Nasze życie zależy od pracy serca i mózgu. Aby ich praca była możliwa musimy wykonywać różne czynności życiowe m.in. oddychanie. Jakość życia i pewna świadomość, jaka jest powszechna w dzisiejszych czasach sprawia, że zaczynamy dbać nawet o odpowiednie powietrze jakim oddychamy.
Dlaczego jakość powietrza jest ważna
To, czym oddychamy jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Biorąc pod uwagę fakt, że spędzamy większość życia w zamkniętych pomieszczeniach zanieczyszczenia należy utrzymywać w możliwie na jak najniższym poziomie.
Syndrom chorych budynków
Efektem zbyt długiego przebywania w pomieszczeniu z zanieczyszczonym powietrzem mogą być:
-
- podrażnienia oczu;
-
- złe samopoczucie;
-
- bóle lub zawroty głowy.
Jeśli takie objawy nasilają się wewnątrz budynków, a ustępują po ich opuszczeniu mamy do czynienia wówczas z syndromem chorych budynków.
Jakość powietrza
Wskaźnikiem jakości powietrza jest ilość dwutlenku węgla w nim. Stężenie tego związku zależy od ilości powietrza wprowadzanego z zewnątrz – im jest jego więcej tym stężenie niższe. Zgodnie z przepisami odnośnie budynków mieszkalnych w pomieszczeniach powinno znajdować się następujące ilości powietrza na jedną osobę:
-
- 20 m3/h – w przypadku otwieranych okien,
-
- 30 m3/h – w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości otworzenia okien,
-
- 50 m3/h – w pomieszczeniu dla osób palących.
Jak zapewnić odpowiednie warunki
By zapewnić właściwe warunki osobom, które mieszkają w budynkach zamieszkania zbiorowego, przebywają w biurach lub w innych miejscach, należy zadbać o właściwą wentylację. Na jej właściwy wybór wpływa wiele czynników takich jak rodzaj budynku, jego architektura, ilość mieszkańców i wiele innych. Decydując się na wentylator zyskujemy pewność, że powietrze, jakim oddychamy jest świeże i niezagrażające naszemu zdrowiu. Wybierając wentylator do swojego mieszkania najlepiej jest porozmawiać ze specjalistą, który z pewnością pomoże dobrać nam właściwy wentylator.