Cement i wapno to materiały budowlane, które są niezbędne przy wznoszeniu różnego rodzaju konstrukcji budowlanych. To dobrze znane wszystkim budowlańcom spoiwa łączące cegły i pustaki, a dodatkowo wykorzystywane przy tworzeniu wylewek.
Cement przy budowie i remoncie
Cement jest kluczowym materiałem budowlanym produkowanym na bazie różnego rodzaju surowców mineralnych, przede wszystkim gliny, margla i wapienia. Wypalany w piecach i mielony z gipsem jest niezbędny przy wytwarzaniu betonu, surowca, powszechnie stosowanego w budownictwie. Ze względu na hydrauliczne właściwości (twardnieje w kontakcie z wodą) wykorzystywany jest także do zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych. Znajduje zastosowanie przy tworzeniu fundamentów, posadzek i stropów, a nawet konstrukcji żelbetowych. W zależności od proporcji składników, dodawanych podczas produkcji, ma różne właściwości.
Cement – rodzaje
Na rynku budowlanym mamy do czynienia z pięcioma podstawowymi rodzajami cementu.
Są to:
Cement portlandzki (CEM I) jest nazywany także „czystym”. Wykorzystywany przy budowie stropów, słupów, nadproży, używany może być przy niskiej temperaturze. Podczas procesów twardnienia powinien być podlewany wodą.
Cement portlandzki wieloskładnikowy (CEM II) zawiera w składzie różne dodatki, które jednak nie przekraczają 5% ogólnej masy. Ten rodzaj cementu jest potrzebny w zaprawach murarskich i tynkarskich.
Cement hutniczy (CEM III) – jest zbudowany ze zmielonego klinkieru portlandzkiego, żużlu wielkopiecowego i siarczanu wapniowego. Ze względu na właściwości jest wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie inżynieryjnym i przemysłowym. Często stosuje się go przy wykonywaniu przepustów, przygotowaniu masywnych fundamentów, w budownictwie drogowym (stabilizowanie słabych gruntów). Cement hutniczy ma bardzo długi proces schnięcia i powinien być wtedy obficie podlewany wodą.
Cement pucolanowy (CEM IV) powstaje ze zmielonego klinkieru, pucolanu (popiół lotny), krzemionki i glinu. Obecność w cemencie pucolanu poprawia właściwości wiążące cementu i wodoodporność. Wykorzystywany do produkcji zapraw murarskich, przygotowania podmurówek, wykonywania stabilizacji gruntu.
Cement wieloskładnikowy (CEM V) ma właściwości podobne do hutniczego. Jest stosowany w produkcji mieszanek budowlanych oraz do tworzenia elementów betonowych.
Do prac specjalistycznych wykorzystuje się tzw. cementy specjalne, np. wiertnicze.
Wapno w budownictwie
Wapno (wodorotlenek wapnia) jest materiałem budowlanym, który był wykorzystywany w od wieków. To świadczy o nieprzemijających wartościach tego spoiwa. Co prawda wapno zostało po rewolucji budowlanej wyparte przez cement, ale jest nadal nie do zastąpienia na wielu budowach i ponownie zaczyna się cieszyć zainteresowaniem. Przede wszystkim jest niezbędne przy renowacji starych budynków i jako materiał dekoracyjny.
Nie można jednak zapomnieć, że i w nowoczesnym budownictwie jest szeroko stosowane. Przede wszystkim wapno jest często używane w produkcji suchych mieszanek tynkarskich i farb o właściwościach ekologicznych. Bez udziału tego spoiwa nie można mówić o produkcji wyrobów wapienno-piaskowych oraz gazobetonu. Wapno jest materiałem cenionym szczególnie przez zwolenników rozwiązań naturalnych i prozdrowotnych w budownictwie. Dlaczego? Otóż jest to materiał całkowicie ekologiczny jeśli chodzi o skład i proces wytwarzania.
Rodzaje wapna w budownictwie
W przemyśle budowlanym wykorzystywane są różne rodzaje wapna. Wapno budowlane tradycyjne to najczęściej spoiwo w zaprawach budowlanych, środek uplastyczniający i wybielający oraz element potrzebny przy wyrobie mas kleistych. Wapno palone mielone jest składnikiem betonu komórkowego, wyrobów wapienno-piaskowych i doskonale zdaje egzamin przy osuszaniu gruntów budowlanych. Wapno suchogaszone stabilizuje i utwardza grunt jako podłoże budowlane. Jest niezbędne przy budowie obiektów wielkopowierzchniowych (magazynów, marketów, hal produkcyjnych) oraz robotach drogowych. Natomiast wapno powietrzne jest cenione przy pracach konserwatorskich ze względu na zgodność z materiałami i substancjami wykorzystywanymi w dawno budowanych obiektach (zabytkach).
Wydawałoby się, że cement i wapno są mało znaczącymi materiałami budowlanymi, a przecież bez nich trudno sobie wyobrazić zbudowanie jakiegokolwiek większego czy mniejszego obiektu. Po prostu większość z nich by nie powstała.
Bogumiła Pierzchanowska
Fot. licencja Adobe