Pompy olejowe i bezolejowe to podstawowe urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu fabrykach, laboratoriach i przedsiębiorstwach. Są też niezwykle użyteczne w tworzeniu próżni czy sprężaniu powietrza. Pojawia się pytanie o to, jaką sprężarkę wybrać – olejową czy bezolejową? Sprawdź, jakie są różnice między nimi i poznaj ich największe wady i zalety.
Różnice między pompami olejowymi i bezolejowymi
Podział na pompy olejowe i bezolejowe wywodzi się z zasady działania obu tych typów urządzeń. W przypadku pomp olejowych (takich jak np. ta: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/pompy-olejowe,92.htm) w trakcie pracy wykorzystuje specjalny olej do pompy. Z kolei pompy bezolejowe (takie jak ten model łopatkowy: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/pompy-lopatkowe-bezolejowe-vs-,136.htm) są w stanie funkcjonować bez tego oleju.
W obu przypadkach niesie to za sobą zestaw korzyści i strat. Jakich? Sprawdź to na przykładzie wymienionych powyżej pomp próżniowych.
Pompy olejowe – wady i zalety
Stosowanie oleju do pomp olejowych gwarantuje wiele korzyści. Urządzenia zalewane olejem („mokre”) osiągają poziom próżni na poziomie 95%, co jest wystarczające dla większości przemysłowych zastosowań. Do tego olej pełni kilka niezwykle istotnych funkcji, w tym:
- uszczelniania,
- chłodzenia,
- smarowania,
- zabezpieczenia przed korozją.
Olej wypłukuje też dużą część zanieczyszczeń, które dostają się do pompy olejowej wraz z powietrzem (np. kurz i pył).
Choć stosowanie sprężarek olejowych ma wiele zalet, jest to rozwiązanie, które nie sprawdza się w każdej sytuacji. W przypadku pomp tego typu należy regularnie wymieniać olej, a wraz z nim filtry oleju. Ostatecznie podnosi to koszty eksploatacji tych urządzeń. Ponadto w niektórych branżach (takich jak spożywcza i farmaceutyczna) nie można dopuścić do tego, by olej miał styczność z żywnością lub lekami. Dlatego też coraz chętniej wybiera się tam pompy bezolejowe, które, choć mogą cechować się niższą wydajnością, równie dobrze spełniają powierzone im zadania.
Pompa bezolejowa – wady i zalety
Największą zaletą pompy próżniowej bezolejowej jest oczywiście możliwość pracy „na sucho”. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować w przemyśle, którego produkty za wszelką cenę muszą być wolne od wszelkich zanieczyszczeń.
Jednak niesie to ze sobą pewne konsekwencje. W przypadku pomp próżniowych bezolejowych maksymalny osiągany poziom próżni oscyluje zazwyczaj w okolicach 85%, co nie zawsze jest wystarczające. Urządzenia tego typu cechuje też krótszy (w porównaniu do pomp olejowych) czas pracy oraz mniejsza wydajność.
Co wybrać – pompę olejową czy bezolejową?
Decyzję o tym, jaką sprężarkę – olejową czy bezolejową – wybrać, trzeba podjąć na podstawie kilku istotnych czynników. Najważniejszym jest charakter pracy. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane do lżejszych prac (np. na domowe potrzeby lub w mniejszych fabrykach) lub tam, gdzie trzeba zminimalizować ryzyko zanieczyszczeń, warto postawić na pompę bezolejową. Jeśli jednak najważniejsza jest wysoka wydajność, nic nie zastąpi pomp olejowych.
artykuł sponsorowany