Dom z perlitu – nowe rozwiązanie w budowie domów

Własny dom to marzenie wielu osób. Wybierając projekt, możemy zdecydować się na dom budowany metodą tradycyjną, a także z prefabrykatów. Coraz więcej osób decyduje się na drugą metodę, bo jest tańsza, a sam budynek powstaje błyskawicznie. Dom z prefabrykatów to dom, który będzie zbudowany z elementów gotowych, powstających wcześniej w fabryce. Pierwsze tego typu domy to była tzw. wielka płyta. Chociaż współcześnie odeszliśmy od tego sposobu budowania domów wielorodzinnych, to dużą popularnością cieszą jednorodzinne gotowe domy modułowe. Mogą powstawać z betonu, drewna, keramzytu, stali, a ostatnio z perlitu.

Perlit – naturalny materiał budowniczy

Słysząc słowo perlit, większość z nas kojarzy go z materiałem wykorzystywanym w ogrodnictwie. Ma poprawiać jakość podłoża. Okazuje się, że od kilku lat jest stosowany również w innych branżach. Perlit jest minerałem pochodzenia wulkanicznego, utworzonym przed milionami lat. Powstawał w czasie szybkiego stygnięcia lawy. O specyficznych właściwościach minerału decyduje woda, która podczas kształtowania się perlitu była niejako „zamykana” w środku wietrzejącej skały. Większość złóż perlitu (ponad 80%) znajduje się na terenie obecnej Turcji. Zanim pozyska się perlit wykorzystywany w budownictwie (ekspandowany), trzeba pozyskać skałę, która jest następnie dzielona na niewielkie granulki. Granulat wprowadza się do pieca o minimalnej temperaturze 900°, gdzie szybko traci wodę i zwiększa dwudziestokrotnie objętość.

Dom z perlitu – nowość na rynku budowlanym

Wciąż poszukując nowych materiałów budowlanych natrafiono na perlit, który wykorzystano, by zbudować dom z perlitu. Jest to nowość na rynku, a warto wspomnieć, że technologię budowy opracowała firma z Polski. Naukowcy i inżynierowie stworzyli doskonałą mieszankę, z której powstają gotowe elementy do budowy. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bowiem materiał posiada wiele zalet. System, w efekcie którego powstaje dom z perlitu, jest nazywany SYSTEMEM 3E. Jakie są zalety takich domów? Przede wszystkim perlit to materiał ekologiczny, ogniotrwały i odporny na rozwój pleśni oraz grzybów. Ściany z tego materiału ustawia się bardzo szybko, a dodatkowo nie jest konieczne ocieplanie ich dodatkowymi warstwami izolacyjnymi. Ponieważ budowa odbywa się „na sucho”, czyli bez konieczności stosowania zaprawy, można realizować inwestycję w każdych warunkach pogodowych. Czas budowy jest błyskawiczny. Inwestor może się zameldować pod nowym adresem już w trzy miesiące po rozpoczęciu budowy. Perlit jest materiałem naturalnym, idealnym dla alergików.

Dom z perlitu – o tym trzeba wiedzieć

Decydując się na tego typu dom, musimy mieć świadomość nie tylko zalet ale i wad nowej technologii. Przede wszystkim dom z perlitu jest droższy od tego stawianego w technologii tradycyjnej. Problem wynika nie tylko z drogich materiałów, ale przede wszystkim z mniejszej dostępności do nowej technologii. Wciąż niewielu wykonawców zajmuje się budową tego typu domów. Ekipy, znające technologię, dyktują więc ceny. Mankamentem jest i to, że niewiele wiemy na temat trwałości budynków. Owszem sam materiał był już wykorzystywany wcześniej, ale nie jako prefabrykat w budownictwie. Ma świetne parametry, ale jak materiał się będzie zachowywał na przestrzeni lat, czy nie wystąpią mankamenty, których obecnie nie możemy przewidzieć? Tego nie wiemy. Może się okazać, że nowa metoda jest naprawdę rewolucyjna, ale mogą pojawić się wyzwania, na które nie zawsze jesteśmy gotowi. Patrząc jednak realnie na zalety i wady domu z perlitu, możemy śmiało stwierdzić, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Jak powstaje dom z perlitu?

Elementy wykonane z perlitu umożliwiają budowę nie tylko domów jednorodzinnych, ale i szeregowych oraz tzw. bliźniaków. Dom z perlitu powstaje błyskawicznie. Ekipa licząca pięciu fachowców może ściany domu jednorodzinnego złożyć w jeden dzień. Technologia, opracowana przez polską firmę, precyzyjnie określa samą mieszankę perlitu, kształt elementów oraz sposób ich łączenia. Okazuje się, że w SYSTEMIE 3E znajduje się tylko siedem stałych elementów, które bez zaprawy i dociepleń łączą się ze sobą w sposób idealny. Sama konstrukcja jest odporna na bardzo niskie i szokująco wysokie temperatury. Dzięki świetnej termoizolacyjności dom z perlitu, zużywa mniej energii elektrycznej i cieplnej.

Innowacyjna budowa domów z perlitu może być odpowiedzią na konieczne zmiany na rynku budowlanym. Posiadanie domu jest bardzo ważne dla milionów. Może przyszłością budownictwa dla wielu z nas są właśnie domy z perlitu? Czas pokaże, ale początki są naprawdę obiecujące.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Vecislavas Popa, pexels.com