Jak działają kurtyny powietrzne?
Kurtyny powietrzne to urządzenia wykorzystujące dynamikę przepływu powietrza do tworzenia niewidzialnej bariery uniemożliwiającej ucieczkę ciepłego powietrza z pomieszczenia lub obiektu. Kurtyna grzewcza to mechanizm generujący silny strumień powietrza pionowo w dół, jeśli zdecydowaliśmy się na montaż kurtyny poziomej nad drzwiami, lub w bok – jeśli mamy do czynienia z kurtyną pionową, zamontowana obok drzwi.
Strumień działa z kolei jak niewidzialna kurtyna cieplna, blokując przepływ powietrza między wewnętrzną a zewnętrzną stroną wejścia. Urządzenie tworzy więc barierę, która zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia i zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza z zewnątrz.
Ponadto, kurtyny powietrzne elektryczne chronią nieruchomość przed przedostawaniem się do jej wnętrza drobin, cząstek, małych organizmów i pyłków – takich jak kurz, dym czy insekty, które mogłyby wniknąć do wnętrza przez otwarte drzwi. Dzięki temu, pomieszczenia zaopatrzone w tego typu rozwiązania są nie tylko cieplejsze, ale i czystsze oraz bardziej higieniczne.
Budowa kurtyny powietrznej
Kurtyna powietrzna nad drzwi to stosunkowa prosta konstrukcja. Jej budowa zależy w dużej mierze od sprytnej kombinacji kilku kluczowych elementów – konkretnie z trzech głównych części: silnika, wentylatora i dyszy.
Silnik to serce kurtyny powietrznej. To on odpowiada za napędzanie wentylatorów, które stanowią kluczowy element produkujący strumień powietrza. Wentylatory mogą być zaprojektowane i stworzone z różnych tworzyw jak stal nierdzewna, aluminium czy plastik. Z kolei ich budowa pozwala na skierowania powietrza w dół – na całą szerokość drzwi.
Kolejnym kluczowym elementem są strumienice. Skupiają i kierują one powietrze we właściwym kierunku, tworząc optymalny przepływ powietrza. Kształt i ich rozstaw pozwala stworzyć jednolity oraz silny strumień powietrza, który stanowi skuteczną barierę między dwoma środowiskami – zewnętrznych i wewnętrznym.
Kurtyna elektryczna może być sterowana manualnie lub za pomocą systemu automatycznego – dostosowuje prędkość wentylatora w zależności od warunków otoczenia, takich jak temperatura czy ciśnienie powietrza. To inteligentne połączenie silnika, wentylatora i dysz z inteligentnym systemem sterowania. W rezultacie użytkownicy otrzymują efektywną barierę powietrzną, która jest skuteczna, energooszczędna i łatwa w obsłudze.
Zalety korzystania z kurtyn powietrznych w komercyjnych pomieszczeniach
Zastosowanie kurtyn powietrznych w przestrzeniach komercyjnych jak: sklepy wielkopowierzchniowe, centra handlowe, magazyny, czy inne obiekty przestrzeni publicznej lub przemysłowo-produkcyjnej, przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, te inteligentne urządzenia są doskonałym narzędziem do zwiększania efektywności energetycznej. Dzięki swojej zdolności do tworzenia bariery powietrznej zapobiegają ucieczce ciepła z wnętrza budynku w chłodniejsze dni i utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz. W praktyce oznacza to zwiększenie oszczędności na rachunkach eksploatacyjnych za wykorzystanie energii.
Warto zauważyć również, że dzięki unikalnej konstrukcji, kurtyna powietrzna ma realnie przełoży się to na czystość i higienę obiektu – już od pierwszych chwil uruchomienia systemu kurtyn powietrznych. Chcąc wykorzystać maksymalny potencjał tej technologii, warto zdecydować się takie opcje jak kurtyna powietrzna z termostatem, bądź modele wyposażone dodatkowo w nagrzewnicę lub czujnik drzwiowy. Dzięki czemu działanie kurtyny może być jeszcze bardziej spersonalizowane i usystematyzowane!
Zastanawiasz się nad tym, czy rozwiązania typu kurtyna powietrza sprawdzą się w Twoim obiekcie? Zajrzyj do sklepu Emultimax i sprawdź dostępne opcje. W razie pytań zespół specjalistów odpowie na Twoje pytania i zagwarantuje kompleksowe wsparcie zakupowe.