Kiedy przycinać hortensje bukietowe, a kiedy ogrodowe? Poradnik dla ogrodników

Hortensje, pozornie podobne, tak naprawdę mocno różnią się od siebie m.in. pod względem procesu pielęgnacji. W zależności od tego, który gatunek znajduje się w ogrodzie, trzeba zadbać o nieco inne priorytety związane z cięciem rośliny. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat różnić między przycinaniem hortensji bukietowej a ogrodowej. Zebrane w jednym miejscu informacje przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym pasjonatom roślin.

Dlaczego należy przycinać hortensję?

Hortensja to roślina, która wymaga przycinania ze względu na związane z nim liczne zalety. Przycinanie sprawia, że hortensja obficie kwitnie, a wzrost jej krzewów jest bujny. Ponadto dzięki przycinaniu roślina ma bardziej regularny pokrój, nawet jeśli jest szczepiona na pniu. Do tego usuwanie zaschniętych kwiatostanów czy połamanych gałązek to czynność niezbędna, by utrzymać ogród w nienagannym porządku.

Mówiąc o porządku, nie da się ukryć, że hortensja i jej estetyka są nie do zastąpienia. Roślina ta jest po prostu królową ogrodu – często wymienianą na równi z różą. To dlatego, że hortensje wytwarzają bardzo dużo liści i kwiatów, a ich przyrost jest stosunkowo szybki. Dzięki temu hortensje już na pierwszy rzut oka zachwycają ogrodników, a także gości, którzy odwiedzą osoby pielęgnujące rośliny w celu podziwiania owoców ich ciężkiej pracy.

Hortensja bukietowa – kiedy przycinać?

Hortensja bukietowa jest niewątpliwie jedną z ulubienic ogrodników. Jej cięcie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, jeszcze zanim pojawią się pierwsze liście. Drugim terminem, gdy można wykonać przycinanie, jest jesień – wtedy należy skupić się na zaschniętych kwiatostanach.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat przycinania hortensji bukietowych? Należy przycinać je około 15 centymetrów nad ziemią. Niezależnie od tego, jaką porą roku je posadzono, wiosenne cięcie przyniesie roślinie mocne i silne korzenie, a także szybkie i obfite kwitnienie. Po tej czynności istnieje duże prawdopodobieństwo, że hortensja zakwitnie w tym samym roku.

W przypadku starszych hortensji bukietowych można przeprowadzić równie mocne cięcie. Dodatkowo przy samej ziemi należy wyciąć pędy zaschnięte oraz słabe, a pozostałe skrócić o połowę. Najlepiej, jeśli cięcie wykona się tak, by najwyższe pąki były skierowane na zewnątrz.

Jeśli za to pielęgnacja dotyczy hortensji bukietowych szczepionych na pniu, wystarczy informacja, że je także przycina się je około 15 centymetrów nad miejscem szczepienia (w najwyższym punkcie pnia), a gałązki skraca o połowę.

Hortensja ogrodowa – kiedy przycinać?

Hortensja ogrodowa również należy do ulubieńców ogrodników. Zawiązuje pęki latem w roku poprzedzającym kwitnienie, a jej pielęgnacja jest łatwa. Co ważne, cięcie tego gatunku jest najmniej problematyczne ze wszystkich hortensji.

Należy jedynie pamiętać, by kategorycznie odpuścić przycinanie hortensji ogrodowej jesienią, ponieważ ryzykuje się przycinaniem przyszłych pąków kwiatowych. Jeśli dla estetyki chce się coś zmienić, można ściąć same główki kwiatostanów. Prawidłowe cięcie przeprowadza się wczesną wiosną, po zdjęciu osłon zimowych. Należy wyciąć jedynie przemarznięte oraz zaschnięte kwiatostany.

Przycinanie hortensji – podsumowanie

Oprócz porad dotyczących przycinania hortensji, które nie należy do skomplikowanych, lecz wymagają przestrzegania terminów, warto pamiętać też o kilku innych rzeczach. Jakich?

Krzewy te są okazałe i potrzebują sporo miejsca. Z tego powodu nie należy sadzić ich za blisko innych roślin. Do tego, jeśli ogrodnik zdecyduje się na przesadzanie to najlepiej, aby wykonał je wczesną wiosną – zaraz po przycinaniu. To zapewni roślinom dobrą „kondycję” i wesprze je podczas przyzwyczajania się do nowej lokalizacji. Dzięki temu hortensje będą kwitnąć długo i obficie.

Pamiętać również należy, że hortensje to rośliny kochające kwaśne podłoże, więc stosując nawożenie dobrze jest wykorzystywać specjalnie dedykowane hortensjom nawozy, które jednocześnie będą zakwaszały ziemię. A nawozić hortensje należy często i systematycznie, są to bowiem krzewy wyjątkowo żarłoczne i jeśli będą zbyt rzadko zasilane, to ich kwitnienie będzie naprawdę marne.