Budowa na działce rekreacyjnej

Mieszkańcy większych i mniejszych miast doceniają zalety mieszkania w aglomeracjach, ale często też marzą o odpoczynku na łonie natury i posiadaniu własnego kawałka zieleni. Nie wszystkich jest stać na kupno działki i budowę domu przeznaczonego na weekendowy i wakacyjny odpoczynek, tańszym i lepszym rozwiązaniem jest kupno działki rekreacyjnej i postawienie na niej niewielkiego domku letniskowego. Co to jest właściwie działka rekreacyjna? Czym się różni od ROD? Czy na działce rekreacyjnej można stawiać budynki mieszkalne? Jak wygląda procedura przekształcenia działki rekreacyjnej na budowlaną? O tym wszystkim – w artykule.

Co to jest działka rekreacyjna?

Status prawny działki rekreacyjnej jest określony w prawie budowlanym. Jest to teren przeznaczony do rekreacji i wypoczynku, na którym można prowadzić uprawy ogrodnicze, sadzić drzewa, krzewy, kwiaty i warzywa. Znajduje się ona poza terenem budowlanym, w związku z tym nie można tam postawić budynku mieszkalnego o charakterze całorocznym, co nie znaczy, że działka jest pozbawiona możliwości zabudowy. Na działce rekreacyjnej można stawiać niewielkie konstrukcje i budynki o charakterze wypoczynkowym: grille, altany, baseny, domki letniskowe. Przed realizacją budowy, koniecznie trzeba się zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ewentualnie z warunkami zabudowy ustalonymi przez gminę lub miasto. W omawianym dokumencie znajdą się wytyczne o maksymalnej wysokości budynku i powierzchni zabudowy, kącie nachylenia dachu, a także możliwości podłączenia działki do sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz infrastruktury technicznej.

Działka rekreacyjna a ROD

Czym różni się działka rekreacyjna od ROD, czyli Rodzinnych Ogrodów Działkowych? Przede wszystkim statusem właściciela. Działka rekreacyjna jest naszą własnością i w związku z tym, można korzystać z wszystkich temu należnych praw co do gruntów i stojących na nich nieruchomości. Można dokonywać na nich przewidzianych prawem remontów lub zmian, co w przypadku ogrodów działkowych jest bardziej skomplikowane. Rodzinne Ogrody Działkowe należą do Polskiego Związku Działkowców. Działkę można nabyć na dwa sposoby: wystąpić do PZD z zapytaniem o wolną działkę, ewentualnie odkupić (wydzierżawić) ogródek działkowy. W pierwszym przypadku czas oczekiwania może być długi, w drugi – nie zostajemy właścicielami działki, a jedynie podpisujemy umowę o użytkowanie działki na określonych warunkach.

Jakie budynki na działce rekreacyjnej?

Działka rekreacyjna nie jest działką budowlaną, bo jak sama nazwa mówi jest to teren wykorzystywany przede wszystkim do rekreacji, odpoczynku, a nie miejsce stałego zamieszkania. Działki rekreacyjne są najczęściej umiejscowione na obrzeżach miast, nad jeziorem, blisko lasu lub w lesie, na wzniesieniach… Są tańsze niż działki budowlane, ale właściciel musi się liczyć z tym, że napotka pewne ograniczenia przy stawianiu na nich budynku. Chociaż nie może na takiej działce wybudować domku całorocznego, możliwa jest budowa domu letniskowego, na którego nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę. Taki domek powinien być jednak zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jego całkowita powierzchnia nie może być większa niż 35 m2. Możliwa jest też budowa domu letniskowego od 35 m2 do 70 m2, pod warunkiem, że rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie przekracza 6 m, a wysięg wsporników ogranicza się do 2 m. W obu wypadkach dom nie może posiadać poddasza użytkowego Ważne też, by liczba budynków na działce rekreacyjnej nie przekraczała jednego na 500 m2. O ile, w przypadku domku letniskowego nie potrzeba pozwolenia na budowę, to konieczne jest zgłoszenie faktu budowy do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, odpowiedniego ze względu na położenie działki. Jeśli odpowiedni urząd nie zgłosił sprzeciwu w terminie 21 dni, prace budowlane można rozpocząć.

Czy można przekształcić działkę rekreacyjną w budowlaną?

Działka rekreacyjna jest oczywiście tańsza niż budowlana. Niektórzy nabywcy sądzą, że po pewnym czasie podejmą procedurę przekształcenia jej na budowlaną. Teoretycznie jest to możliwe. Wystarczy złożyć do miejscowego urzędu gminy lub miasta wniosek o zmianę przeznaczenia działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego z uzasadnieniem, dlaczego chcemy dokonać zmiany. Oczywiście uzasadniamy, że chodzi o zamiar budowy domu całorocznego. Procedura rozpatrywania wniosku przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może trwać kilka miesięcy i zazwyczaj kończy się odmową. Właściciel może otrzymać zgodę tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli otaczające działki mają charakter budowlany lub działka znajduje się w pobliżu drogi publicznej i możliwe jest wykonanie do niej przyłączy. W takiej sytuacji jednak wartość działki wzrasta i stosowny urząd, po przekształceniu działki rekreacyjnej w budowlaną, może wystąpić o opłatę adiacencką. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami w przypadku wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej budową urządzeń infrastruktury z udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa, opłata adiacencka może być naliczana, a jej kwota jest ustalana przez radę gminy w drodze uchwały.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Wonderlane, unplash.com