Odpowiedni dobór urządzenia grzewczego jest bardzo ważny, gdyż pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jednak równie istotny jest prawidłowy montaż pompy ciepła. To od niego zależy, czy instalacja będzie działać prawidłowo i bezawaryjnie. Dowiedz się, jak przebiega ten proces i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Na co uważać przed montażem pompy ciepła? 3 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę!
Podczas doboru pompy ciepła, weź pod uwagę następujące czynniki:
- rodzaj pompy ciepła — w zależności od dolnego źródła ciepła wyróżnia się model gruntowy, powietrzny oraz wodny,
- zapotrzebowania budynku na ciepło — mocy pompy ciepła musi być właściwie dobrana do konkretnych potrzeb domu oraz domowników,
- otoczenie budynku — od niego zależy wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła, gdyż model wodny potrzebuje dostępu do naturalnych zbiorników lub wykopanych studni, a gruntowy musi współpracować z wymiennikami ciepła umieszczonymi pod ziemią.
Jeśli dobrze przemyślisz wybór konkretnego typu urządzenia oraz jego parametry, zapewni Ci ono optymalny komfort termiczny i będzie pracować bez zarzutu przez długi czas. Ogrzewanie domu pompą ciepła przyniesie Ci wiele korzyści, także w postaci niższych kosztów eksploatacyjnych.
Jak montuje się pompę ciepła? Wyjaśniamy proces instalacji
Warto bliżej przyjrzeć się procesowi montażu powietrznej pompy ciepła typu split. Jest to bowiem najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na nieskomplikowany proces instalacji. Taka instalacja pompy ciepła składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, które są ze sobą połączone. Kolejne etapy przebiegają następująco:
- Wybór lokalizacji — jednostka zewnętrzna musi znajdować się w odpowiedniej odległości od ściany domu oraz granicy działki. Element wewnętrzny powinien zostać umieszczony w takim miejscu, aby można było bez problemu przeprowadzić w przyszłości prace serwisowe oraz konserwacyjne.
- Montaż jednostki zewnętrznej — może być umieszczona na cokole betonowym lub specjalnej konstrukcji. Powinna znajdować się na wysokości co najmniej 40 cm od poziomu gruntu. Jest to zabezpieczenie przed gwałtownymi opadami śniegu, które mogą zablokować wentylatory pompy ciepła.
- Montaż jednostki wewnętrznej — musi mieć dostęp do zasilania, które trzeba doprowadzić za pomocą kabla elektrycznego. Należy uwzględnić, czy jest urządzenie jedno- czy trójfazowe.
- Połączenie obu jednostek — niezbędne są do tego przyłącza chłodnicze o odpowiednim przekroju. Przed napełnieniem instalacji gazem trzeba wykonać test szczelności.
- Rozmieszczenie czujników i konfiguracja — ostatni etap polegający na ustawieniu sensorów w odpowiednich miejscach oraz ich połączeniu z instalacją. Ilość czujników zależy od stopnia zaawansowania automatyki danego producenta pomp ciepła. Są one odpowiedzialne za prawidłowe i bezobsługowe działanie ogrzewania.
Do montażu pompy ciepła niezbędne są kwalifikacje oraz specjalistyczna wiedza. Cały proces można najczęściej przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku gruntowej pompy ciepła. Ze względu na konieczność wykonania odwiertów może to zająć nawet 3-4 dni.
Montaż pompy ciepła ze wsparciem doświadczonej firmy to podstawa!
Pompa ciepła to nowoczesne i wydajne urządzenie pod warunkiem, że zostanie poprawnie zainstalowana. Bardzo ważne jest, aby zajęła się tym profesjonalna firma. Odpowiednie podłączenie pompy ciepła daje pewność, że będzie ona działać prawidłowo i bezawaryjnie. Stawiając na pomoc doświadczonych fachowców, zmniejszasz także ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów związanych np. z modernizacją całej instalacji.
Jeśli mieszkasz na terenie województwa mazowieckiego, możesz skorzystać z usług firmy Eko2020. Oferuje ona profesjonalny montaż pompy ciepła i innych urządzeń grzewczych. Cały proces jest przeprowadzany sprawnie oraz rzetelnie. Specjaliści oferują także pomoc w zdobyciu dofinansowania. Jeśli interesują Cię instalacje pomp ciepła i chcesz korzystać z nowoczesnego ogrzewania, skorzystaj z ich usług.
Materiał zewnętrzny