Gwintowniki do metalu – jak i gdzie można je wykorzystać?

 

Każdy, kto choć raz zajmował się mechaniką pojazdów, wie, czym jest zerwany gwint. To spory problem, szczególnie jeśli nie mamy do dyspozycji odpowiednich narzędzi umożliwiających naprawdę. W takie sytuacji pomocne są gwintowniki do metalu, które pozwalają na odtworzenie gwintu i wyciągnięcie zerwanej śruby, np. z bloku silnika.

Gwintowniki to drobne narzędzia wykonane z twardej stali, które umożliwiają nacinanie gwintów wewnętrznych. Budową przypominają klasyczną śrubę, ale w praktyce pozwalają na wyciągnięcie uszkodzonych śrub z gwintów wewnętrznych. W ten sposób można szybko naprawić uszkodzone miejsca, w których chwilowo utknęły śruby z zerwanym gwintem.

Rodzaje gwintowników do metalu – jakie wyróżniamy?

Wszelkiego rodzaju gwintowniki dostępne na rynku dzielimy na dwie podstawowe kategorie, czyli: ręczne oraz maszynowe. Pamiętaj, że dobry gwintownik to taki, który umożliwia sprawną naprawdę uszkodzonego gwintu wewnętrznego. Poszczególne odmiany różnią się między sobą przede wszystkim metodą użycia oraz delikatnie budową.

Jeśli chodzi o gwintowniki ręczne, dzielimy je na:

  • Zdzierak – to podstawowe narzędzie, które pozwala przy niewielkim stopniu nachylenia wiercić początkowe etapy obróbki uszkodzonego otworu na śrubę.
  • Pośredni gwintownik – ma większy kąt nachylenia i pozwala na precyzyjną obróbkę gwintu oraz wykonanie kolejnych zwojów w otworze.
  • Wykańczak – używany na końcu procesu naprawy uszkodzonego gwintu. Możesz go wykorzystać do wykończenia stworzonego gwintu w miejscu zerwanej śruby.

Dostępne na rynku gwintowniki to także wersje maszynowe, które służą do wykorzystania w specjalistycznych narzędziach. Sprawdzą się w przemyśle i produkcji, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka precyzja i szybkość działania.

Jak wybrać gwintowniki dopasowane do swoich potrzeb?

Nie da się jednoznacznie wskazać, jaki rodzaj gwintownika będzie najlepszym wyborem. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka wersji takich narzędzi, aby mieć pewność, że naprawisz zerwany gwint niezależnie od sytuacji.

Standardowe parametry, które warto przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie gwintownika to:

  • materiał wykonania,
  • producent,
  • kierunek gwintu (lewy lub prawy),
  • rodzaj gwintownika,
  • przeznaczenie.

Warto nieco dłużej pochylić się nad kwestią przeznaczenia. Niektóre modele gwintowników nadają się do obróbki aluminium, a inne do zadań specjalnych. Zależnie od trwałości narzędzia, gwintownik może też występować w wersji kombinowanej do obróbki stali odpornej na ścieranie – tutaj mowa o połączeniu wiertła z gwintownikiem.

Gdzie sprawdzają się gwintowniki? Podsumowanie

Gwintowniki i inne narzędzia do obróbki gwintów sprawdzają się przede wszystkim w zakładach mechaniki pojazdowej, firmach przemysłowych oraz halach produkcyjnych. Można je zatem wykorzystać tam, gdzie jest konieczna precyzyjna obróbka lub naprawa gwintów. Zerwane śruby w blokach silników lub w maszynach przemysłowych mogłyby być sporym problemem, szczególnie bez dostępu do profesjonalnych gwintowników.