wielu miejscach. Jeżeli jednak zależy ci konkretnie na bentonicie wiertniczym, który stosowany jest w płuczkach wiertniczych to warto w tym celu zdecydować się na wizytę u producenta tego konkretnego rodzaju. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do bardzo wysokiej jakości produktu, który świetnie sprawdzi się podczas prac wiertniczych. A gdzie znaleźć producenta? Najlepszym miejscem jest internet: a konkretnie strona producenta.