Deklaracje środowiskowe produktów, znane również jako EPD (Environmental Product Declaration), to rodzaj świadectwa, które określa stopień oddziaływania danego wyrobu na środowisko w kontekście całego cyklu życia. EPD uwzględniają różne etapy wytwarzania wyrobu, począwszy od pozyskania surowców, przez proces produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu.
Certyfikat EPD
Certyfikat EPD jest przyznawany na podstawie ekspertyz prowadzonych przez niezależne instytuty i organizacje uprawnione do tego celu, takie jak Instytut Technik Budowlanych, który posiadaja niezbędne kompetencje i wiedzę w dziedzinie oceny wpływu wyrobów na środowisko. Są one zrzeszone w międzynarodowej organizacji ECO-Platform.
Deklaracje EPD są tworzone zgodnie z wymaganiami norm ISO 14025 oraz EN 15804 i stanowią oficjalny dokument, prezentujący m.in. całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, które są wywołane bezpośrednio lub pośrednio przez dany produkt. Oznacza to, że każdy wyrob jest dokładnie analizowany pod kątem zużycia energii, zużycia wody, ilości wytwarzanych odpadów i innych czynników wpływających na środowisko.
Deklaracje środowiskowe produktów
Deklaracje środowiskowe produktów oferują szereg korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom. Producentom umożliwiają one ocenę i poprawę wpływu ich wyrobów na środowisko, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku. Dla konsumentów, EPD dostarczają ważnych informacji, umożliwiając im dokonanie świadomych wyborów zakupowych, sprzyjających ochronie środowiska.
Warto zaznaczyć, że deklaracje środowiskowe produktów stają się coraz bardziej popularne i rozpowszechnione na całym świecie, co przyczynia się do globalnego wysiłku w kierunku zrównoważonego budownictwa. Dzięki nim, branża budowlana ma szansę ograniczyć swoje negatywne oddziaływanie na klimat i środowisko naturalne, co jest niezwykle istotne w obliczu obecnych wyzwań związanych z zmianami klimatycznymi.
Aluprof
Wśród producentów materiałów budowlanych, którzy za priorytet stawiają sobie kwestię ochrony środowiska i poprzez swoje działania odpowiadają na potrzeby rynku i wymagania inwestorów w tym zakresie, warto wymienić firmę Aluprof. Dzięki optymalizacji procesów produkcji, zastosowaniu aluminium z recyclingu oraz wykorzystaniu zielonej energii w procesie produkcyjnym dostawca systemów aluminiowych dla budownictwa uzyskał deklaracje środowiskowe typu III dla swoich profili aluminiowych, systemów okienno-drzwiowych oraz systemów fasadowych, które tłoczone są na bazie wlewków z recyclingu Grupy Kęty.
Recyklat aluminiowy
Zastosowanie recyklatu aluminiowego pozwoliło istotnie obniżyć emisję dwutlenku węgla w przeliczeniu na tonę wyrobów wlewków aluminiowych, do poziomu 2,9 tCO2e. Wynik ten jest aż sześciokrotnie niższy niż światowa norma dotycząca wlewków aluminiowych pochodzenia pierwotnego.
Certyfikat Cradle to Cradle
Potwierdzeniem zaangażowania firmy w działania proekologiczne jest także uzyskanie przez certyfikatu Cradle to Cradle, który przyznawany jest pionierom we wprowadzaniu na rynek produktów napędzających gospodarkę obiegu zamkniętego, oraz współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), częścią Światowej Organizacji: World Green Building Council (WGBC).
„Promowanie idei zrównoważonego rozwoju to jeden z kluczowych celów Aluprof, zawartych w przyjętej przez firmę polityce ESG (Environmental, Social and Corporate Governance). Zakłada ona jeszcze większe zaangażowanie spółki w realizację działań związanych m.in. z ochroną środowiska, w tym dążenie do neutralności klimatycznej, którą chcemy osiągnąć do 2050 roku. Warto przy tym podkreślić, że choć inicjatywy proekologiczne były podejmowane przez Aluprof od wielu lat, to aby jeszcze bardziej podkreślić ich znaczenie, ujęto je w strategicznych celach ekonomicznych spółki na lata 2021 – 2025”, zaznacza Bożena Ryszka, Dyrektor Działu Marketingu i Public Relations Aluprof SA. „Potwierdzeniem naszego zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska jest również przyznanie systemom Aluprof deklaracji środowiskowych produktu, które są niezwykle pomocne dla inwestorów podczas ubiegania się o tzw. zielone certyfikaty budowlane, takie jak BREEAM czy LEED”, dodaje Bożena Ryszka.