Nożyce do cięcia żywopłotu – czym się kierować przy wyborze?

Nożyce do cięcia żywopłotu

 

Żywopłot znajdziemy niemal w każdym ogrodzie. Ochroni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, będzie żywym i efektownym ogrodzeniem, zatrzyma kurz i zanieczyszczenia z zewnątrz, zabezpieczy przed hałasem i podmuchami wiatru. Wielokrotnie jest też elementem dzielącym poszczególne części ogrodu. Jego funkcje praktyczne powinny być też połączone z funkcjami estetycznymi. Jeśli mówimy o estetyce, to w jej zakres wchodzi też przycinanie żywopłotu, bo jest on pewną wizytówką ogrodu, a także tłem dla wszystkich innych kwiatów i roślin. Czym ciąć żywopłot, żeby prezentował się okazale, a jednocześnie nie dominował nad ogrodem? Jakie nożyce wybrać, by praca przebiegała szybko i komfortowo? Do wyboru mamy nożyce ręczne i mechaniczne. Mechaniczne dzielimy na akumulatorowe, elektryczne i spalinowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nożyc do cięcia żywopłotów?

Najistotniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nożyc, jest materiał z jakiego są wykonane. Bardzo dobrze sprawdzają się nożyce ze stali nierdzewnej i węglowej. Trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję – posłużą przez długie lata. Nożyce muszą być też ostre. I nie chodzi tu tylko o wysiłek, jaki musimy włożyć w cięcie żywopłotu, ale i to, że tępe ostrza raną i uszkadzają gałązki. Ważny jest i uchwyt, dostosowany do trzymania oburącz. Najczęściej spotyka się trzonki drewniane, ale lepiej sprawdzają się wyprofilowane, podnoszące komfort pracy. Przy cięciu żywopłotu warto kupić nożyce teleskopowe, z możliwością przedłużania uchwytów. Ta opcja zdecydowanie przyspiesza tempo pracy.

Nożyce ręczne – kiedy się sprawdzają?

Nożyce ręczne są jedną z najpopularniejszych i najtańszych opcji, jeśli chcemy przyciąć żywopłot. Jednocześnie zakres prac, jaki chcemy wykonać, jest dość ograniczony. Z ich pomocą można obciąć niewielki żywopłot, dokonać drobnych poprawek, skrócić pojedyncze pędy. Operowanie nimi to dość mozolna i wymagająca sporego nakładu sił praca. Najprostsze nożyce ręczne mają stalowe ostrza i drewniane albo plastikowe rączki. Są też modele pokryte teflonem z systemem przekładni zębatych. Chociaż ich siła cięcia jest większa, to i tak przy długim i wysokim żywopłocie nie są najlepszym wyborem. Lepiej zaopatrzyć się np. w nożyce akumulatorowe.

Zalety nożyc akumulatorowych

Nożyce akumulatorowe są przeznaczone do średniej wielkości żywopłotów. Ich zaletą jest to, że nie wymagają źródła prądu. Z reguły niewielkie gabarytowo, pracują cicho i precyzyjnie. Ich konstrukcja pozwala nie tylko na cięcie tradycyjne, ale i wykonywanie nietypowych kształtów w żywopłocie i pojedynczych krzewach. Wadą nożyc akumulatorowych jest czas działania: pracują najwyżej godzinę. Potem konieczne jest naładowanie. W przypadku nożyc akumulatorowych wyróżniamy trzy ich typy:

  • mikronożyce – przeznaczone do cięcia trawy ozdobnej lub niewielkich gałązek;
  • nożyce standardowe – wykorzystywane do ciecia gałęzi o grubości do 15 mm;
  • nożyce z wysięgnikiem – używane do cięcia żywopłotów wysokich, nie trzeba wtedy korzystać z drabiny.

Nożyce elektryczne – efektywność i wygoda

Elektryczne nożyce do cięcia żywopłotu są lekkie i łatwe w obsłudze. Ważne, by były dobrze naostrzone, bo w innym wypadku tylko pokaleczą rośliny. Nie można ich używać, kiedy pada deszcz lub kiedy rośliny są mokre. Z uwagi na podłączenie do zasilania, trzeba umiejętnie nimi operować, żeby nie przeciąć przewodu, który może się zaplątać podczas cięcia. Generalnie sprawdzają się przy średniej wielkości żywopłotach, zbudowanych z roślin o drobnych liściach. Oczywiście można nimi podcinać popularne tuje, ale nie wtedy, kiedy gałęzie są zbyt grube i zdrewniałe. Są też modele mocniejsze, które z takim wyzwaniem sobie poradzą.

Nożyce spalinowe – sprzęt dla profesjonalistów

Niezawodne i wydajne, potrafią sobie poradzić nawet z bardzo bujnym żywopłotem. Swobodę pracy zapewnia im spalinowy silnik, w związku z czym nie trzeba ich podłączać do gniazdka elektrycznego, ani liczyć na akumulator. Wykorzystywane są często przez profesjonalistów, zajmujących się cięciem w parkach miejskich lub dużych ogrodach. Mają też wady. Podstawową jest dość wysoka cena. Poza tym są dość skomplikowane w obsłudze, ciężkie i emitują do środowiska spaliny. Tego typu nożyce nie przydadzą się w małym ogrodzie lub na działce. Wtedy wystarczą akumulatorowe lub elektryczne. Jeśli jednak posiadamy duży ogród i odpowiednie środki na jego pielęgnację – możemy kupić nożyce spalinowe.

Nożyce do cięcia żywopłotu – jak zadbać?

Zawsze, po zakończonej pracy, nożyce powinny być czyszczone z resztek gałęzi liści. Nożyce elektryczne trzeba dodatkowo smarować specjalnym olejem do konserwacji. Tego typu narzędzia przechowuje się w suchym i przewiewnym miejscu, niedostępnym dla osób postronnych.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Anna Shvets, pexels.com