Podnośniki – rodzaje i funkcje

sponsorowane

Podnośniki są urządzeniami służącymi do podnoszenia nawet kilkusetkilogramowych obiektów. Spotkać je można między innymi na budowie i podczas remontów. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz podnośników. Różnią się one ceną, jakością, a przede wszystkim zastosowaniem. Od rodzaju danego podnośnika zależą pełnione przez niego funkcje. Na rynku dominują podnośniki koszowe.

Podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe można uznać za osobną kategorię. Wliczają się do niej wszystkie urządzenia, które posiadają kosz osobowy. Dzięki zróżnicowanej budowie można dobrać odpowiedni podnośnik do określonego zadania.

Podnośniki samojezdne

Podnośniki samojezdne znajdują zastosowanie w praktycznie każdej pracy na wysokości. Posiadają one swój napęd, dzięki któremu mogą samodzielnie się poruszać. Ponadto można ich używać zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.

Kupując podnośnik samojezdny, wybiera się spośród dwóch opcji:

  • model teleskopowy,
  • model przegubowy.

Obydwa modele różnią się parametrami technicznymi. Podczas dokonywania wyboru trzeba uwzględnić zasięg ramienia podnośnika oraz jego maksymalny udźwig. Decydując się na samojezdne podnośniki koszowe teleskopowe, można być pewnym dużej wysokości roboczej i wysokiego udźwigu. Natomiast model przegubowy charakteryzuje się tym, że można nim operować na wielu płaszczyznach. W praktyce oznacza to, że nie trzeba przestawiać maszyny w trakcie prac nawet na wielkiej hali czy w magazynie.

Podnośniki samochodowe

Z racji swojego zasięgu są idealne do pracy w terenie, na przykład przy obcinaniu gałęzi wysokich drzew. Ramię podnośnika samochodowego ma duży zasięg, a sam pojazd nie powinien mieć większych problemów z jazdą po nierównym terenie. Wybierając podnośnik samochodowy, należy zwrócić uwagę na rodzaj podwozia oraz jego wagę i maksymalną wysokość roboczą.

Podnośniki nożycowe

To bardzo specyficzny rodzaj podnośników. Jak podpowiada nazwa, podnośnik ma kształt nożyc. Zasada działania jest bardzo prosta: podczas podnoszenia danego obiektu ramiona krzyżują się ze sobą. W trakcie podnoszenia kosza prostują się – ten ruch trwa aż do osiągnięcia wskazanej wysokości. Podnośniki nożycowe to najlepszy wybór, gdy w pracy kluczowa jest stabilność urządzenia.

Jak można wykorzystać podnośniki do zarabiania?

Niezależnie od rodzaju i modelu podnośniki nie należą do najtańszych. Urządzenia najwyższej jakości mogą kosztować nawet 50 tysięcy złotych. Taki podnośnik opłaca się kupować tylko wtedy, gdy będzie regularnie używany. W przeciwnym wypadku wynagrodzenie za pracę prawdopodobnie nie pokryje kosztów kupna.

Istnieje wiele firm wynajmujących podnośniki, jednak wciąż jest na rynku popyt na tego typu usługi. Takie przedsiębiorstwo może być świetnym drugim lub trzecim źródłem dochodu. Wynajem podnośników szczególnie opłaca się w przypadku prowadzenia firmy, w której tak czy inaczej są one co jakiś czas używane.

Gdzie podnośniki samojezdne znajdą praktyczne zastosowanie?

Podnośniki służą ludziom do pracy na wysokości. Tak naprawdę nie ma dokładnie sprecyzowanych zastosowań tych urządzeń, jednak warto wspomnieć o kilku najpopularniejszych.

Malowanie ścian wewnątrz hali lub magazynu

Do malowania dużego obszaru nie opłacałoby się używać drabiny. Byłoby to rozwiązanie bardzo czasochłonne i męczące. Prawdopodobnie najlepszym wyborem pozwalającym na komfortową pracę na wysokości jest samojezdny podnośnik koszowy. Warto też wspomnieć, że ten typ podnośnika nie generuje hałasu i nie wydziela spalin. Bez problemu można się nim poruszać w obecności innych osób.

Przycinanie i wycinanie gałęzi drzew

To praca, którą najczęściej wykonują służby utrzymujące porządek w danej miejscowości. Rozrośnięte gałęzie mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu drzewa, dlatego czasem konieczna jest ich wycinka. Samojezdny podnośnik koszowy nie tylko ułatwia tę czynność, ale też znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Wybierając model, który ma przegubowy wysięgnik można dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych miejsc.

Prace porządkowe na wysokościach

Tego typu prace najczęściej mają charakter sezonowy i dotyczą czyszczenia elewacji sklepu, bloku i innych budynków. Coraz częściej samojezdnych podnośników koszowych używa się do mycia okien w biurowcach. Jest to najbezpieczniejsza metoda w takich okolicznościach.

Tekst: Mikołaj Kmak

Korekta: Agnieszka Dec

Fot. Bing AI