Pracownia architektoniczna Chmielewski + Partners opracowała najlepszą koncepcję osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej i zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Polskie Domy Drewniane pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Będzie to pierwsze tak duże osiedle w Polsce wybudowane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. W planie jest ponad 1 tys. mieszkań.
– Gratuluję zwycięzcy konkursu realizowanego przez Polskie Domy Drewniane. Projekt pracowni Chmielewski + Partners dobrze wpisuje się w założenia realizowanej przez nas inicjatywy Miasto z Klimatem, której celem jest wdrażanie przez miasta skutecznej polityki ekologicznej i klimatycznej. Dzięki konkursowi udało się wyłonić koncepcję, która będzie łączyła wysoki komfort mieszkańców osiedla z troską o środowisko i klimat polskich miast. To podejście, które jest przyszłością polskiego budownictwa – mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.
Termin złożenia finalnych prac minął 31 sierpnia br. W wyniku obrad komisji konkursowej zwyciężyła pracownia architektoniczna Chmielewski + Partners. W skład komisji konkursowej, pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej wchodzili: prof. Tomasz Kowalczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu, Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD oraz Jolanta Zawadzka, architekt PDD.
– Konkurs był świetną inicjatywą, o czym świadczy wysoki poziom zgłoszonych prac, ale też ich różnorodność, od wyrazu architektonicznego, przez kompozycję urbanistyczną, walory ekologiczne, funkcjonalne aż po koszt realizacji i dokumentację projektową. Ogromną zaletą konkursu była możliwość konsultacji na poszczególnych etapach projektowania. W efekcie zwyciężyła praca najbardziej wyważona we wszystkich wymienionych kryteriach, dająca gwarancję ciekawej i precedensowej w skali kraju realizacji – komentuje prof. Zbigniew Myczkowski, przewodniczący jury konkursu.
Architekci z zacięciem ekologicznym
Chmielewski + Partners to pracowania architektoniczna specjalizująca się w kreatywnym doradztwie z zakresu architektury i zarządzania inwestycjami. Została założona przez Kamila Chmielewskiego w 2005 roku. Pracownia stara się tworzyć architekturę zrównoważoną w wielu aspektach. Wspólnie z zespołem ekspertów, zderza różne podejścia do projektów i odpowiada wprost na oczekiwania klientów, tworząc idealną odpowiedź. Posiada doświadczenie w zakresie zielonego budownictwa i certyfikacji budynków w standardach LEED, BREEAM i HQE.
– Ogromnie cieszy nas wynik konkursu. Włożyliśmy bardzo dużo pracy w poszukiwanie optymalnych rozwiązań urbanistycznych, przede wszystkim zwracając uwagę na aspekt domów drewnianych i środowiska. Kontynuacja współpracy stanowi przedłużenie pomysłu na cały projekt, który będziemy mogli rozwijać wspólnie z inwestorem na każdym etapie budowy – mówi Kamil Chmielewski, architekt, założyciel Chmielewski + Partners.
Projekt architektoniczny pracowni Chmielewski + Partners spełniał wszystkie założenia konkursowe, oddawał ideę nowoczesnego, zrównoważonego i ekologicznego osiedla oraz w optymalny sposób wykorzystywał przewagę technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dodatkowo, cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały.
– Z niecierpliwością oczekuję realizacji zwycięskiego projektu. Jestem przekonany, że będzie to modelowe i wyjątkowe osiedle, pierwsze tak duże w technologii drewnianej. Będziemy z ogromną przyjemnością na bieżąco informować o postępach prac – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
O konkursie
Konkurs trwał od 6 czerwca do 15 września br. Miał dwa etapy, z których pierwszy polegał na zbieraniu wniosków i kwalifikacji pracowni, a drugi obejmował konsultacje i przygotowanie projektów. Inicjatywą zainteresowały się 24 pracownie architektoniczne, z których 9 przysłało swoje prace. Do drugiego etapu komisja konkursowa wybrała 5 najlepszych pracowni. Oprócz walorów architektonicznych wizji osiedla, ważnym kryterium wyboru firm, było ich doświadczenie w budownictwie wielorodzinnym i w technologii drewnianej oraz wcześniejsza realizacja projektów zapewniających redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Artykuł sponsorowany