Termomodernizacja czy też docieplanie domu metodą natryskową cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i osób prywatnych. Tak duże zainteresowanie sprawia, że wiele firm dekarskich, tynkarskich, instalacyjnych czy wykończeniowych decyduje się na wyspecjalizowanie właśnie w kierunku termoizolacji pianą poliuretanową. Jednak nie tylko odpowiednia wiedza i umiejętności będą potrzebne do świadczenia tego typu usługi.
Przede wszystkim profesjonalny sprzęt
Możliwość termoizolacji metoda natryskową wymaga zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i tradycyjnych narzędzi wykorzystywanych w budownictwie. Skupmy się jednak na urządzeniach stricte przeznaczonych do produkcji piany PUR. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę agregaty:
- pneumatyczne
- elektryczne
- hydrauliczne
Agregat pneumatyczny
Agregaty pneumatyczne zasilane są powietrzem. Napęd takiego agregatu opiera się na pompie, która tworzy odpowiednie ciśnienie niezbędne do natrysku piany za pomocą dużej i kosztownej sprężarki śrubowej. Wiąże się to z koniecznością posiadania dodatkowego odbiornika prądu, co znacznie zwiększa koszty zakupu takiego urządzenia.
Agregat elektryczny
Elektryczny agregat do piany PUR to urządzenie, w których pompa, podająca pianę poliuretanową i tworząca jednocześnie odpowiednie ciśnienie, jest napędzana silnikiem elektrycznym. To rozwiązanie zapewnia o wiele więcej możliwości, głównie pod względem lepszej wydajności (szybszy natrysk piany) i większej precyzji dozowania natryskiwanego materiału (zazwyczaj 1:1). Agregat elektryczny to trwałe i proste w obsłudze urządzenie, do którego nie ma konieczności zakupu agregatu prądotwórczego. Zabezpieczenie na budynku C20 w zupełności wystarczy, dzięki czemu funkcjonalność takiego sprzętu na tle konkurencji jest o wiele lepsza.
Agregat hydrauliczny
Hydrauliczny agregat do piany PUR to urządzenie, w którym pompa podająca materiał jest rozwiązaniem hydraulicznym. Tego typu pompa zapewnia bardzo dobrą wydajność jest jednocześnie najmocniejszym z dostępnych obecnie na rynku agregatów, co przekłada się na szerokie możliwości zastosowania tego urządzenia. Dzięki pompie hydraulicznej agregat natryskowy daje możliwość nakładania powłok polimocznikowych i ich hybryd, oraz można go używać bez konieczności stosowania dodatkowego urządzenia prądotwórczego. Hydrauliczny agregat natryskowy posiada jednak dość pokaźną gabarytowo konstrukcję, przez co jest także najcięższym urządzeniem wykorzystywanym do nanoszenia piany poliuretanowej. Wymaga więc zapewnienia odpowiedniego transportu i miejsca do przechowywania agregatu.
Jaki agregat do piany PUR wybrać – elektryczny czy hydrauliczny?
Odpowiedź na to pytanie zależy w zasadzie od indywidualnych potrzeb i konkretnych zastosowań. Agregat hydrauliczny daje możliwość wykonywania bardziej złożonych inwestycji, jak np. aplikacja polimocznika na dachy czy parkingi. Z kolei natryskowe agregaty elektryczne są urządzeniami mocniejszymi i ogólnie biorąc lepszymi od pneumatycznych, ale już słabszymi pod względem parametrów od rozwiązań hydraulicznych. Można uznać je jednak za agregaty najbardziej uniwersalne ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku maszyn.
Wybór nie jest prosty, ale w każdym przypadku będzie opłacalny.