Decyzja o warunkach zabudowy jest bardzo ważnym dokumentem, który stanowi element ogółu dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że decyzja o warunkach zabudowy nie jest dokumentem obowiązkowym przy okazji każdej budowy. Sprawdźmy, kiedy warunki zabudowy są obowiązkowe i jak wygląda składanie wniosku.
Kiedy decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna?
Każda gmina stara się w pewien ustrukturyzowany sposób kontrolować przebieg zagospodarowania przestrzeni na swoim terenie. W tym celu wprowadzone zostały konkretne wytyczne, obejmujące wymogi względem nowych budynków, które już niebawem pojawią się na terenie miasta. Wymogi te mogą dotyczyć między innymi wysokości budynku, kąta nachylenia dachu czy usytuowania domu na działce.
Wiele gmin zawczasu przygotowuje się do stworzenia ogólnych ram, które zamieszczane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak teren, na którym chcemy wybudować dom czy lokal, nie posiada takiego planu zagospodarowania, musimy postarać się o uzyskanie zgody na warunki zabudowy. Jeśli planujemy zakupić projekt domu, który wybudujemy na działce nieobjętej planem zagospodarowania, decyzja o warunkach zabudowy będzie nam potrzebna przy okazji budowy domu, rozbudowy istniejącego budynku, a także wykonywania wszelkich innych robót, które zgodnie z prawem budowlanym wymagają pozwolenia na budowę.
Wniosek o warunki zabudowy – podstawowe informacje
Decyzję o warunkach zabudowy z wykorzystaniem projektów domów wydaje urząd zajmujący się kwestiami budowlanymi i architektonicznymi na terenie gminy. By zminimalizować ryzyko przedłużających się formalności związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, powinniśmy z dużą uwagą podejść do wypełniania wniosku o warunki zabudowy.
Najlepszym pomysłem jest ściągnięcie wzoru wniosku z oficjalnej, rządowej strony internetowej, a następnie wypełnienie każdego wolnego pola. Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku o warunki zabudowy? Między innymi dane inwestora, dane organu decyzyjnego, prośbę o ustalenie warunków zabudowy, dane szczegółowe inwestycji, a także stan obecny działki i jej najbliższego sąsiedztwa.
Samo rozpatrzenie wniosku o warunki zabudowy jest uwarunkowane tym, czy teren ma dostęp do drogi publicznej, czy jest to działka pod zabudowę, a także czy jedna z działek w najbliższym otoczeniu jest zabudowana w taki sposób, by móc odnieść do niej parametry, jakie proponują gotowe projekty domów.
Co po złożeniu wniosku?
Gdy wniosek o warunki zabudowy został złożony, wniosek przechodzi wnikliwą analizę pod kątem poprawności merytorycznej, a także kompletności. Gdy na jakimkolwiek etapie brakuje jednego załącznika lub dane nie zgadzają się ze stanem faktycznym, wnioskodawca jest wzywany w celu naniesienia poprawek, co przedłuża okres procedowania wniosku.
Gdy wszelkie dane zgadzają się, właściwy urząd przeprowadza analizę urbanistyczną, pod kątem warunków zagospodarowania zapisanych we wniosku a stanem faktycznym działki. W sytuacji wymagającej dodatkowych potwierdzeń urząd jest zobowiązany do skontaktowania się z innymi działami, które mogą ze swojej strony zweryfikować warunki zabudowy pod innym kątem, na przykład ochrony środowiska. Gdy analiza dobiega końca, wnioskodawca uzyskuje decyzję o ustaleniu warunków zabudowy.
Każdy może złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jedynie właściciel gruntu zwolniony jest z opłaty skarbowej. Jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem działki, wniesienie wniosku jest płatne i obecnie jego koszt to 598 złotych. Jak długo przyjdzie nam czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy? Standardowo procedura trwa około dwóch miesięcy, jednak w zależności od skali inwestycji czy ilości uzgodnień przez organy współdziałające uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi od urzędu może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.
Zdjęcie: Projekt C365e – Przejrzysty – wariant V z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Tekst sponsorowany – Projekty domów gotowych Muratora – https://projekty.muratordom.pl