Jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych jest pustak ceramiczny. Obrazowo rzecz ujmując, pustak jest rodzajem cegły z wieloma otworami. Pustaki ceramiczne są większe od tradycyjnej cegły, szybciej się z nich buduje, są lekkie, a dodatkową zaletą jest duża izolacyjność termiczna. Pustak powstaje z naturalnej gliny, do której są dodawane trociny lub mączka drzewna. Z tej masy formuje się ustalone elementy, suszy, by na końcu wypalić w temperaturze 900°C. Podczas tego procesu, trociny lub mączka ulegają spaleniu, co skutkuje powstaniem w strukturze pustaka specyficznych szczelin wypełnionych powietrzem. To one odpowiadają za doskonałe właściwości termoizolacyjne.
Różne rodzaje pustaków
Podczas procesu produkcji pustaków do zasadniczej masy, bardzo plastycznej i podatnej na formowanie, dodaje się różne składniki, które przekładają się na ostateczne właściwości tworzonego materiału. W ten sposób przygotowuje się nie tylko pustaki o różnych kształtach i formach, ale przede wszystkim o różnym przeznaczeniu. I tak mamy.
- Pustaki z warstwą izolacyjną – które są wykorzystywane do wznoszenia ścian osłonowych i nośnych (max. do drugiego piętra). Powstałe w pustakach szczeliny są wypełnione styropianem lub pianką poliuretanową.
- Pustaki porotherm – najczęściej są wykorzystywane przy budowie ścian konstrukcyjnych, które nie wymagają ocieplenia.
- Pustaki poryzowane są tworzone z dodatkiem składników łatwopalnych, które w czasie wypalania utleniają się, tworząc szczeliny w strukturze. Chociaż są dość kruche i bardziej nasiąkliwie, dobrze się sprawdzają, jako budulec ścian wymagających solidnej izolacji akustycznej i termicznej.
Pustaki wentylacyjne
Tego typu pustaki wykorzystuje się w kanałach, które zapewniają wentylację w danym budynku. Ich produkcja jest dość skomplikowana, ale ich rolą jest podniesienie bezpieczeństwa, zwłaszcza w domach, gdzie nadal funkcjonują piecyki gazowe lub węglowe. Dodatkowo pustaki wentylacyjne izolują przed wysokimi lub niskimi temperaturami, minimalizują hałas i są ognioodporne.
Pustaki stropowe
Są dostępne na rynku w różnych kształtach. Te lżejsze, nie współpracują z elementami nośnymi, jednocześnie obniżając masę całkowitą stropu. Pustaki przenoszące obciążenie, nazywają się pustakami konstrukcyjnymi. Są bardzo odporne na działanie ognia, zapewniając w ten sposób duży poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego Charakteryzują się także doskonałą izolacją akustyczną.
Jakie pustaki ceramiczne wybrać?
Decydując się na użycie pustaków ceramicznych, warto zwrócić uwagę na ich klasę. Im klasa materiału jest wyższa, tym pustak będzie bardziej wytrzymały. Pustaki posiadają otwory i wydrążenia, które są zaletą, jeśli chodzi o poziom izolacji, ale to jednocześnie powoduje, że są mniej trwałe. W przypadku budowy domu jednorodzinnego obciążenia nie są duże, więc wystarczy pustak o klasie 7. Wybierając wyższą jakość pustaków, warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. To on decyduje, czy w naszym domu będzie komfortowo. W tym wypadku, im mniejszy współczynnik przewodzenia, tym lepiej. Warto jednak zauważyć, że pustak jest poprzecinany szczelinami i dlatego współczynnik przewodzenia ciepła jest oznaczony dwoma wartościami, w zależności od kierunków ułożenia. Najlepszym izolatorem ciepła jest pustak poryzowany. Przy budowie domu jednorodzinnego ważnym współczynnikiem jest izolacja akustyczna. Tu wskaźnikiem jest RA2. Im wyższy jest ten współczynnik, tym izolacja akustyczna jest pełniejsza. Pustaki ceramiczne są bardzo wytrzymałe. Niestety mają tendencję do kruszenia się. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przy transporcie i w czasie prac budowlanych.
Pustaki ceramiczne – czy warto z nich budować dom?
Pustaki ceramiczne to bardzo dobry materiał wykorzystywany przy budowie domów jednorodzinnych. Chociaż beton komórkowy i silikaty są od nich tańsze, to zalety pustaków ceramicznych pokonały i tę trudność. W 2022 roku ceny brutto pustaków standardowych kształtują się w przedziale 6,01 – 8,10 zł za jeden blok. Może nie jest to niska kwota, ale w zamian otrzymujemy znakomity materiał, dzięki któremu nasz nowy dom będzie stabilny wytrzymały, ciepły i trwały.
Bogumiła Pierzchanowska
Fot. anaterate, pixabay.com