Pozwolenie na wycinkę drzew. Na swojej działce lub w ogrodzie można wyciąć praktycznie każde drzewo lub krzew, ale żeby to zrobić, trzeba złożyć w urzędzie pismo ze zgłoszeniem lub wystąpić o pozwolenie. Podpowiadamy, kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o wycinkę drzewa, a kiedy można usunąć je bez pozwolenia.
Zgodnie z prawem
Zgodnie z art. 83 ust. pkt 1) ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 1614) zasadą jest, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości.
O pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów może ubiegać się właściciel danej nieruchomości (ewentualnie najemca czy dzierżawca nieruchomości, o ile ma zgodę jej właściciela), któremu urząd wcześniej odmówił zgody na usunięcie drzewa lub krzewów po dokonaniu zgłoszenia.
Kolejność zgłoszeń – pozwolenie na wycinkę drzew
Właściciel nieruchomości nie musi się od razu starać o pozwolenie na wycinkę drzewa lub krzewu na własnej działce. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa czy krzewu w urzędzie miasta lub gminy. Dopiero jeśli z jakichś przyczyn urząd odmówi zgody na usunięcie drzewa, właściciel działki musi złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę.
Wycinkę drzew zgłasza się w urzędzie miasta lub gminy osobiście, wysyła pocztą lub też składa przez ePUAP. Zgłoszenie wycinki, powinno zawierać:
– imię i nazwisko właściciela nieruchomości,
– oznaczenie nieruchomości, na której ma być przeprowadzona wycinka,
– rysunek lub mapka z zaznaczonym na nieruchomości drzewem do usunięcia.
Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?
Jeżeli obwód pnia drzewa lub krzewu wynosi mniej niż 50 cm, zezwolenia na wycinkę nie potrzeba, i to niezależnie od gatunku drzewa, który chcemy usunąć. Bez zezwolenia można także usunąc niektóre gatunki drzew, nawet gdy na wysokości 5 cm od ziemi mają większy obwód pnia. Obowiązujące przepisy określają następujące wymiary poszczególnych gatunków:
– 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
– 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
– 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Jeśli na podstawie pomiarów okaże się, że zezwolenie na usunięcie drzewa jest jednak potrzebne, należy dodatkowo zmierzyć obwód jego pnia na wysokości 130 cm. Obwód zmierzony na tej wysokości potrzebny będzie do uzupełnienia wniosku o zezwolenie na usunięcie drzewa.
Jeśli drzewo na wysokości 130 cm:
– ma kilka pni – należy zmierzyć obwód każdego z nich,
– nie ma pnia – należy zmierzyć obwód pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa.
W przypadku krzewów należy obliczyć powierzchnię, którą zajmuje krzew lub krzewy rosnące w skupisku. Jeśli będzie to mniej niż 25 m², to zezwolenie na ich usunięcie nie będzie potrzebne. Bez zezwolenia można usunąć też m.in. drzewa i krzewy owocowe, złamane oraz usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
Wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew
We wniosku o wydanie pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z działki należy podać następujące informacje:
– dane teleadresowe wnioskodawcy,
– adres nieruchomości,
– dane ewidencyjne nieruchomości,
– nazwa gatunku drzewa lub krzewu,
– obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm: w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni lub obwód każdego z tych pni, gdy nie posiada na tej wysokości pnia – obwód mierzony bezpośrednio poniżej korony,
– wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew,
– przyczynę zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu,
– termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu,
– wskazanie, czy zamierzone usunięcie drzewa lub krzewu wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przygotowany wniosek można złożyć
– osobiście,
– wysłać pocztą,
– złożyć przez ePUAP.
Kara za wycinkę drzewa bez pozwolenia to dwukrotna wartość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, ustalonej na podstawie stawek obowiązujących na dany rok, podanych w obwieszczeniu Ministra Środowiska w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej.
Dorota Filip
Fot. licencja Adobe