Ogrodzenie na działce budowlanej – zgodnie z przepisami i prawem

Planując budowę domu musimy wykonać wiele prac przygotowawczych, m.in. odpowiednio zabezpieczyć plac budowy, czyli wykonać ogrodzenie, które ochroni materiały budowlane i maszyny przed ewentualną kradzieżą, a także uniemożliwi przebywanie na placu budowy osób przypadkowych. Zanim postawimy ogrodzenie stałe, ograniczamy się do tymczasowego, pozwalającego na sprawne poruszanie się po placu budowy i łatwego do demontażu. Każdy właściciel działki ma prawo do jej ogrodzenia, ale musi to zrobić zgodnie z przepisami prawa. Czy na budowę ogrodzenia trzeba uzyskać pozwolenie? Czy ogrodzenie można postawić w granicy działki? Ile metrów od drogi gminnej lub powiatowej ogrodzenie może być usytuowane? Te i inne kwestie dotyczące ogrodzenia działki budowlanej zostaną poruszone w artykule.

Budowa ogrodzenia – czy potrzebne pozwolenie?

W przypadku budowy ogrodzenia nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Istnieją jednak sytuacje, kiedy wymagane jest zgłoszenie inwestycji. Do Starostwa Powiatowego należy zgłosić budowę na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, jeśli wysokość ogrodzenia będzie przekraczała 2,2 m lub jest ono usytuowane na terenach o znacznej różnicy wysokości, a płot ma spełniać rolę muru oporowego. Zgłoszenie jest również wymagane, gdy ogrodzenie jest budowane od strony miejsc publicznych lub działka jest objęta nadzorem konserwatorskim.

Ogrodzenie – odległość od granicy działki sąsiada

Prawo budowlane nie precyzuje jednoznacznie, jaka powinna być odległość ogrodzenia naszej działki od działki sąsiedniej, ale sprawa jest regulowana prawem własności. W jego myśl ogrodzenie może być wybudowane jedynie w obrębie naszej działki i żaden najmniejszy element nie może przekraczać nawet o milimetry granicy sąsiedniej działki prywatnej. Dotyczy to nawet fundamentów. Co za tym idzie – nie można wznieść ogrodzenia w linii rozgraniczającej działki, o ile nie ma się pisemnej zgody właściciela działki sąsiedniej.

Budowa ogrodzenia w linii rozgraniczającej działki

Ogrodzenie można zbudować w linii granicznej dwóch sąsiadujących ze sobą działek, ale tylko wtedy, kiedy inwestor zawrze z sąsiadem pisemną umowę i uzyska jego zgodę. Oczywiście, najlepiej by obie strony były zainteresowane tego typu rozwiązaniem i partycypowały w kosztach. Jeśli jednak, mimo uzyskanej zgody, sąsiad nie zamierza ponosić wydatków na ten cel, koszty bierze na siebie osoba, która takie rozwiązanie zaproponowała. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego ogrodzenie, podobnie jak mury, rowy, miedze są własnością wspólną i służą do wspólnego użytkowania. Natomiast zgodnie z art. 154 § 2 korzystający z wymienionych obiektów są obowiązani ponosić wspólnie koszty ich utrzymania, czyli obie strony odpowiadają za ewentualną naprawę lub przebudowę. Budowa ogrodzenia w linii granicznej bez pozwolenia sąsiada jest niezgodna z prawem. Właściciel sąsiadującej działki w przypadku takiej budowy może bowiem dochodzić swoich praw w sądzie. Jak uczą doświadczenia wielu właścicieli działek, lepiej jest zawsze uzyskać zgodę i postępować zgodnie z kodeksem cywilnym, prawem własności i prawem budowlanym.

Budowa ogrodzenia od strony ulicy

W sytuacjach, kiedy stawiamy ogrodzenie od strony ulicy, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub sprawdzić w warunkach zabudowy, jak przebiegają linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu. W przypadku drogi publicznej, ogrodzenie musi znajdować się w wyznaczonej odległości. Jeśli chodzi o drogę gminą jest to 6 metrów, a w przypadku powiatowej lub wojewódzkiej nawet 8 metrów. Przepisy określają też elementy ogrodzenia – furtki i bramy. Ogrodzenie powinno być stabilne, nie może zawierać elementów niebezpiecznych (ostrych, szklanych). Zarówno brama jak i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz, a także zawierać progów uniemożliwiających wjazd osobom niepełnosprawnym. Szerokość furtki to minimum 0,9 metra lub metr. W przypadku bram standardem są 4 metry, a minimum to 2,4 metra.

W naszym kraju nie ma obowiązku budowania stałego ogrodzenia wokół działki. Nie mamy też obowiązku stawiania płotu w granicach działki. Jednak jesteśmy przyzwyczajeni do grodzenia własnej posesji i wyznaczania terenu naszej posiadłości. Należy to robić zgodne z przepisami prawa i w trosce o dobre stosunki sąsiedzkie.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Karolina Kaboompics, pexels.com

5 zastosowań pasów bezkońcowych w różnych branżach przemysłowych