Wysokie rachunki za ogrzewanie, nadmierne nagrzewanie się wnętrz latem, uciążliwe alergeny w pomieszczeniach – to najczęstsze skutki nieprawidłowego docieplenia poddasza. Jak ich uniknąć? Dlaczego nie wszystkie systemy izolacji wewnętrznej są sobie równe?
Skuteczna izolacja poddasza to korzyści ekonomiczne, komfortowe warunki życia i zdrowy mikroklimat wewnątrz domu. Tymczasem na drodze do tych korzyści może stanąć kiepska technologia docieplenia lub jego złe wykonanie. Jakich zasad należy się trzymać i jakich błędów unikać, by cieszyć się doskonałą izolacją?
Zasada nr 1. Dobry wybór materiału izolacyjnego
Wybór materiału dociepleniowego to kluczowa decyzja dla skutecznej izolacji poddasza. Kierowanie się niewiedzą może być pierwszym krokiem do niepowodzenia całego przedsięwzięcia. Parametry, na które powinniśmy zwracać uwagę to:
- Niski współczynnik przewodzenia ciepła,
- Niska nasiąkliwość wody,
- Wysoka wytrzymałość mechaniczna.
Praktyczna wskazówka: wśród nowych technologii, najlepszymi wskaźnikami we wszystkich trzech grupach, wyróżnia się piana poliuretanowa.
Zasada nr 2. Niedopuszczenie do powstawania mostków termicznych
Mostki termiczne to miejsca w powierzchni izolacji, które wykazują się nieszczelnością. Ich eliminacja bezpośrednio wpływa na skuteczność izolacji. Na poddaszu powstają najczęściej – to bowiem trudna i niejednorodna powierzchnia. Układanie płyt dociepleniowych niemal zawsze równa się z powstawaniem szczelin. Zamiast tradycyjnej izolacji, warto więc wybrać nowoczesny system docieplenia, który można aplikować natryskowo – taki jak Crossin Attic Soft (https://crossin.pcc.eu/produkt/crossin-attic-soft/). To gwarantuje równomierną warstwę dociepleniową nawet w najtrudniej dostępnych zakamarkach poddasza.
Zasada nr 3. Dobra jakość wykonania
Branża budowlana i wykończeniowa rozwija się błyskawicznie, na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania i innowacje. Decydując się na nowoczesną izolację poddasza, taką jak np. wspomniana piana poliuretanowa, warto decydować się na autoryzowanego wykonawcę. Zyskujemy wtedy pewność, że pracownicy zostali przeszkoleni przez producenta i przeprowadzą pracę mając na uwadze indywidualne właściwości danego materiału. Współpracując z autoryzowanym wykonawcą mamy pewność właściwego przetworzenia materiału, gwarantującego osiągnięcie parametrów technicznych zadeklarowanych w karcie technicznej. Odpowiedni wykonawca, to również brak błędów, które mogłyby się ujawnić w czasie użytkowania domu.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nowych systemach izolacji i sposobach ich montażu, skontaktuj się z ekspertami Crossin Insulations, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Artykuł sponsorowany