Małe WC w bloku – wybieramy armaturę i kolorystykę

Urządzenie małej toalety w bloku nie jest łatwym zadaniem. Niewielki metraż i konieczność stworzenia funkcjonalnego i komfortowego układu stawiają sporo aranżacyjnych wyzwań. Na ostateczny efekt wpływa między innymi kolorystyka ścian i podłogi, rodzaj wybranej armatury, a nawet dekoracyjne dodatki. Dziś mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak urządzić małe WC w bloku w funkcjonalny i estetyczny sposób.

Małe WC w bloku – jaki kolor ścian i podłogi sprawdzi się najlepiej?

W małych toaletach zawsze najlepiej sprawdzą się jasne kolory, które optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Uniwersalnym wyborem jest ponadczasowa biel – kolor od lat kojarzony z aranżacją łazienek i toalet. Białe ściany w małym WC sprawdzą się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i wnętrzach inspirowanych klasyką. Biel jest też doskonałym tłem na minimalistycznych toalet skandynawskich czy loftowych. W trakcie urządzania małego WC w bloku nie jesteś jednak ograniczony tylko i wyłącznie do białych ścian. Do dyspozycji masz także beż, kolor kremowy, czy jasne szarości. Takie kolory także wizualnie dodadzą przestrzeni wnętrzu małego WC.

Jaki kolor podłogi wybrać do małej toalety? Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza, tu także postaw na jasne barwy. Podłoga w kolorze jasnego, naturalnego drewna ociepli aranżację toalety. Taki efekt osiągniesz na przykład przy pomocy płytek drewnopodobnych lub odpornych na wilgoć paneli winylowych. Ciekawą alternatywą dla niewielkiej toalety w stylu nowoczesnym jest także podłoga z architektonicznego betonu lub płytki gresowe imitujące jasny, naturalny kamień.

Wybieramy umywalkę i WC do małej toalety

W małym WC bardzo istotny jest także dobór odpowiedniej armatury. W ofercie większości renomowanych producentów wyposażenia łazienek bez problemu znajdziesz kompaktowe modele zaprojektowane z myślą o niewielkich przestrzeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest miska WC wisząca – wizualnie dodaje przestrzeni i ułatwia utrzymanie czystości pod i za nią. Kolejny niezbędny w tym pomieszczeniu element to zestaw podtynkowy WC, dzięki któremu także zaoszczędzisz sporo miejsca.

Jaka umywalka i bateria do małej toalety?

Wybór umywalki do małej toalety w bloku podyktowany jest najczęściej metrażem tego pomieszczenia. Umywalka w toalecie służy przede wszystkim do mycia rąk. Bardziej skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne czy upiększające odbywają się zwykle w głównej łazience. Z tego względu najlepszym wyborem do małego WC jest kompaktowa umywalka, znacznie mniejsza niż standardowe 60 cm. Optymalnym rozwiązaniem jest tu niewielka umywalka 40 cm, ale w razie konieczności znajdziesz także jeszcze węższe modele.

W małej toalecie lepiej unikać standardowych, wysokich baterii umywalkowych stojących. Zamiast nich wybierz kompaktowe modele podtynkowe. Większość takiej baterii ukryta jest w ścianie. Podtynkowe baterie pomogą Ci zaoszczędzić miejsce, a dodatkowo świetnie wpisują się w nowoczesne i minimalistyczne trendy architektoniczne.

Jeśli chodzi o kolor baterii umywalkowej, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jaki trend wnętrzarski posłużył Ci za inspirację. Możliwości masz sporo od klasycznych baterii chromowanych, przez minimalistyczne baterie białe i czarne, aż po modele w kolorze złotym czy miedzianym.

Jak optycznie powiększyć małe WC w bloku?

Jasna kolorystyka ścian i podłogi oraz minimalistyczna podtynkowa armatura to nie jedyne sposoby na optyczne powiększenie małego WC w bloku. Jak jeszcze sprawisz, że to pomieszczenie będzie wyglądało na większe niż w rzeczywistości? Prosty, ale efektowny trik to zastosowanie dużego lustra. Dodatkowa szafka z lustrem zabiera miejsce. Rozważ więc montaż lustrzanej tafli bezpośrednio na ścianie. Kluczowe jest także odpowiednie oświetlenie. Szczególnie jeśli urządzasz małe w WC bez okna. W niewielkiej toalecie wystarczy zwykle jedna lampa sufitowa, na przykład plafon LED. Takie źródło światła zajmuje niewiele miejsca, ale pozwala równomiernie oświetlić całą przestrzeń toalety.

Małe WC w bloku bez dwóch zdań wymaga przemyślanej aranżacji. Z pomocą dobrych rozwiązań, jak odpowiednie kolory, kompaktowa armatura czy triki optyczne z łatwością urządzisz je tak, by było funkcjonalne i stylowe.

Zdjęcia: Komfort.pl

Artykuł sponsorowany