Smaczna, czysta i zdrowa woda w domu? To wcale nie musi być marzenie, ale rzeczywistość. Bardzo często woda płynąca z naszych kranów ma metaliczny smak, zbyt dużą zawartość chloru, związków żelaza, a dodatkowo przyspiesza niszczenie armatury i urządzeń sanitarnych. Na szczęście są sposoby, które poprawiają jakość wody pitnej i chronią instalację przed zniszczeniem. Tym sposobem jest zainstalowanie filtrów lub stacji uzdatniania wody.
Problemy z jakością wody
Woda, która dociera do naszego mieszkania lub domu, pochodzi najczęściej z wodociągu albo własnej studni. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Właścicielom jest tak naprawdę obojętne, skąd woda pochodzi, byle tylko była czysta, smaczna i zdrowa. Niestety, coraz częściej na jakość wody narzekamy, a taki stan rzeczy ma różne przyczyny. Najistotniejsze jest jednak, że problem jakości wody można bardzo szybko rozwiązać montując odpowiednie filtry do wody. W przypadku wody z wodociągu, za jej jakość odpowiada dostawca. Jeśli jednak inwestor korzysta z własnego ujęcia, sprawa znacznie się komplikuje. Woda z wodociągu powinna być zdatna do picia, nie oznacza to jednak, że musi być smaczna. Aby poprawić jej jakość, można zainstalować odpowiednie filtry. W drugim przypadku konieczne jest zainstalowanie odpowiednich urządzeń i przebadanie wody w sanepidzie. Przygotowanie stacji uzdatniania wody najlepiej jest powierzyć fachowej firmie, która dobierze rodzaj stacji, jej wielkość i wydajność. Wszystko będzie dostosowane do wielkości domu i liczby mieszkańców.
Filtracja wody
Aby woda nadawała się do picia i prac gospodarczych, musi przejść wiele procesów. WHO podkreśla, że ponad 80% chorób jest wynikiem korzystania z zanieczyszczonej wody, dlatego tak ważne jest jej właściwe uzdatnianie. Podstawowym procesem w uzdatnianiu jest filtracja, która polega na usuwaniu z wody substancji stałych, występujących w postaci zawiesiny. Proces odbywa się podczas przepływania wody przez materiał izolacyjny – filtrujący. W każdej instalacji niezbędny jest przede wszystkim filtr osadnikowy narurowy, który jest instalowany zaraz za wodomierzem. Jego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń takich jak piasek lub rdza. Jest skuteczny, jeśli zatrzymuje cząstki większe niż 90 mikrometrów. W ten sposób chroni się przede wszystkim urządzenia zamontowane w instalacji wodnej.
Jakie filtry są niezbędne?
W przypadku czerpania wody z własnego ujęcia, należy zainstalować filtry o dużej wydajności. Rodzaj jest obojętny, ale należy zwrócić uwagę na to, czy filtry mają wymienne wkłady. Woda z własnego ujęcia jest dość problematyczna. Zazwyczaj charakteryzuje się dużą zawartością metali ciężkich, podwyższoną zawartością jonów magnezu, manganu, wapnia i żelaza. Jej uzdatnianie jest skomplikowane i kosztowne. Jeśli jest tylko taka możliwość, warto korzystać z wody wodociągowej. Nie znaczy to oczywiście, że jest ona idealna. Jednak dostawcy wody muszą zachować pewne standardy i są zobowiązani do uzdatniania wody. Problemem w przypadku wody pochodzącej z wodociągu jest jej smak. Ponieważ jest ona dezynfekowana chlorem, bywa, że jego smak i zapach są wyczuwalne. W takim przypadku w domach są najczęściej montowane filtry, których zadaniem jest uzdatnianie wody w kranach kuchennych. Są one niewielkie, nie mają tak wielkiej mocy jak te służące do uzdatniania wody w całym domu, ale z powodzeniem spełniają swoją rolę.
Zestawy filtrów do wody kranowej
Zestawy filtrów kuchennych są najczęściej instalowane pod zlewem. Ich zadaniem jest takie przefiltrowanie wody, by była klarowna, smaczna i nadawała się do picia prosto z kranu. Zwolennicy rozwiązań ekologicznych uważają, że instalowanie tego typu filtrów pozwala pozbyć się butelek plastikowych, w których kupujemy wodę mineralną. Jeśli pod zlewem nie ma miejsca, można zamontować odpowiedni filtr bezpośrednio na wylewce baterii. W takich filtrach najczęściej mamy do czynienia z wkładem z węgla aktywnego lub żywicy jonowymiennej, wyraźnie poprawiających jakość i smak wody.
Przestrzegać zaleceń
Uzdatnianie wody w mieszkaniach i domach ma sens jedynie wtedy, kiedy rygorystycznie przestrzega się zaleceń producenta co do częstotliwości wymiany wkładów filtracyjnych. Zainstalowanie najlepszego nawet filtru nie pomoże, jeśli zapomni się o przeglądzie, konserwacji urządzenia.