Ryflowane panele ścienne są dedykowane przede wszystkim tym osobom, którym podobają się dynamiczne dekoracje. Drewniane panele ścienne perfekcyjnie podkreślą styl nowoczesnych wnętrz. Jak to się dzieje, że nadają lekkości całemu pomieszczeniu? Dlaczego mają tak doskonałe właściwości akustyczne?
Panele drewniane na ścianę – prosta i efektowna instalacja
Panele drewniane jako dekoracja na całą ścianę przeżywają obecnie swój renesans. Stanowią prosty w montażu pomysł na zagospodarowanie pustej przestrzeni. Nie wymagają tyle pracy i umiejętności co tapety czy płytki, a efekt często przerasta nasze oczekiwania. Dodatkowo, panele ryflowane mają jeszcze inne ważne funkcje – doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Zazwyczaj można się spotkać z wzorem wysokim i pionowym, który sięga od podłogi aż do sufitu. Wzory bardziej dynamiczne, takie jak połączenie listewek ukośnych oraz pionowych wprowadzają nową energię do wnętrza. To z pewnością nie jest ta boazeria, która kiedyś wypełniała topornym wzorem całe mieszkania w bloku.
Materiały na dekoracyjne panele ścienne
Obecnie panele drewniane wykonuje się z takich materiałów jak mdf barwiony w masie. W ofercie znajdziesz szeroką gamę kolorystyczną płyt mdf. Z kolei płyty HPL można wykorzystywać na zewnątrz, na przykład do dekoracji tarasów czy balkonów. Są one pokryte laminatem drewnopodobnym, wysoce odpornym na zarysowania, wilgoć oraz warunki atmosferyczne. Jak zamontować takie panele drewniane na ścianę? Można je zainstalować na podkonstrukcji, czyli na ruszcie z listew aluminiowych lub drewnianych. Często stosuje się zgoła inne rozwiązanie – klejenie paneli za pomocą kleju montażowego bezpośrednio do ściany. Ostatnia opcja jest jednak trudniejsza w demontażu, dlatego jeśli lubisz często zmieniać wystrój wnętrz, wykorzystaj lekkie i cienkie listewki.
Jak wybrać ryflowane panele z drewna do swojego wnętrza?
Przed podjęciem decyzji o zakupie drewnianych paneli ściennych warto skupić się na kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim jeszcze przed przejrzeniem katalogu dobrze jest podjąć decyzję co do barwy i gatunku drewna na przyszłe panele. Dzięki temu nowa dekoracja na ścianie stworzy spójną kompozycję z resztą wyposażenia pokoju. Podłoga, meble czy dodatki, które wybijają się swoim kolorem, powinny przełożyć się na drewno na panele.
Po drugie, należy wybrać rodzaj paneli, przy użyciu których chcemy udekorować ścianę. Do wyboru mamy panele pionowe, poziome oraz 3D, wykonane z naturalnego drewna lub materiałów drewnopodobnych. Panele drewniane ścienne do kuchni czy łazienki powinny mieć także odpowiednią odporność na wilgoć oraz łatwość czyszczenia. Na koniec, warto skupić się na sposobie montażu. Na rynku dostępnych jest wiele metod, takich jak przyklejanie na specjalny klej montażowy, zatrzaskowe łączenie albo wykorzystanie lameli. Decyzja powinna być podyktowana możliwościami technicznymi i charakterystyką pomieszczenia.
Jak wykorzystać panele ścienne w swoim domu?
Wykończenie nowoczesnego biura panelami ściennymi nikogo już nie dziwi. Jednak stanowią także niepowtarzalną aranżację sypialni, na ścianie w salonie lub w pokoju młodzieżowym. Panele drewniane mogą pełnić rolę tła dla telewizora, półek z książkami czy wystawy roślin doniczkowych. W sypialni panele na ściance za łóżkiem pozwalają wprowadzić przytulny i relaksujący nastrój do wnętrza. Materiał pozwala także wyeksponować przestrzeń wokół ekranu telewizora lub miejsce nad kominkiem. Produkty wodoodporne najlepiej sprawdzą się w łazience, zastępując tradycyjne, chłodne płytki. Takie surowce jak dąb czy sosna zmienią surową łazienkę w strefę relaksu. Montaż paneli w pokoju nastolatka nie tylko uratuje daną ścianę przed inwazją plakatów, ale też podkreśli indywidualny charakter pomieszczenia. Drewniane panele ścienne pozwalają na wiele eksperymentów w różnych miejscach w domu.
Frezowanie i ryflowanie paneli dekoracyjnych
Różne techniki wykonania ściennych paneli drewnianych, tj. frezowanie lub ryflowanie powierzchni, umożliwiają stworzenie niepowtarzalnych wzorów i trójwymiarowego efektu. Frez jest cylindrycznym narzędziem składającym się z wielu ostrzy, tzw. zębów, które umieszczone są na obwodzie narzędzia. Ostrza freza tną materiał, usuwając go warstwa po warstwie, aż osiągnie się pożądaną formę czy kształt. Z drugiej strony jest ryflowanie, czyli proces obróbki powierzchni, w którym tworzone są równoległe rowki, nacięcia lub wybrzuszenia na drewnie. Dzięki temu uzyskuje się idealnie symetryczne wzory na panelach. Szczególnie imponująco prezentuje się drewno ryflowane pod kilkoma różnymi kątami – połączenie elegancji z odrobiną sztuki.
Dekoracyjne panele ścienne – szybka i efektowna zmiana
Panele drewniane ścienne wprowadzają do każdego wnętrza klasyczny urok w nowoczesnej odsłonie. By zapewnić sobie idealną dekorację wnętrza, wystarczy jedynie zmierzyć wybrany metraż, a także, z pomocą poziomicy, poziom ściany. Odchylenie nie może przekroczyć 2 mm. Zastosowanie paneli frezowanych nie ma sobie równych – każde wnętrze natychmiast nabiera dzięki nim charakteru.