Mech na ścianie? Nie, wcale nie mówimy o mchu, który pojawia się w zawilgoconych, niezamieszkałych domach, ale o mchu, który jest mchem dekoracyjnym i jednym z ciekawych sposobów aranżacji ścian w mieszkaniu. Ściany z mchu, obraz z mchu, fragment aranżacji w łazience – to tylko niektóre sposoby na zaproszenie lasu do domu, bezpośredni kontakt z naturą, a również niebanalną aranżację w mieszkaniu.
Mech dekoracyjny – powrót do natury
Mieszkając w betonowych klatkach, na co dzień mając niewielki kontakt z zielenią, tęsknimy do natury, postawienia bosej stopy na wilgotnej trawie, odpoczynku w cieniu pachnącej lipy. Takie marzenia spełniamy najczęściej podczas wakacji, ale w ostatnich sezonach pojawił się gorący trend w urządzaniu wnętrz, umożliwiający nam taki osobisty powrót do natury. Chodzi o mech na ścianie. Mech w mieszkaniu może się pojawić w postaci całej ściany, ale też pojedynczych obrazów o nietypowych kształtach, które mogą zawisnąć pojedynczo, ale i w dowolnych kompozycjach. Mech na ścianie? To raczej propozycja dla osób cierpliwych i mających sporo wolnego czasu – tak pewno powiedzą niektórzy. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrany mech może cieszyć nasze oko przez długie lata. I jest praktycznie bezobsługowy. Wymaga jedynie odpowiedniej wilgotności powietrza – najlepiej na poziomie 50-60%.
Jaki rodzaj mchu na ścianę?
Jest raczej oczywistym, że do dekoracji ściany nie użyjemy mchu rosnącego w lesie. I nie chodzi tu o to, że jest pod ochroną. Istotne jest to, że wymagane są określone gatunki mchu, odpowiednio ustabilizowane, nie tracące koloru i kształtu przez długie lata. Gatunki mchu, wykorzystywane do dekoracji, są ręcznie zbierane w Skandynawii i na północy Europy. Do najczęściej wykorzystywanych gatunków należą:
- Chrobotek reniferowy to mech o jasnoszarej barwie, który czasami jest barwiony na zielono. W środowisku naturalnym występuje w Islandii i Skandynawii, w rejonach, gdzie żyją renifery (stąd jego nazwa) i jest ich ulubionym przysmakiem. Gąbczasty, przyjemny w dotyku jest odporny na pleśń i grzyby. Po zebraniu jest odpowiednio „uśpiony”, by zachował swoje właściwości, a jednocześnie nie rozrastał się. Położony na ścianie lub funkcjonujący w innej kompozycji, nie musi być podlewany i nawożony. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska, wystarczy w pobliżu chrobotka postawić miseczkę z wodą. Mech sam pochłonie wilgoć z otoczenia.
- Mech gąbczasty, inaczej poduszkowy, w wersji naturalnej występuje w postaci kulistych poduszek. Aksamitnie miękki, o zbitej strukturze, idealnie nadaje się na ścianę jako produkt samodzielny, ale świetnie pasuje też do kompozycji. Nie może być jednak narażany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i innych źródeł ciepła.
- Mech płaski charakteryzuje się zbitą i zwartą strukturą. Przypomina nieco zwarty trawnik. Pięknie wygląda z innymi gatunkami mchów i w otoczeniu materiałów drewnianych.
Mech dekoracyjny – w jakich pomieszczeniach?
Mech ozdobny sprawdza się we wszystkich niemal pomieszczeniach. Pięknie wygląda w eleganckiej jadalni, intymnej sypialni, czy w domowym gabinecie. Optymalne warunki dla mchu można znaleźć w łazience, ze względu na rozproszenie światło i większą ilość wilgoci. Nie spotyka się ścian z mchu w kuchni, bo ich delikatną strukturę mogą uszkodzić wyziewy pochodzące z gotowanych potraw lub odpryski smażonego tłuszczu. Generalnie chodzi o to, by wybierać miejsca nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepło pochodzące z grzejników lub innych źródeł ciepła. Najczęściej instaluje się całe ściany z mchu, mogą to być również obrazy lub mech w ramce. Fachowcy potrafią przygotować z mchu bardzo skomplikowane instalacje, logo firmy lub dowolne napisy.
Jak przygotować ścianę z mchu dekoracyjnego?
Przygotowanie tradycyjnej ściany z mchu nie jest niczym skomplikowanym. Mech, używany do tego typu instalacji, jest zbierany ręcznie i odpowiednio preparowany. Zanim trafi na ściany jest dokładanie oczyszczony i stabilizowany w roztworze glicerynowym. Roztwór powoduje, że mech się nie zmienia, nie traci naturalnej barwy i nie kruszy się. Tak przygotowany jest przyklejany do płyt MDF i PCF. Mech można też kupić w specjalnych rolkach, a jego wielkość oraz kształt dostosować do potrzebnej nam kompozycji. Mech można też mocować do tablicy korkowej za pomocą kleju florystycznego. W przypadku skomplikowanych kompozycji, można poprosić o pomoc specjalistyczną firmę, zajmującą się tego typu projektami.
Jak pielęgnować ścianę z mchu?
Pielęgnacja ściany z mchu też nie jest specjalnie skomplikowana. Ściany z mchu nie trzeba podlewać i przycinać. Podstawą jest odpowiednia wilgotność, na wspomnianym już poziomie 50-60%. To podoba wilgotność, jakiej wymaga organizm człowieka. W okresie zimowym wilgotność w mieszkaniu lub pomieszczeniach publicznych spada. Jeśli jest zbyt mała, mech twardnieje i zaczyna się kruszyć, z tego powodu należy go raz w tygodniu zamgławiać. Proces musi być tak przeprowadzony, by zwilżona była jedynie warstwa zewnętrzna. Jeśli woda dostanie się głębiej, elementy z których ściana jest zbudowana, mogą się odklejać. Można też w pobliżu postawić nawilżacz powietrza. Czasami wystarczy też naczynie z wodą. Mech dekoracyjny nie odrasta, więc starajmy się go nie dotykać i nie skubać. Tak pielęgnowany, będzie ozdobą naszego mieszkania i biura przez długie lata.
Autorka: Bogumiła Pierzchanowska
Fot. Goumbik, pixabay.com