Branża deweloperska jest świadoma konieczności rozwiązań proekologicznych, działań niejako zapraszających naturę na realizowane inwestycje mieszkaniowe. Chcą dbać o środowisko bardziej, niż do tej pory. I to nie chwilowy trend, ale konieczność. To troska o środowisko, naszą planetę i przyszłe pokolenia.
Już prawie dwa lata temu z ramienia Polskiego Związku Firm Deweloperskich powstał specjalny Ekoprzewodnik, czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. To był konkretny krok w poszukiwaniu równowagi między dynamiczną urbanizacją przestrzeni miejskich i podmiejskich, a potrzebami natury.
Od początku procesu inwestycyjnego, już na etapie projektowania inwestorzy muszą myśleć o energooszczędności i ekologii. Działań proekologicznych deweloperzy zapowiadają coraz więcej, w czym należy ich dopingować, ale też sprawdzać i wymagać. Zresztą innej drogi nie ma.
W Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, czyli 22 maja 2021 roku, w Warszawie zbudowano największy na świecie dom dla owadów, a tym samym pobito rekord Guinnessa. Wydarzenie było odpowiedzią branży deweloperskiej na alarmujące statystyki, które wskazują, że od samych zapylaczy zależy blisko 80% występujących w Polsce roślin. To właśnie owady stanowią źródło pokarmu dla ponad połowy gatunków ptaków oraz to im zawdzięczamy m.in. redukcję szkodników w ekosystemie.
W ramach akcji zorganizowanej przez PZFD powstała modułowa konstrukcja składającą się z blisko 150 mniejszych domków. Po tym wydarzeniu domki zostały wysłane do lokalnych oddziałów PZFD. Kilkanaście z nich trafiło do Poznania i zostaną tu już na stałe. We współpracy Oddziału Poznańskiego PZFD z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu wytypowano miejsca, gdzie zamontowano 5 domków.
– Każda inicjatywa, która wpływa na bioróżnorodność jest powodem do radości. Biorąc pod uwagę, że akcja ma również charakter edukacyjny wpisuje się w działania prowadzone przez ZZM od wielu lat. Hoteliki będą ulokowane w miejscach optymalnych dla owadów i jednocześnie pozostają uzupełnieniem infrastruktury parkowej – zaznacza Szymon Prymas p.o. dyrektora ZZM.
Miejsca, gdzie zostaną zamontowane domki to Park na osiedlu Orła Białego, Park im. Karola Marcinkowskiego, Park Miejski przy osiedlu Batorego, Park Bambrów Poznańskich oraz Park Sołacki. Ten ostatni park był jednocześnie miejscem specjalnego wydarzenia. We wtorek, 15 czerwca 2021 roku spotkali się tu przedstawiciele Oddziału Poznańskiego PZFD, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Urzędu Miasta Poznania i wspólnie zamontowali domek dla owadów. Jego wnętrze wypełnione jest słomą, korą, rurkami trzcinowymi i nawierconymi drewnianymi bloczkami. Ma 1,5 m wysokości, 1 m szerokości i 0,8 m głębokości. Autorem projektu jest architekt z ekipy Eco Avengers, Paweł Wołejsza we współpracy z edukatorem przyrodniczym, Igorem Siedleckim.
– Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest rola przyrody, której jesteśmy częścią. Zależy nam, aby funkcjonować z nią w symbiozie. Dlatego podejmujemy coraz więcej działań w kierunku poszanowania i poprawy jakości środowiska naturalnego. To już będzie nieodzowny element naszej działalności deweloperskiej – mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
Poza poznańskimi parkami domki dla owadów pojawią się także na konkretnych inwestycjach mieszkaniowych realizowanych przez członków Oddziału Poznańskiego PZFD. Greenbud Development umieścił domek na terenie Rabowic, miejscowości, w której rozwija osiedle Zielone Rabowice II. Constructa Plus umieści na inwestycji Winiarska 40, KDM Deweloper na terenie osiedla Nowy Jarocin, a Inwestycje Wielkopolski, łącząc wprost ekologię z edukacją, na terenie ogródka Przedszkola Leśne Ptaki na Zielonym Marcelinie.
– Uważamy, że miasta przyszłości muszą znaleźć odpowiedź na pytanie jak skutecznie zaprosić żywą faunę i florę do swoich osiedli, na podwórka czy zielone skwery. To warunek konieczny do tego, aby ludziom w miastach naprawdę dobrze się żyło i zarazem prawdziwe wyzwanie dla budowniczych przyszłości – podkreśla Joanna Janowicz, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
Artykuł sponsorowany