Twarda woda, którą spotkamy w większości polskich kranów, to duży problem. Jest ona bowiem przyczyną powstawania kamiennych osadów na bateriach łazienkowych, urządzeniach sanitarnych, czajnikach czy rurach instalacji c.o. oraz c.w.u., które zwiększają koszty eksploatacji wspomnianych produktów, a także skracają ich żywotność. Dlatego też tak ważne jest zmiękczanie wody. Jak je przeprowadzać?
Podstawowe informacje o wodzie twardej
To, jak jest twarda woda dostępna w naszych instalacjach c.o. i c.w.u. możemy sprawdzić oddając jej próbkę do analiz laboratoryjnych, ale też używając prostych testerów akwarystycznych. Dzięki temu dowiemy się, czy stopień jej twardości jest zgodny z obowiązującymi normami. da Według nich bowiem dopuszczalny zakres twardości wody mieści się w granicach 3-28 o dh. Chcąc te wartości przeliczyć na międzynarodową jednostkę mmol/l należy skorzystać ze wzoru 1 mmol/l = 5,61odh. Co ważne, użyteczna twardość wody znajduje się w dolnej granicy tej skali.
Jak zmiękczać wodę?
W większości domowych zmiękczaczy wody wykorzystywana jest technologia wymiany jonitowej. W tak działającym urządzeniu umieszcza się specjalne złoże, przez które przepływa woda w określonej prędkości. Gdy to się dzieje, następuje wymiana jonów magnezu oraz wapnia na jony sodu. Po wykorzystaniu zdolności złoża do jonowymiany dochodzi do jego automatycznej regeneracji, dokonywanej np. za pomocą roztworu chlorku sodu NaCl. Jednak po około 10 latach pracy urządzenia złoże należy wymienić na zupełnie nowe.
Aby stacja zmiękczająca działała poprawnie, należy ją podłączyć do zasilania elektrycznego, a także podpiąć na wejściu instalacji wody zimnej oraz do systemu odprowadzania ścieków. Jeśli w instalacji wodnej nie ma filtra mechanicznego, należy go koniecznie zainstalować, co oczyści wodę z piasku, cząstek rdzy czy mułu, jednocześnie odciążając zmiękczacz.
Zalety nowoczesnych zmiękczaczy wody to między innymi ich niewielkie wymiary, wynoszące średnio 25 x 45 x 130 cm. Do plusów należy zaliczyć także łatwość obsługi, która wiąże się jedynie z okresowym uzupełnianiem soli (np. w tabletkach). Jeśli zaś chodzi o prawidłowy dobór zmiękczacza, najważniejszą kwestią jest twardość wody na wejściu do urządzenia, dzienne zużycie wody przekładające się na ilość przefiltrowanej między regeneracjami wody, a także maksymalny przepływ hydrauliczny podawany w m3/h. Średnią wartość drugiego z tych parametrów możemy określić biorąc pod uwagę ilość domowników, przy czym na każdą osobę zakłada się zużycie na poziomie ok. 150 l wody ciepłej i zimnej łącznie. Twarda woda
Nowoczesna stacja uzdatniająca Keller Family Line Twarda woda
Jednym z ciekawych i wysokoskutecznych urządzeń do zmiękczania wody dla domowego użytku jest stacja zmiękczająca Keller Family Line. Dostępna jest ona w dwóch wersjach różniących się m.in. wymiarami (225 x 440 x 1 1110 mm, 225 x 440 x 1 320 mm) i wydajnością szczytową (1,2 m3/h, 1,6 m3/h). Stacje te kontrolowane są przez mikrokomputer, który umożliwia dokładne ustawienie parametrów, w zależności od aktualnych potrzeb. Zalety tych urządzeń to także prosta obsługa i bezawaryjna praca, niskie koszty eksploatacyjne, stała kontrola parametrów pracy oraz wysokowydajna żywica jonowymienna.