Beton – czy warto postawić na płyty meblowe z jego rysunkiem?

Beton

 

Współczesne rozwiązania architektoniczne klasyfikują beton nie tylko jako typowo budowlany materiał, ale i element dekoracyjny. Betonowe elementy stanowią tło dla odważniejszych aranżacji lub grają pierwsze skrzypce i nadają charakteru surowym, industrialnym wnętrzom. Czy warto wykorzystać płyty meblowe z rysunkiem betonu w swoich wnętrzach? Przekonajmy się!

Fenomen betonu jako elementu dekoracyjnego

Niegdyś beton kojarzono wyłącznie z materiałem typowo budowlanym, jednak wraz z upływem czasu dostrzeżono jego potencjał również w wystroju wnętrz. Surowe, betonowe ściany wewnętrzne zaczęły pojawiać się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To na ten okres przypadają narodziny stylu industrialnego, z którym betonowe elementy tworzą wyjątkowo zgrany duet.

Warto jednak podkreślić, że wówczas betonowe ściany i podłogi nie były wizją projektanta. Były one wynikiem adaptacji wnętrz starych fabryk, zakładów przemysłowych i magazynów, które opustoszały na skutek recesji. Zaadaptowane mieszkania początkowo zajmowali przedstawiciele nowojorskiej awangardy. Właśnie w ten sposób powstał styl loftowy, który później zyskał popularność w środowiskach artystów i architektów, a w tym także betonowe wykończenie podłóg i ścian oraz inne surowe elementy dekoracyjne.

Współczesne rozwiązania architektoniczne nie boją się nietuzinkowych materiałów, a beton na dobre zagościł w koncepcjach projektantów wnętrz. Wykorzystuje się go zarówno do salonów i sypialni, jak i kuchni czy łazienek utrzymanych w chłodnych, minimalistycznych kompozycjach oraz w połączeniu z ciepłymi barwami, przełamując jego surowy ton. Materiał ceniony jest nie tylko jako dekoracja podłóg i ścian. Rysunkiem betonu zdobi się także meble, donice, blaty, kominki i wiele innych elementów wykończenia wnętrz.

Z jakim stylem koresponduje beton?

Beton to idealny materia łdla przestrzennych, industrialnych wnętrz. Nie oznacza to jednak, że betonowe wykończenia pasują jedynie do loftowej estetyki. Ze względu na prostotę oraz stonowaną kolorystykę materiału, beton z powodzeniem wykorzystuje się również w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym oraz skandynawskim.

Co więcej, betonowe wykończenie ścian nie zawsze musi stanowić bazę dla typowo minimalistycznych, powściągliwych w dodatki przestrzeni. Architekci często decydują się na aranżację betonowych ścian we wnętrzach utrzymanych np. w stylu boho. Wówczas chłód i surowy charakter materiału równoważą bogate w kolory i faktury dodatki typowe dla artystycznej bohemy, które nadają wnętrzu dużej dozy przytulności.

Płyty meblowe i laminaty HPL – alternatywa dla ciężkiego betonu

Płyty z betonu architektonicznego to ciężki materiał, wobec czego ich odpowiedni montaż może okazać się dość problematyczny. Rozwiązaniem, które pozwala otrzymać zadowalający efekt wizualny surowego betonu przy mniejszej wadze, a co za tym idzie łatwiejszej aranżacji, są laminaty i płyty meblowe HPL z rysunkiem betonu. Materiały te cieszą się powszechnym wykorzystaniem jako okładziny ścienne.

Aby betonowe komponenty aranżacyjne współgrały z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, warto poświęcić dłuższą chwilę na dobór odpowiednich dekorów. Z pomieszczeniami utrzymanymi w stylu loftowym idealnie korespondują następujące pozycje wzorów betonowych marki Pfleiderer:

  • S60030 Mitu Szary – perfekcyjne odwzorowanie betonu szalunkowego wzbogacone o rysunek drewna. Uniwersalny odcień świetnie współgra z metalowymi elementami i stanowi tło dla intensywnych, industrialnych dodatków;
  • F76044 Bellato Szary – nieco jaśniejsza wersja betonu z dekoracyjnymi przetarciami i zróżnicowaną tonacją. Uniwersalny element surowych wnętrz i nie tylko.

Betonowe wykończenia można połączyć z innym wariantem kolorystycznym, np. jasnym dekorem z rysunkiem drewna R30039 Orzech California lub uniwersalnym dekorem R20256 Dąb Lorenzo.

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem betonu

Płyty betonowe świetnie pasują do naturalnych tworzyw, przede wszystkim do drewna. Sprawdzą się zarówno drewniane wykończenie podłogi, jak i meble czy dodatki w postaci starych skrzyń. Jasne, drewniane płyty meblowe w ciepłych odcieniach w połączeniu z chłodnym, betonowym tłem równoważą przestrzeń, tworząc stonowane wnętrze z odrobiną zadziorności typowej dla surowych materiałów. Dodatkowo wnętrze można ocieplić dywanem utrzymanym w jasnej kolorystyce. Beton świetnie prezentuje się w połączeniu z takimi kolorami, jak np. czerwień, biel czy ciemny grafit.

W aranżacjach utrzymanych w stylistyce boho betonowa przestrzeń uwydatnia faktury dodatków, np. wiklinowych osłon na donicach i żyrandolach, lnianych poduszek oraz grubych, plecionych pledów i koców. Warto wówczas dodatkowo ocieplić pomieszczenie i dodać mu przytulności przy pomocy jasnych makram, trawy pampasowej oraz dużej ilości roślin doniczkowych.

W typowo loftowych wnętrzach beton koresponduje z metalami, np. wykończeniem kabiny prysznicowej czy elementami stołów i krzeseł. Chłód oraz surowość betonowych ścian współgra zarówno z czarnym metalem, jak i odcieniami złota, miedzi czy mosiądzu.

W kwestiach związanych z tematyką wnętrzarską z pomocą przychodzi platforma Woodlove.to. Jej funkcje pomagają m.in. w stworzeniu inspiracji czy projektu, a także znalezieniu fachowców.

Artykuł sponsorowany

Grafiki Adobe