Inteligentny dom to dom przyszłości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możesz mieć wszystko na oku, łączyć się z urządzeniami domowymi nawet wtedy, gdy jesteś daleko, a także zarządzać zużyciem energii.
Inteligentna technologia jest chętnie dodawana do projektów domów, a właściciele mogą zdalnie sterować oświetleniem, termostatami, urządzeniami elektronicznymi i kontrolować to, co dzieje się w obrębie ich miejsca zamieszkania. Wszystko to za pomocą smartfonów i tabletów.
Dlaczego warto zaprojektować inteligentny dom?
Inteligentne domy zapewniają wygodę i komfort. Pozwalają zautomatyzować wiele codziennych zadań i zapewniają dodatkową ochronę. Zdalne kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, włączanie i wyłączanie światła, otwieranie i zamykanie rolet czy włączanie zraszaczy w upalne dni nigdy nie było prostsze.
Rozwiązania towarzyszące inteligentnym domom zapewniają zupełnie nową jakość życia jego mieszkańcom i zwiększają ich bezpieczeństwo. Wystarczy jeden rzut oka, aby upewnić się, że dom został odpowiednio zabezpieczony przed wyjazdem, w jego obrębie nie kręcą się podejrzane osoby, oraz zaufać automatycznym czujnikom, które mogą wykrywać wycieki gazu i wody z automatycznym wyłączaniem, aby zminimalizować potencjalne uszkodzenia.
Podstawowe elementy inteligentnego domu – dodaj je do swojego projektu
Nowoczesne domy, dzięki inteligentnym rozwiązaniom, mogą być jeszcze bardziej spersonalizowane niż kiedykolwiek. Użytkownicy mogą dopasować atmosferę we wnętrzach do swojego nastroju, zmieniając temperaturę, dostosowując oświetlenie, dźwięki czy muzykę. Właściciele inteligentnych domów mogą samodzielnie wybierać rozwiązania, które najlepiej pasują do ich stylu życia.
Niektórzy preferują skupić się na bezpieczeństwie, instalując czujniki dymu i kamerę wideo, inni chcą dostarczyć sobie rozrywki, dodając do wyposażenia salonu inteligentny telewizor i wyposażając go w niezbędne akcesoria i oprogramowanie, takie jak VPN USA, dzięki któremu w dowolnym momencie będą mogli przełączyć się na amerykańskiego Netflixa i obejrzeć ulubione seriale, przy okazji upewniając się, że nikt niepowołany nie zdoła śledzić szczegółów połączenia.
Zadbaj o podstawową infrastrukturę
Szybkie połączenie z Internetem to podstawa, aby inteligentny dom mógł spełniać swoje funkcje. Pierwszym krokiem jest więc upewnienie się, że dom znajduje się w obszarze o silnej sieci. Pomocne może być też zainstalowanie dodatkowych portów Ethernet w całym domu, szczególnie tam, gdzie będą używane komputery i inteligentne telewizory.
Kolejnym krokiem jest wybór ekosystemu / platformy inteligentnego asystenta, z którym będzie współpracowało większość urządzeń (np. Amazon Alexa, Apple HomeKit dla urządzeń z systemem iOS, Google Home i inne). Dużym plusem Amazon Alexa i Google Home jest możliwość zainstalowania dodatkowego panelu dotykowego, za pomocą którego można sterować poszczególnymi urządzeniami.
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu
Mądra ochrona domu to wybór urządzeń i akcesoriów, które pozwolą zapobiegać włamaniom oraz potencjalnym szkodom.
Najczęściej inteligentne domy są wyposażone w:
-
inteligentne zamki do drzwi,
-
kamery wewnętrzne i zewnętrzne,
-
czujniki ruchu,
-
inteligentne termostaty,
-
wyłączniki i alarmy,
-
czujniki dymu i kontroli jakości powietrza.
Warto jednak najpierw przeanalizować swoje potrzeby, a także budżet przewidziany na takie ulepszenia. Niektóre urządzenia mogą być bardziej wymagające, inne mogą mieć opcje dodatkowej rozbudowy.
Oświetlenie dopasowane do potrzeb
Inteligentne oświetlenie pozwala uzyskać zdalny dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu i zmieniać godziny włączania i wyłączania świateł. Jest to szczególnie pomocne podczas urlopu i działa jako sposób na odstraszanie potencjalnych złodziei.
Wszystkie tradycyjne żarówki można zastąpić inteligentnymi żarówkami, a następnie połączyć je z Internetem. Podobnie włączniki i wyłączniki, którymi można sterować zdalnie za pomocą asystentów głosowych – włączać i wyłączać przełączniki po podłączeniu ich do domowej sieci Wi-Fi. W tym przypadku nie trzeba nawet stosować inteligentnych żarówek – wystarczy światło podłączone do specjalnego przełącznika.
Kontrola nad zużyciem energii
Termostaty i inne urządzenia inteligentnego domu cechują się ogromną wydajnością. Mogą automatycznie zmieniać swoje ustawienia, aby dopasować się do zmieniających się wymagań. Dodatkowo są w stanie wykryć marnotrawstwo energii, wody i gazu. Prowadząc dom w oparciu o inteligentne technologie, można zwiększyć efektywność energetyczną domu, zminimalizować zużycie energii oraz obniżyć rachunki.
Przydatny jest w szczególności inteligentny termostat, dzięki któremu można zdalnie regulować ogrzewanie, klimatyzację i wentylację. Dodatkowo można mieć oko na zużycie energii. Urządzenia mogą uczyć się nawyków domowników i zmniejszać lub zwiększać temperaturę wewnątrz w zależności od ich obecności w domu. Kontrolować można wszystko, także ogrzewanie podłogowe.
Wygodna i wydajna kuchnia
Gotowanie w inteligentnej kuchni nigdy nie było prostsze. Projektanci dwoją się i troją, aby stworzyć jeszcze wydajniejsze i bardziej funkcjonalne sprzęty kuchenne. Jednym z nich jest blat kuchenny ze wbudowaną, praktycznie niewidoczną płytą indukcyjną.
Blat bezpiecznie nagrzewa się w odpowiednim miejscu, tworząc wygodną powierzchnię do gotowania. Płyta indukcyjna jest wyposażona w intuicyjny czujnik, a także funkcję automatycznego wyłączania. Można nią sterować za pomocą aplikacji w telefonie.
Zbuduj rodzinne rutyny
Inteligentny dom pozwala na wdrożenie procedur, które uczynią życie wygodniejszym. Zainstalowanie czujnika ruchu może pomóc we włączaniu świateł od razu po przyjeździe do domu. Za pomocą innych czujników można włączać telewizor, regulować termostat czy zaprogramować przyciemnianie świateł.
Specjalny system może budzić mieszkańców domu łagodną muzyką i automatycznie podnosić rolety lub włączać muzykę. Inteligentny ekspres do kawy można zaprogramować w taki sposób, aby przygotowywał kawę o określonej godzinie.
Inteligentny dom w niższej cenie
Zbudowanie w pełni inteligentnego domu wymaga sporego nakładu czasu i pieniędzy. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyposażenie go we wszelkie dostępne rozwiązania. Na szczęście nie jest to konieczne, ponieważ nawet kilka prostych gadżetów w rozsądnej cenie może zapewnić pełne korzyści, podobne do tych, jakie można znaleźć w wysokiej klasy inteligentnych domach. Wszystko to przy znacznie skromniejszym budżecie.
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie projektowania inteligentnego domu jest sporządzenie listy potrzeb. Warto zrobić inwentaryzację wszystkich obecnych urządzeń, ocenić swoje potrzeby i urządzenia, które mogą je spełnić. Dobrym pomysłem jest skupienie się na ekologicznych rozwiązaniach oraz zadbanie o bezpieczeństwo domu. Czasami umieszczenie w domu kamer wewnętrznych lub inteligentnego telewizora może znacząco zwiększyć komfort życia mieszkańców.
Fot.
.com