Meble modułowe to meble, które składają się z oddzielnych elementów, zwanych modułami i które – jak klocki – można łączyć i układać na różne sposoby, tworząc wybrane konfiguracje. Meble modułowe idealnie sprawdzają się w małych lub nietypowych pomieszczeniach, gdzie warto wykorzystać każdą przestrzeń, co przy standardowych meblach jest trudne. Niemałym wyzwaniem jest urządzenie mającej kilka metrów kwadratowych kuchni, tak by była wygodna i funkcjonalna. I tu z pomocą przychodzą meble modułowe czyli zestaw szafek, które można ułożyć sobie samemu.
Mała kuchnia, wielkie możliwości
Niewielka kuchnia, w której wiele trzeba zmieścić, to nie lada wyzwanie. Najprościej byłoby zamówić meble na wymiar, ale taka decyzja może stać się sporym obciążeniem dla budżetu. Tymczasem, z pomocą mebli modułowych, można skomponować wnętrze nie tylko idealnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań, ale też wielokrotnie tańsze niż meble wykonane u stolarza. Kuchenne meble modułowe to nic innego, jak zestaw mebli złożony z pojedynczych, stojących i wiszących szafek w różnych rozmiarach, które można dowolnie układać i komponować.
Poszczególne moduły są tak zaprojektowane, aby pasowały do siebie i by istniała możliwość łatwego ich łączenia, a jednocześnie by pozostawiały dużo swobody w projektowaniu i aranżacji wnętrza. Modułowy charakter mebli sprawia, że raz zaplanowana konfiguracja wcale nie musi być ostatecznym rozwiązaniem. Szafki w każdej chwili można przesuwać, ustawiać i wieszać w innym miejscu, wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności. Dzięki meblom modułowym można stworzyć przytulną, funkcjonalną i odpowiadającą oczekiwaniom przestrzeń kuchenną.
Producenci mebli modułowych oferują szeroką gamę kolorów i materiałów oraz różną wysokość i głębokość szafek i szuflad. Można wybrać moduły z już gotowym blatem, które ustawione obok siebie, stworzą wygodną przestrzeń do przyrządzania posiłków. Odpowiednich wymiarów blat można także dokupić osobno, już po ustawieniu szafek.
Szafki, szafeczki
Meble modułowe doskonale nadają się do zaaranżowania długich i wąskich kuchni, w których, dla maksymalnego wykorzystania miejsca, nad rzędem szafek stojących można dopasować modele wiszące, wykorzystując także szafki narożne z łamanymi drzwiami. W większych i bardziej przestronnych pomieszczeniach, z modułów tego samego typu, można nawet skomponować wyspę kuchenną.
Szafki z kolekcji mebli kuchennych poszczególnych producentów mogą być wąskie, szerokie, wysokie, niskie, uchylne, pod piekarnik, okapowe, pod zabudowę lodówki, zmywarki lub mikrofali. Możliwości jest wiele i można swobodnie wybierać dowolne rozwiązania.
Dobrym rozwiązaniem, które będzie pozytywnie wpływać zarówno na nasze zdrowie, jak i oszczędności oraz ekologię są filtry do wody pod zlew. Kompaktowe urządzenia sprawdzą się nawet w małych szafkach.
Klasyka lub nowoczesność
Meble modułowe nie ograniczają ani kolorystycznie, ani stylowo. Na rynku znaleźć można różnorodną ofertę, która z ławościa pozwoli wyjść poza klasyczny wygląd białej kuchni z drewnianym blatem. Osoby odważne i lubiące wokół siebie kolorowy świat, bez trudu skomponować mogą wesołą, barwną kuchnię, wymykającą się wszelkim kanonom. Można też zaaranżować wnętrze w jednym czy dwóch pasujących do siebie odcieniach. Dla osób ceniących minimalizm i kolorystyczny chłód, producenci przygotowali zestawy skandynawskich mebli modułowych.
Wybór jest tak duży, że bez trudu można dopasować wystrój wnętrza kuchni to wystroju całego mieszkania czy domu. Wśród ofert znajdują się modele w stylu prowansalskim, nowoczesnym, klasycznym czy retro, z dużym wyborem frontów i uchwytów.
Czysta oszczędność
Nie bez znaczenia jest oszczędność. Gotowy zestaw mebli lub meble robione na zamówienie, to spory wydatek. Meble modułowe, nie dość że tańsze, kompletować można krok po kroku, rozkładając w czasie zakup kolejnych elementów, a to na pewno da oddech portfelowi. Meble modułowe nie odbiegają przy tym jakością od tych gotowych czy robionych na zamówienie. Jedne i drugie często bazują na takich samych płytach meblowych.
Dorota Filip
Fot. IKEA