Wybór drzwi wewnętrznych powinien być starannie przemyślany. W żadnym wypadku nie należy traktować ich mniej poważnie niż podłogi czy sposobu wykończenia ścian. Drzwi wewnętrzne muszą pasować do wystroju oraz innych elementów znajdujących się we wnętrzu. Czym kierować się, wybierając kolor drzwi wewnętrznych?
Do czego należy dopasować drzwi wewnętrzne?
Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wystroju mieszkania. Aby doskonale się z nim łączyły, warto zadbać o ich dopasowanie do innych jego elementów. Należy wówczas wziąć pod uwagę kolorystykę podłóg, stolarki okiennej i ścian, a nawet mebli.
Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór drzwi korespondujących kolorystycznie z posadzką. Do paneli czy parkietu w kolorze jasnego drewna pasować będą jasne drzwi, a do ciemnego – ciemne. W niektórych wnętrzach sprawdzą się kontrastujące elementy, jednak należy uważać, by nie wprowadzić do aranżacji zbyt wielu kolorów.
Co w przypadku wnętrz, w których podłoga wyłożona jest płytkami, na przykład imitującymi kamień? Obecnie na rynku dostępne są ciekawe modele, znane zwykle jako drzwi loftowe – wykończone okleiną przypominającą fakturą kamień lub beton architektoniczny.
Dobrym wyborem są także drzwi dopasowane do ram okiennych. W większości domów nadal króluje biała stolarka. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się białe skrzydła. Także w przypadku drewnianych okien dobranie pasującego odcienia drzwi nie będzie nastręczało problemu. W tym przypadku warto jednak sięgnąć po model o ton ciemniejszy; padające na drzwi światło, podświetlające ramy okien sprawi, że te ostatnie będą wydawały się ciemniejsze niż inne elementy znajdujące się we wnętrzu.
Interesującą propozycją jest dobranie drzwi wewnętrznych w kolorze listew przypodłogowych. Choć te ostatnie najczęściej współgrają kolorystycznie z posadzką, coraz więcej osób stawia na kontrastujące ze sobą elementy. Dopasowanie drzwi do listew uporządkuje całą aranżację, tworząc wyjątkowo harmonijny efekt.
Drzwi mogą być także dopasowane do ścian. Jest to możliwe nie tylko w przypadku uniwersalnej bieli czy odcieni szarości. Decydując się na inny kolor we wnętrzu, warto sięgnąć po drzwi wewnętrzne wykończone specjalną okleiną, którą można pomalować tą samą farbą, co ścianę.
Kolor drzwi wewnętrznych – bezpieczne rozwiązania
Jeśli nie wiesz jeszcze, w jakim stylu urządzisz wnętrze, warto postawić na sprawdzone i stosunkowo uniwersalne rozwiązania. Z pewnością zaliczają się do nich drzwi wewnętrzne w tzw. pośrednich kolorach naturalnego drewna, takich jak naturalny odcień dębu lub biel. Pasują one do wielu różnych aranżacji, pozwalając na swobodę w późniejszym kreowaniu przestrzeni.
Modelowanie przestrzeni, a kolor drzwi wewnętrznych
Podobnie jak w przypadku innych elementów wystroju wnętrza, również wybierając drzwi wewnętrzne, pamiętaj, w jaki sposób kolory modelują dostępną przestrzeń. W przypadku niewielkich pomieszczeń lepiej sięgnąć po drzwi białe lub w jasnych odcieniach; tutaj również doskonale sprawdzą się skrzydła w kolorze ścian, tworzące z nią jednolitą powierzchnię. Z kolei ciemniejsze kolory pozwolą stworzyć przytulne wnętrze nawet wtedy, gdy dane pomieszczenie jest stosunkowo duże – mogą bowiem optycznie je pomniejszyć.
Dobrze jest też zadbać o dopasowanie koloru drzwi do charakteru pomieszczenia – zwłaszcza decydując się na kontrastujące, barwne wykończenie. Intensywne odcienie, takie jak żółty czy czerwony, są bardzo energetyczne i motywujące do działania. Świetnie sprawdzą się w salonie czy pomieszczeniu do pracy, jednak niekoniecznie są dobrym wyborem do sypialni. Tutaj lepiej postawić na coś bardziej stonowanego i spokojnego – zieleń, klasyczne brązy czy odcienie błękitu. Ciepłe barwy to również dobry pomysł na ożywienie ciemnego pomieszczenia, np. gdy jego okna wychodzą na północ.
Drzwi wewnętrzne mają ogromny wpływ na ostateczny efekt aranżacyjny. Dlatego wybór odpowiedniego modelu jest równie ważny, co dopasowanie podłogi czy mebli. Wszystkie elementy wystroju powinny ze sobą współgrać, niezależnie od stylu i rodzaju pomieszczenia. Pamiętaj też, że drzwi muszą pasować do obydwu pomieszczeń, między którymi się znajdują. Tylko wtedy osiągniesz doskonały, harmonijny efekt, który podkreśli charakter Twoich wnętrz.