Podczas wykonywania pracy fizycznej, ze wszystkich części ciała, to właśnie ręce są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników.
Nic więc dziwnego, że najczęściej stosowanym środkiem ochrony indywidualnej są rękawice ochronne. Wśród wielu dostępnych rodzajów, sporą popularnością cieszą się rękawice ze skóry licowej, które dzięki temu, że są wykonywane z trwałych materiałów, zapewniają dłoniom należytą ochronę i zapobiegają urazom.
Rękawice skórzane – robocze czy ochronne?
Na początek warto dokładnie pokreślić różnice pomiędzy rękawicami ochronnymi i roboczymi. Choć wiele osób używa tych pojęć zamiennie, nie należy ich uznawać za synonimy. Rękawice robocze chronią dłonie jedynie przed drobnymi zabrudzeniami. Są powszechnie stosowane do kontaktu z substancjami, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Często również są używane wtedy, gdy wytwarzany produkt wymaga odpowiedniej ochrony.
Z kolei rękawice ochronne zapewniają dłoniom należytą ochronę przed niebezpiecznymi czynnikami, które występują w miejscu pracy. Stosowanie ich jest koniecznie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zranienia przy pracy lub przeniknięcia przez skórę szkodliwych substancji do organizmu. Rękawice ochronne, np. skórzane są stosowane tam, gdzie panuje wysoka lub niska temperatura, jest wilgoć, ogień, bezpośrednia styczność z prądem elektrycznym lub występuje innego rodzaju zagrożenie mechaniczne czy biologiczne.
Rękawice licowe – najpopularniejsze wśród skórzanych rękawic
Skórzane rękawice cieszą się sporą popularnością wśród pracowników. Zwykle posiadają wydłużony mankiet, dzięki czemu chronią nie tylko samą dłoń, ale też część przedramienia. Rękawice ze skóry licowej, dzięki temu, że są wytrzymałe i odporne na przetarcia, są chętnie używane w przemyśle ciężkim, budownictwie, a także w mechanice. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo rodzajów skórzanych rękawic, w obrębie dwóch głównych kategorii: rękawic drelichowych wzmacnianych skórą oraz rękawic w całości wykonanych ze skóry.
Rękawice drelichowe wzmacniane skórą są używane w ciężkich pracach, w których wymagana jest dobra ochrona dłoni. Jakie ich rodzaje można wyróżnić?
- Rękawice drelichowe wzmacniane skórą dwoiną
Dwoina to materiał bardziej miękki od lica i o bardziej szorstkiej powierzchni. To wszystko powoduje, że w tego rodzaju rękawicach można łatwiej manipulować mniejszymi elementami. Co ważne, dwoina świetnie sobie radzi w wysokich temperaturach, więc rękawice dwoinowe mogą być wykorzystywane w profesjach narażonych na wysokie temperatury, jak chociażby spawacz.
- Rękawice robocze typu DOKER
DOKER to najpopularniejszy rodzaj drelichowych rękawic roboczych wzmacnianych dwoiną. W przypadku tego modelu, część chwytna dłoni jest dodatkowo wzmocniona na wysokości palca wskazującego i kciuka.
- Rękawice drelichowe wzmacniane skórą licową
Tego rodzaju rękawice skórzane można dostać w trzech różnych kombinacjach. Jakich?
- Rękawice wzmacniane skórą licową bydlęcą
To klasyczne rękawice skórzane, chętnie używane w branży murarsko-budowniczej. Są tanie, a przy tym wytrzymałe i umożliwiają swobodną manipulację nawet dużymi przedmiotami.
- Rękawice wzmacniane skórą licową świńską
Z powodzeniem można ich używać do ogólnych czynności. Warto zaznaczyć, że skóra świńska staje się bardziej miękka wraz z upływem okresu użytkowania rękawic.
- Rękawice wzmacniane skórą licową kozią
To najwyższej klasy rękawice monterskie. Używane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość oraz skuteczna chwytność. Najczęściej sięgają po nie pracownicy nowoczesnych zakładów montażowych, kierowcy oraz kadra kierownicza w budownictwie.
Pełno skórzane rękawice ochronne są niemal w całości wykonywane ze skóry. Jakie są ich rodzaje?
- Rękawice skórzane ze skóry licowej bydlęcej
- Rękawice skórzane ze skóry licowej koziej
- Rękawice skórzane ze skóry dwoinowej
Rękawice ze skóry licowej – jakie wybrać?
Rękawice skórzane, podobnie jak innego rodzaju rękawice ochronne, można podzielić na trzy kategorie. Poszczególne rodzaje będą odpowiednie do stosowania w innych branżach.
- Kategoria I – minimalne ryzyko
Należące do tej grupy rękawice licowe, mają za zadanie chronić dłonie przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka. Są odporne na środki chemiczne o delikatnym działaniu oraz temperaturę do 50° C. Do tej grupy można zaliczyć większość rękawic ochronnych i roboczych, które są na co dzień używane do prac w gospodarstwie domowym czy ogrodzie. Rękawic z kategorii I, nie zaleca się do stosowania w przemyśle.
- Kategoria II – średnie ryzyko
Skórzane rękawice z kategorii II są używane w sytuacjach, gdy potencjalne zagrożenie na stanowisku pracy nie zostało sklasyfikowane ani jako niskie, ani jako bardzo wysokie. To rękawice, które dobrze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Kategoria III – wysokie ryzyko
Rękawice skórzane z kategorii III skutecznie chronią przed nieodwracalnymi szkodami i śmiertelnym zagrożeniem, które mogą zostać spowodowane np. przez chemikalia, promieniowanie czy prąd elektryczny.
Grafika: pixabay.com
Artykuł sponsorowany