Nierzadko jest tak, że mimo ponoszenia znacznych kosztów na ogrzewanie budynku, poziom ciepła wewnątrz, nie spełnia oczekiwań domowników. Dzieje się tak przede wszystkim w starych budynkach posiadających źle zaizolowane ściany, dach, nieszczelne okna i podłogę na gruncie. Termomodernizacja jest to zestaw działań, które pozwalają poprawić energooszczędność domu i utrzymanie ciepła wewnątrz.
Termomodernizacja – charakterystyka
Termomodernizacja budynku polega na wdrożeniu działań i dokonaniu zmian w konstrukcji, które ograniczą ucieczkę ciepła na zewnątrz i sprawią, że budynek będzie bardziej ekonomiczny. Główną przyczyną utraty energii cieplnej jest zła izolacja oraz nieszczelność drzwi i okien. Szacuje się, że najwięcej ciepła ucieka przez nieprawidłową wentylację (30-40%), ściany (25-35%) oraz okna i drzwi (10-15%). Poza tym, 8-17% ciepła uwalnianych jest przez dach, a 5-10% przez podłogę ułożoną na gruncie. Z tego względu termomodernizacja obejmuje przede wszystkim wymianę lub naprawę nieszczelnej, starej wentylacji oraz właściwą izolację ścian i podłóg. Poza tym, należy pamiętać o wymianie drzwi i okien oraz ociepleniu dachu lub stropodachu, a także stropu nad nieogrzewaną piwnicą.
Termomodernizacja budynku – dla kogo?
Wykonanie termomodernizacji jest wskazane jeśli ogrzewanie budynku w okresie grzewczym nie przynosi oczekiwanych rezultatów oraz, gdy przegrody domu nie spełniają warunków współczynnika przenikania ciepła. Warto pomyśleć o modernizacji, gdy w budynku zainstalowane są stare okiennice i drzwi oraz gdy nadal korzysta się z wyeksploatowanego, starego kotła. Należy zwrócić uwagę również na wentylację. W przypadku uwalniania się na zewnątrz zużytego powietrza i ciepła, trzeba pomyśleć o modernizacji tego elementu. Należy pamiętać, że termomodernizacja może dotyczyć tylko jednej części instalacji lub konstrukcji albo być kompleksowa i obejmować cały zakres działań. Wszystko zależy od możliwości i planów inwestora. Decydując się na termomodernizację, najlepiej jest skorzystać z usług specjalistów, którzy profesjonalnie wykonają określone działania. Warto wspomnieć, że pierwszym krokiem przy termomodernizacji jest wykonanie audytu energetycznego. Specjalista dokonuje oględzin budynku i proponuje najkorzystniejsze rozwiązanie dotyczące termomodernizacji.
Dopłata do termomodernizacji budynku
Warto wspomnieć, że w 2018 roku, ruszył w Polsce rządowy projekt Czyste Powietrze. Pozwala on na otrzymanie dotacji lub pożyczki na wykonanie termomodernizacji. Dotyczy to budynków powstałych w latach 1960-2002, przy budowie których przestrzegano starych norm i wytycznych o ocieplaniu budynków. Minimalny koszt realizowanego projektu według programu rządowego musi wynosić 7 tys. zł. Wnioskodawca może ubiegać się maksymalnie o 53 tys. zł dotacji. W przypadku budowy przekraczającej wskazaną wartość, zainteresowany ma prawo ubiegać się o pożyczkę na okres do 15 lat, oprocentowaną na około 2,4%.