Branża budowlana rozwija się nieustannie. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe materiały, maszyny oraz techniki wykonywania prac budowlanych. Mimo tego ciągłego postępu często możemy spotkać się z negatywnymi opiniami dotyczącymi nowego budownictwa.
Dlaczego ludzie są niezadowoleni i jak można uniknąć poważnych błędów przeczytacie poniżej.
Projekt
Czasami nowoczesne budynki wyglądają fantastycznie, ale ich użytkowanie jest kłopotliwe. Dobra funkcjonalność obiektu zawsze powinna być jednym z najważniejszych celów podczas projektowania.
Wykonanie
Wiele osób zwraca uwagę na to, że budynki stawiane są w dzisiejszych czasach za szybko. Po części skrócenie czasu budowy to wynik wykorzystywania nowoczesnych technik budowlanych. Przykładowo ogromne przyspieszenie można osiągnąć stosując gotowe moduły. Zdarza się jednak, że budynki są budowane i wykańczane niedbale, ponieważ czas na realizację prac jest zbyt krótki. Konsekwencją takiego postępowania jest konieczność wykonywania generalnego remontu już po kilku latach użytkowania budynku. Poważny inwestor powinien zadbać o to, aby jego obiekt był jak najlepiej wykonany. Sposobem na zapewnienie odpowiedniej jakości podczas robót budowlanych jest zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Taka osoba jest odpowiedzialna za odpowiednie wykonanie wszystkich elementów budynku, w tym np. instalacji. Na każdym etapie budowy inspektor sprawdza, czy używa się odpowiednich materiałów i postępuje się zgodnie z aktualną wiedzą budowlaną. Nadzór inwestorski to także pilnowanie, aby budynek był zgodny z projektem oraz wydanym pozwoleniem.
Nadzór inwestorski sprawowany jest przez specjalistów branży budowlanej. Na dużych budowach inspektorzy nadzoru inwestorskiego często pracują w zespołach. Wtedy każdy z członków grupy prowadzącej nadzór inwestorski jest odpowiedzialny na konkretny obszar.