Jak wybrać dobrą wiertarkę magnetyczną?

wiertarka magnetyczna

Wiertarki magnetyczne, inaczej magnesówki, to specjalistyczne urządzenia umożliwiające wykonywanie precyzyjnych otworów w miękkich i twardych materiałach, takich jak: blacha, stal konstrukcyjna, stopy metalowe, materiały ferromagnetyczne.

Spośród innych wiertarek wyróżnia ją elektromagnes, o odpowiednio dobranej sile, który przyczepia się do nawiercanego otworu, stabilizując urządzenie. W tym czasie wrzeciono wiertarki, umieszczone na ruchomym suwaku, jest sterowane przez operatora za pomocą specjalnej dźwigni. Wiertarka magnetyczna jest urządzeniem konkurencyjnym w stosunku do wiertarek stacjonarnych. Jako narzędzie stosunkowo niewielkie i mobilne znajduje zastosowanie w miejscach trudno dostępnych, pozwalając na precyzyjne wiercenie w metalach o dużym współczynniku twardości. Wiercony materiał jest przebijany, ale jego powierzchnia pozostaje nieuszkodzona. To dzięki wiertłom koronowym, inaczej frezom trepanacyjnym, które wiercą w pełnym materiale bez konieczności nawiercania wstępnego.

Gdzie znajdują zastosowanie wiertarki magnesówki?

Popularna magnesówka jest ceniona przez profesjonalistów z różnych gałęzi przemysłu. Tak dzieje się zresztą od lat, gdyż narzędzie jest używane w miejscach, gdzie konieczna jest precyzja, dokładność i niezawodność. Wiertarki magnetyczne sprawdzają się przy budowie konstrukcji stalowych, tworzeniu szkieletów drapaczy chmur, mostów… Są niezbędne w przemyśle budowlanym, maszynowym, stoczniowym, górnictwie. Sprawdzą się również w sektorze szeroko rozumianych usług: warsztatach ślusarskich, firmach remontowych, serwisach samochodów osobowych i ciężarowych. Na pewno chętnie z tych profesjonalnych narzędzi skorzystają warsztaty rzemieślnicze specjalizujące się w obróbce metali. Niektóre modele są też kupowane przez hobbystów i majsterkowiczów.

Dodatkowe funkcje w magnesówkach

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli wiertarek magnetycznych. Firmy zajmujące się ich wytwarzaniem konkurują między sobą w przygotowywaniu coraz ciekawszych propozycji. Magnesówki wyposażają w dodatkowe funkcje, aby klient otrzymał urządzenie sprawdzające się w wielu sytuacjach.

Współczesna wiertarka magnetyczna to narzędzie wykonane z trwałych materiałów konstrukcyjnych, gwarantujących niezawodność w najtrudniejszych warunkach pracy. Modele są najczęściej wyposażone w silnik o uzwojeniach z miedzi zwojowej i w trwałej izolacji. Często urządzenia są podwójnie izolowane, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikowi. Stabilność pracy wiertła jest uzyskiwana dzięki łożyskom maszynowym.

Wiertarka magnesówka zazwyczaj wymaga podłączenia do gniazda sieciowego. Jednak istnieją miejsca, gdzie nie ma możliwości skorzystania z takich rozwiązań. Na szczęście pomocą są wiertarki magnetyczne akumulatorowe, zaopatrzone w akumulatory litowo-jonowe, niezawodne w różnym środowisku i szerokiej amplitudzie temperatury.

Nowoczesne wiertarki magnetyczne mogą być też wyposażone w funkcje gwintowania. Są to modele uniwersalne, uzbrojone w funkcje obrotów wstecznych, umożliwiających swobodne gwintowanie. Specjaliści polecają ten typ wiertarki firmom instalatorskim i warsztatom ślusarskim.

Czym kierować się przy wyborze wiertarki magnetycznej?

Na rynku dostępne są wiertarki magnetyczne najlepszych firm polskich i światowych. Różnorodność modeli, dodatkowych funkcji, wyposażenia powodują, że potencjalny klient ma kłopot z wyborem najlepszego urządzenia dla swojej działalności. Oczywiście eksperci pomagają w wyborze, ale jakie parametry powinna mieć wiertarka magnesówka, aby spełnić oczekiwania? Na jakie parametry techniczne trzeba zwrócić uwagę?

  • Moc i zasilanie – przekrój mocy waha się od 800 do 3500 W. Jeśli wzrasta moc, wzrasta możliwość obróbki twardszych materiałów i wiercenia otworów o większej średnicy. Jednocześnie zwiększa się wielkość i waga urządzenia. Trzeba więc oba parametry wypośrodkować – nie zawsze najmocniejszy model będzie wyborem właściwym.

  • Średnica wierconych otworów – każda magnesówka wiertarka wierci otwory od 12 do max 150 mm. Wiadomo, że im większe otwory, tym maszyna jest technologicznie bardziej zaawansowana i oczywiście droższa. Zakres wiercenia powinien być jak największy, ale jednocześnie dostosowany do najczęściej wykonywanych prac.

  • Prędkość obrotowa – pozwala na precyzyjny dobór do twardości obrabianego materiału i średnicy wiertła. Droższe modele mają co najmniej dwa, a bywa, że i trzy biegi.

  • Siła magnesu – istotę każdej wiertarki magnetycznej stanowi elektromagnes. Siła, z jaką przywiązuje się do materiału, waha się w granicach 10 000-30 000 N, W tym przypadku im siła jest większa, tym lepiej. Chodzi o bezpieczeństwo użytkowania, zwłaszcza, jeśli wiercenie odbywa się nad głową.

  • Rozmiar i waga – najlżejsze wiertarki ważą około 10 kg, najcięższe nawet 30 kg. O wadze urządzenia decyduje materiał z jakiego zostało wykonane. Lepiej zdecydować się na model wykonany z materiału trwałego. Jeśli chodzi o wielkość, to modele największe nie zawsze są ergonometryczne. Decydując się na konkretną wiertarkę, trzeba przeanalizować prowadzoną przez klienta działalność.

Kupując wiertarkę magnetyczną, warto też zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria. Dobrze wyposażony model posiada: adaptery do uchwytów wiertarskich do wierteł krętych, trzpienie do mocowania uchwytów wiertarskich, uchwyty wiertarskie weldon i pasy bezpieczeństwa.

Właściwie wybrana wiertarka magnetyczna jest urządzeniem łatwym w obsłudze, gwarantującym komfort pracy w najtrudniejszych warunkach i służy przez wiele lat.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. pexels.com