W ciągu ostatnich kilku lat prawo budowlane w Polsce przechodziło dynamiczne zmiany. Wydaje się, że podstawowym zamiarem ustawodawcy wprowadzającego szereg planowanych zmian wraz z dniem 1 kwietnia 2024, było znaczne uproszczenie i przyspieszenie wszystkich procesów administracyjnych. Dla wielu załatwianie formalności związanych z budową to droga przez mękę. Czy będzie prościej i szybciej?
Nowelizacja prawa budowlanego 2024
Już za kilka miesięcy, bo 1 kwietnia 2024 r., zaczną obowiązywać nowe przepisy w prawie budowlanym. Do najważniejszych zmian należą przede wszystkim: zmiana warunków technicznych i usytuowania budynków, na co czekało wiele firm budowlanych. Inna ważna kwestia to ustalenie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Ustawodawca, tworząc nowelizację, chciał przede wszystkim przeciwdziałać praktykom patodeweloperów a także poprawić standardy związane z emisją hałasu. Tym, co może poprawić humor wszystkim planującym budowę własnego domu to fakt, że do ustawowo ustalonego limitu, nie będzie trzeba wnioskować i czekać na pozwolenie na budowę.
Co nowego w prawie budowlanym?
Na pierwszy rzut idą warunki techniczne i usytuowanie budynków. To ma być narzędzie do przeciwstawiania się tzw. patodeweloperce. Nowelizacja przewiduje m.in. zwiększenie odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Zmiany nie ominą również stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych. Drugą ważną zmianą jest trend silnie nastawiony na poprawę akustyki budynków. W projekcie budowlanym muszą zostać zawarte analizy rozwiązań technicznych i materiałowych, które będą dążyły do spełnienia wymagań ustawowych. Kolejne zmiany, to:
- Obowiązek przygotowania miejsc rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami w budynkach wielorodzinnych,
- Zastrzeżenie minimalnej powierzchni lokalu użytkowego w obiektach nowo wybudowanych,
- Stosowanie przegrody między balkonami a także dbanie o większy komfort akustyczny w mieszkaniach,
- W każdym bloku/apartamentowcu wielorodzinnym będą musiały powstać miejsca przeznaczone specjalnie do przechowywania wózków oraz rowerów,
- W wybranych rodzajach budynków będzie wymagana przestrzeń przystosowana do przewinięcia osoby dorosłej,
- Loggia nie będzie już wliczana do powierzchni całkowitej budynku.
Cyfryzacja procesu inwestycyjno- budowlanego
Nowelizacja prawa budowlanego zakłada również cyfryzację większości dokumentów. Dzięki temu właśnie proces inwestycyjno – budowlany ma stać się o wiele bardziej przejrzysty i dostępny dla wszystkich. Zostaną więc udostępnione elektroniczne dzienniki budowy, zgłoszenia oraz wnioski. Ma to na celu nie tylko przyspieszenie całego procesu, ale również zmniejszenie niepotrzebnej biurokracji.
Co istotne, sam dziennik budowy również ma być prowadzony w formie elektronicznej. Z jednej strony takie rozwiązanie niesie za sobą koszty związane z zakupem programu do obsługi tego narzędzia. Z drugiej jednak, z pewnością kierownik budowy i nadzór budowlany, będą mieli lepszą kontrolę nad przebiegiem prac.
Mniej pozwoleń na budowę i inne zmiany
Zgodnie z nowym prawem budowlanym, lista robót budowlanych zwolnionych z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę znacznie się wydłuża. Chodzi tu m.in. o małe obiekty gospodarcze, a także rozbudowę istniejących budynków. Przepisy mają uporządkować również kwestie związane z miejscem rozpoczęcia budowy na działce oraz zachowaniem odstępów od granicy działki.
Wymogiem, który z pewnością zainteresuje deweloperów, jest konieczność wybudowania małych placów zabaw. Z pewnością to dobra wiadomość dla wszystkich rodzin z dziećmi. Więcej pracy za to będzie miał nadzór budowlany, w którego to obowiązku będzie kontrola elektronicznych dzienników budowy.
Jednak największą zmianą, na jaką czeka sporo osób chcących się budować, jest możliwość postawienia małego domu jednorodzinnego bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wymagane jest jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu.
Agnieszka_wieleslow