Współcześnie standardem stało się budowanie domów i innych budynków z użytkowym poddaszem. Jednak nie zawsze tak było. W czasach PRL-u rynek materiałów budowlanych prezentował się bardzo ubogo. W efekcie wiele osób nie mogło sobie pozwolić na zagospodarowanie przestrzeni tak zwanego strychu. W czasie srogiej zimy było tam więc jak w zamrażarce, za to w lecie – niczym w saunie. Wraz ze zmianą systemu problem ten powoli znika, a wybór materiałów do ocieplenia dachu i poddasza stał się szeroki. Które spośród nich warto wybrać i jakie są ich najważniejsze właściwości?
Wełna mineralna
To najpopularniejszy materiał używany do ocieplenia dachu. Wełnę mineralną stosuje się często przy ocieplaniu dachów budynków wielkopowierzchniowych (na przykład supermarketów). Głównym powodem jest cena – stosunkowo niska w porównaniu do innych materiałów dostępnych na rynku. Poza tym praktycznie każdy może ułożyć wełnę samodzielnie. Przy jej układaniu ważne jest przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa, a także stosowanie się do wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby przed pracą z wełną założyć odpowiedni strój, zakrywający jak największe partie ciała. Jest to bowiem materiał, który może działać drażniąco na skórę.
Wyróżnia się dwa główne typy wełny:
1. Bazaltową.
1. Szklaną.
Inwestorzy częściej stawiają na drugi typ, który jest lżejszy i bardziej elastyczny. Wełna szklana posiada jednocześnie te same parametry, co wełna bazaltowa, co w ogólnym rozrachunku czyni ją lepszym rozwiązaniem. Wełna mineralna to bardzo bezpieczny wybór. Jej zaletą jest to, że nie zajmuje się ogniem, dzięki czemu można bez wahania ułożyć ją w drewnianym otoczeniu.
Pianka natryskiwana z agregatu
Jest to bardzo rzadko używany materiał ciepłowniczy. Główną cechą pianki jest jej rozprężność. Oznacza to, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kształt i budowa dachu są skomplikowane. Wełnę trudno byłoby w takiej sytuacji ułożyć wystarczająco szczelnie, dlatego pomimo wielu swoich zalet nie znajdzie ona tutaj zastosowania.
Pianka natryskiwana z agregatu sama dopasowuje się do wypełnianej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że cena tego materiału jest wyższa niż koszt zakupu wełny.
Wdmuchiwane granulaty celulozowe
Metoda wdmuchiwania granulatów celulozowych jest używana w celu docieplenia:
- połaci dachowych,
- stropodachów,
- poddaszy.
To metoda bezinwazyjna. Nie należy obawiać się, że w jakikolwiek sposób wpłynie ona na strukturę poddasza. Przed wdmuchiwaniem granulatów celulozowych konieczne jest wywiercenie specjalnych otworów, niezbędnych do przeprowadzenia całej procedury.
Granulat celulozowy ma za zadanie zlikwidować wszelkie mostki termiczne. Efektem tego jest poprawa parametrów cieplnych na poddaszu.
Styropian
Metodę ocieplenia za pomocą styropianu stosuje się obecnie rzadko. Technologia budowlana rozwinęła się na tyle, że istnieją dziś metody znacznie lepsze i bardziej optymalne. Warto jednak zauważyć, że styropian również ma swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę.
Styropian znajduje zastosowanie tylko w przypadku prostego kształtu dachu. Nierówna powierzchnia wyklucza użycie tego materiału. Najczęściej jest używany jako ocieplenie nakrokwiowe, czyli takie, które znajduje się pod pokryciem dachu.
Jak odpowiednio zagospodarować poddasze?
To pytanie tylko z pozoru brzmi banalnie. Kwestią oczywistą jest to, że każdy z nas urządza przestrzeń według własnych upodobań. Nie można jednak zapominać o wilgoci, która pojawia się wraz z zagospodarowaniem poddasza.
Nie ma w tej sytuacji znaczenia, czy na strychu jest prysznic, kaloryfer czy po prostu często przebywają tam ludzie. Na urządzonej i zamieszkanej przestrzeni nie da się uniknąć źródeł pary wodnej. Tymczasem wilgoć może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się grzybów i innych drobnoustrojów. Z tego powodu na poddaszu warto zadbać o odpowiednią wentylację.
Zewnętrzne warstwy dachu mają bardzo ważne zadanie – muszą umożliwiać odprowadzanie pary wodnej. Należy więc pamiętać, aby przy ocieplaniu poddasza używać najwyższej jakości paroprzepuszczalnych folii dachowych lub pozostawiać szczeliny wentylacyjne.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Fot. Max Rahubovskiy, pexels.com