Grubosz owalny to popularna roślina określana mianem „drzewka szczęścia”. Jest to gatunek rośliny, który należy do rodziny gruboszowatych. Zalicza się go do sukulentów, a więc roślin magazynujących wodę w liściach i łodygach. Pochodzi z Afryki południowej. Rosnąc w warunkach naturalnych potrafi osiągnąć nawet 4 metry wysokości, ale ten uprawiany u nas w doniczkach zazwyczaj nie sięga powyżej 1 metra. Jest on bardzo prosty w uprawie, ponadto wykazuje się odpornością na szkodliwe czynniki. Właśnie dlatego grubosz polecany jest osobom niedoświadczonym i tym, niemającym czasu na wykonywanie licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak o niego prawidłowo dbać bu przez lata cieszył oczy pięknym wyglądem?
Grubosz owalny- najważniejsze wymagania
Drzewko szczęścia rośnie na terenach preriowych i półpustynnych, właśnie dlatego potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Roślina powinna znaleźć się w miejscu silnie nasłonecznionym. Musi mieć dostęp do minimum czterech godzin światła słonecznego. Jeżeli umieścimy ją w miejscu cienistym czy półcienistym, wówczas jej liście zniekształcą się i zbledną. Ponadto grubosza mogą dotknąć różne choroby. Warto więc wybrać dla niego południowy parapet. Najlepszą temperaturą będzie 20-24 stopnie w ciągu dnia i do 10 stopni w nocy. Jeżeli chodzi o podłoże, to drzewko szczęścia preferuje glebę lekką i luźną. Polecana jest zwłaszcza mieszanka dla kaktusów i sukulentów z dodatkiem piasku. Taką odpowiednio przygotowaną dla drzewka szczęścia ziemię kupimy w każdym markecie budowlanym albo sklepie ogrodniczym. Przed jego posadzeniem do doniczki, należy zadbać o dobry drenaż. Zaleca się na dnie donicy wysypać warstwę keramzytu, kamieni czy żwiru. Koniecznie również trzeba pamiętać o otworze w dnie doniczki, dzięki temu nadmiar wody będzie automatycznie usuwany.
Jak podlewać drzewko szczęścia?
Jak już wcześniej wspomniano, grubosz owalny należy do sukulentów. Z tego względu nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. Czynność tą najlepiej wykonywać jednorazowo i obficie, jeżeli zauważymy przesuszenie ziemi w doniczce. Gdy woda spłynie do podstawka, dobrze jest ją wylać. Najczęściej drzewko szczęścia podlewa się raz na miesiąc, natomiast w okresie zimowym nawet rzadziej. Co ważne, roślinie bardziej szkodzi przelanie, aniżeli przesuszenie. Przemoknięte podłoże doprowadza do gnicia korzeni. Warto pamiętać, aby grubosza nie zraszać wodą.
Czy drzewko szczęścia należy nawozić?
W warunkach naturalnych roślina ta życie w ziemi dosyć ubogiej. W przypadku uprawy domowej można jednak roślinę nawozić. Zalecane jest stosowanie płynnego nawozu, specjalnie przeznaczonego do podlewania sukulentów. Do zasilania drzewka szczęścia można również używać biohumusu. W zupełności wystarczy użycie takiego produktu raz w miesiącu.Dzięki niemu grubosz owalny będzie prezentował się efektownie i zdrowo. Warto podkreślić, że drzewka szczęścia nie nawozi się w zimie, gdyż mogłoby się to przyczynić do rozwoju chorób grzybowych.
W jaki sposób formować drzewko?
Grubosza owalnego da się w łatwy sposób formować, tak aby przypominał małe drzewko bonsai. Taki zabieg zaleca się przeprowadzić wiosną, kiedy to w miejscu odciętych łodyg i liści, zaczną szybko pojawiać się nowe. Chcąc nadać roślinie ciekawy kształt, można naciągnąć główną łodygę, po czym owinąć ją drutem, żeby była zamocowana do dna doniczki. Oczywiście, należy zrobić to delikatnie. Drut nie może uszkodzić wrażliwej struktury łodygi.
Pamiętać należy, że drzewko szczęścia rośnie bardzo wolno, jego roczne przyrosty to maksymalnie kilka centymetrów, dlatego lepiej nie przycinać rośliny zbyt radykalnie, bo na znaczący przyrost przyjdzie nam dość długo czekać.
Grubosz owalny dość łatwo się rozmnaża poprzez sadzonki pędowe, wstarczy odciąć kilkucentymetrowy pęd i albo włożyć go do naczynka z wodą albo bezpośrednio do nowej doniczki wypełnionej podłożem dedykowanym sukulentom. Dobrze jest wówczas użyć ukorzeniacza, który z jednej strony uchroni roślinę przed wniknięciem wgłąb patogenów chorobotwórczych, a z drugiej przyspieszy proces jej ukorzeniania.
Jak często przesadzać grubosza?
Grubosza owalnego wystarczy przesadzać co 2-3 lata do większej doniczki. Jeżeli korzenie zaczną wychodzić przez otwory w pojemniku, wówczas będzie to znakiem, że nadeszła porę na zmianę doniczki. Drzewko szczęścia możemy przesadzić o dowolnej porze roku. Większość ogrodników zaleca jednak przeprowadzenie takiego zabiegu wiosną. Podczas przesadzania, należy także wykonać podcięcie korzeni o 1-2 cm. Taki zabieg pobudza system korzeniowy do szybszego wzrostu i wzmożonej regeneracji. Krzenie należy również „roztrzepać”, bo pozbyć się spomiędzy nich starej ziemi.
Drzewko szczęścia to bardzo łatwa w pielęgnacji roślina, która nikomu nie przysporzy trudności. I jak sama nazwa wskazuje, przynosi szczęśćie 😉 Aby cieszyć się jej ładnym wyglądem, wystarczy tylko zapewnić jej podstawowe warunki do wzrostu, jakich wymaga.