W ostatnich miesiącach jesteśmy „bombardowani” informacjami o systemach fotowoltaicznych i nakłaniani do ich zainstalowania (o ile do tej pory tego nie zrobiliśmy). Rzeczywiście, instalacje fotowoltaiczne są pewnym rozwiązaniem w dobie drożejącej energii elektrycznej, ale czy rzeczywiście wszystko wiemy na temat formalności i obowiązków, jakim podlegają użytkownicy lub osoby planujące taką inwestycję? Chyba nie do końca. Specjaliści z reguły koncentrują się na aspektach ekonomicznych i ekologicznych, na dalszy plan odsuwając wymogi formalne.
Instalacja fotowoltaiczna do 50 kW mocy
Zacznijmy od tego, że od 2013 roku montaż instalacji fotowoltaicznej musi być zgłoszony lub podlega wystąpieniu o pozwolenie na budowę. Na szczęście w przypadku mikroinstalacji – do 50 kW mocy wystarczy samo zgłoszenie i dotyczy ono tylko dwóch przypadków. Zgłoszenie jest konieczne, jeśli instalacja jest montowana:
- na obiekcie budowlanym, a jej wysokość przekracza 3 metry
- na terenie wpisanym do rejestru zabytków.
Zgłoszenie musi być dokonane jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Zdarzają się też sytuacje, że pozwolenie na budowę jest konieczne nawet w przypadku małej mocy urządzenia. Taka konieczność zachodzi w następujących przypadkach:
- Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z przebudową lub rozbudową budynku i roboty tam wykonywane takiego pozwolenia wymagają.
- Panele fotowoltaiczne mają być montowane na budynku wpisanym do rejestru zabytków.
- Instalacja może być zakwalifikowana, jako ta, która wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub na obszar Natura 2000.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 50 kW
W przypadku instalacji fotowoltaicznej, której moc przekracza 50 kW konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę i to zarówno w przypadku, kiedy panele montowane są na budynku, czy na gruncie. Inwestor o takie pozwolenie powinien wystąpić jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Wnioski mogą być składane korespondencyjnie lub osobiście w starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim, urzędzie dzielnicowym dedykowanym danej lokalizacji. Aby pozwolenie uzyskać należy złożyć następujące dokumenty:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego, który jest przygotowany przez projektanta posiadającego stosowne uprawnienia; projekt powinien zawierać też wszystkie stosowne pozwolenia, uzgodnienia i opinie,
- oświadczenie inwestora o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- informacje, sporządzone przez projektanta, a dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Na wydanie decyzji trzeba niestety poczekać, chociaż te dotyczące instalacji fotowoltaicznej wydawane są dość szybko i bardzo często formalnościami zajmuje się firma przeprowadzająca instalację. Jednak trzeba w planie uwzględnić, że na wydanie pozwolenia czeka się maksymalnie 65 dni. Takie pozwolenie jest ważne przez trzy lata. Jeśli w trakcie wykonywania prac dojdzie do ich przerwania na dłużej niż trzy lata, konieczne będzie wystąpienie o nowe pozwolenie.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy wyższej niż 6,5 kW – ważne przepisy
Ustawodawca, od września 2020 roku, narzucił inwestorom, którzy budują instalację fotowoltaiczną o mocy powyżej 6,5 kW, nowe obowiązki. Projekt instalacji musi być uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Inwestor jest zobowiązany po zakończeniu inwestycji do powiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej (komendant miejski lub powiatowy) o planowaniu przystąpienia do jej użytkowania. Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważne. Obowiązek zgłaszania projektu do Państwowej Straży Pożarnej zwiększa bezpieczeństwo inwestycji. W razie akcji ratowniczo-gaśniczej strażacy mają pełną informację np. o rozmieszczeniu przewodów. Chociaż zmiany wywołały u inwestorów wiele wątpliwości i nie do końca są precyzyjne (ustawodawca nie określa np. w jakim zakresie projekt powinien być uwzględniony z rzeczoznawcą) to jednak zwiększają zakres bezpieczeństwa inwestycji. A przecież inwestorowi, oprócz tego, że systemy fotowoltaiczne zmniejszają rachunki za energię, powinno też chodzić o bezpieczeństwo budynku.
artykuł sponsorowany