Czy od dawna chciałeś nadać swojej łazience nowy wygląd? Czy uważasz, że będzie to zbyt drogie, ponieważ rury i armatura są za stare? Odważ się zrobić to sam! Dziś powiemy Ci, jak wykonać instalację wodno-kanalizacyjną w łazience. Jeśli jesteś zdeterminowany, kiedy skończysz czytać, będziesz gotów stawić czoła temu wyzwaniu i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
Należy pamiętać, że instalacja wodno-kanalizacyjna w łazience to ambitny projekt, na wykonanie którego nie każdy jest przygotowany. Aby skutecznie uporać się z tym wyzwaniem, będziesz potrzebować trochę wiedzy z zakresu hydrauliki i prawdopodobnie w pewnym momencie powinieneś zwrócić się do specjalisty o konsultację. On pomoże Ci upewnić się, że Twój projekt i sposób wykonania instalacji jest prawidłowy.
Po co zmieniać instalację wodno-kanalizacyjną?
Przed przystąpieniem do przebudowy łazienki zastanów się, czy naprawdę konieczna jest zmiana całej instalacji, czy po prostu dokonaj tylko pewnych jej korekt. Z reguły profesjonaliści zalecają wymianę rur łazienkowych, jeśli instalacja jest wykonana z żeliwa lub stali, ponieważ są to materiały, które mogą przez lata ulegać korozji lub przeciekom.
Wskazana jest również wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej w łazience, która ma wiele lub nie spełnia obecnie obowiązujących norm bezpieczeństwa. Z upływem czasu w starych rurach zbiera się osad i zwęża się ich prześwit. Uniemożliwia to prawidłowy odpływ z instalacji sanitarnych mieszkań.
Kolejnym powodem, dla którego warto wykonać nową instalację i zmienić przebieg rur w łazience jest chęć przeprowadzenia kompleksowej przebudowy, w ramach której nastąpi zmiana układu umywalki, toalety, wanny czy prysznica. W takim przypadku, rury i tak prawdopodobnie również będą wymagały naprawy, najlepszą opcją jest wówczas wykonanie całkowicie nowej instalacji hydraulicznej. Dzięki temu w następnych latach nie będzie problemów z przeciekami lub pęknięciami, a inwestycja w remont będzie tego warta.
O czym należy pamiętać remontując łazienkę
Jest kilka podstawowych zasad i reguł obowiązujących podczas większości przeprowadzanych prac remontowych. Uwzględnienie tych wskazówek w czasie prac uchroni Cię od dodatkowych kosztów i uprości wykonanie nowej instalacji.
- Mniej znaczy więcej. Trasa rur musi być jak najkrótsza i jak najprostsza. Zaleca się, aby toaleta znajdowała się jak najbliżej odpływu, który odprowadza ścieki do pionu kanalizacyjnego.
- Unikaj brzydkich zapachów. Aby to zrobić, rozplanuj i zainstaluj syfony w każdym punkcie wylotowym wody i ścieków.
- Pochylenie rur. Rury łazienkowe należy układać z minimalnym 2 – 3% spadkiem. To znaczy, że musisz na każdy metr bieżący rury dać 2 – 3 centymetry różnicy poziomów. Pomoże to uniknąć potencjalnych zatorów i blokowania się odpływu. Ważne jest również, aby nachylenie nie było nadmierne. Jeśli spadek jest bardzo duży, woda nie będzie miała czasu na wypchnięcie wszystkich odpadów i te będą się gromadzić. Im większa średnica rury, tym niższe musi mieć nachylenie.
Rodzaje syfonów odpływowych
Obecnie istnieją rozwiązania technologiczne dostosowane do każdej instalacji i miejsca. W zależności od konkretnej sytuacji możliwe jest zastosowanie:
- Syfonu butelkowego – Jest to najczęściej wybierany i stosowany typ urządzenia. Pionowy kształt w swojej dolnej części gromadzi wodę, która ogranicza wydostawanie się przykrych zapachów z rurociągów. Niewielki rozmiar umożliwia montaż w większości szafek i zabudów łazienkowych i kuchennych. Proste czyszczenie polega na odkręceniu dolnej części i opróżnieniu ewentualnych zanieczyszczeń.
- Syfon rurowy – Często określany jako syfon samooczyszczający. Wykonany jest przeważnie z jednego elementu i ma kształt litery „U” lub „S”.
- Syfon kulowy – Stosowany w instalacjach z ryzykiem cofania się ścieków.
- Syfony wannowe – Mają bardzo niską budowę i możliwość czyszczenia od góry. Stosowane do zabudowy, w której nie ma dostępu do instalacji z boku.
Wszystkie modele syfonów zazwyczaj zawierają kilka redukcji, zaślepek i uszczelek, co pozwala na dopasowanie ich do rur o różnych średnicach lub zablokowanie wlotów, które nie będą używane.
Gdzie umieścić syfon odpływowy
Jeśli wykonujesz nową instalację rur w łazience, pierwszą rzeczą, którą musisz określić, jest miejsce, w którym zamierzasz umieścić syfon odpływowy. Należy pamiętać, że musi znajdować się w miejscu, w którym nie koliduje z innymi elementami, takimi jak toaleta, umywalka, bidet czy prysznic. Syfon musi znajdować się jak najbliżej każdego wlotu odpływowego, tak aby miał jak najkrótszą drogę do kanalizacji. Syfon w muszlach klozetowych jest najczęściej częścią zintegrowanej całości. Jego kształt zapewnia odpowiednią izolację zapachową od instalacji odpływowej.
Korzyści z inwestycji
Remont łazienki pod kontem wymiany rur i zmiana położenia poszczególnych elementów wyposażenia, pozwoli nadać nowy kształt i funkcjonalność naszej łazience. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i układ luster dodatkowo powiększą optycznie wielkość pomieszczenia. Dostępność różnorodnych systemów połączeń i materiałów ułatwia ich właściwy dobór do konkretnych wymagań.
Artykuł sponsorowany