Kto jak kto, ale nasi sąsiedzi z północy mają ogromne doświadczenie w tworzeniu impregnatów i farb do ochrony drewna. Poniżej zamieścimy kilka cennych i sprawdzonych informacji, które mają pomóc w doborze odpowiednich produktów. Farby do drewna mają za zadanie chronić je przed czynnikami atmosferycznymi (deszczem , promieniowaniem UV, itp.) oraz zapewnić mu estetyczny wygląd. Różnorodne nazwy, znani i mniej znani producenci, kolory, sposoby aplikacji, ceny… ilość zmiennych, które warto przeanalizować przed zakupem może przytłoczyć. Dlatego też, aby ułatwić ów proces, przygotowaliśmy krótki poradnik dla początkujących.
Czym się kierować?
Wspomnieliśmy już na wstępie o tym, jak wiele różnych cech i właściwości mogą mieć farby do drewna. Kilkaset lat doświadczeń w połączeniu z nowoczesnymi technologiami przyczyniły się do powstawania nowych wersji tego co sprawdzone w surowym klimacie. Tak oto, przeglądając produkty na półkach sklepów stacjonarnych czy wirtualnych, warto sprawdzić co nam oferują producenci tacy jak np. Teknos czy Tikkurila:
- Wykończenie – farba może występować zarówno w wersji matowej, półmatowej, jak i połyskującej.
- Stopień krycia – od transparentnej (widoczny rysunek drewna), po całkowicie kryjącą (widać tylko fakturę drewna, słoje są całkowicie zakryte).
- Paroprzepuszczalność – to zdecydowanie za często pomijana właściwość a ma kluczowe znaczenie dla przyczepności powłoki. Jeśli farba pozwoli odparować wodzie która się zgromadziła w naszym drewnie (a na pewno się zgromadziła, bo to naturalna cecha tego materiału) to minimalizujemy niebezpieczeństwo odparzeń i delaminacji powłok. Mówiąc bardziej obrazowo woda szukając ujścia nie zniszczy naszej farby.
- Elastyczność (termoplastyczność) – to kolejny parametr, o którym mało kto mówi a również jest kluczowy. W dużym skrócie termoplastyczność gwarantuje iż farba w niskich temperaturach zachowuje swoją elastyczność (oczywiście do pewnego poziomu) co ogranicza jej pękanie.
- Środki biobójcze – to najbardziej naciągany i marketingowo eksploatowany parametr. Uwaga! Większość farb, lakierów zawiera szczątkowe ilości środków biobójczych, które mają ochronić dany produkt w puszcze przed pleśnieniem itd. Takie środki nie zapewniają ochrony drewnu! Dla jasności. Tylko zapis w karcie technicznej, który jednoznacznie stwierdza iż dany produkt zapewnia ochronę drewna (nie powłoki) przed pleśnią, grzybami itd. Daje nam pewność zabezpieczenia.
Teknos i Tikkurila
W wyborze docelowego produktu zwróć także uwagę na producenta i jego uznanie na rynku. Nie wybieraj wyłącznie najtańszych produktów, które często okraszone są słabszą jakością. Zamiast tego dokładnie zapoznaj się z umieszczonymi na etykiecie rekomendacjami i gdy jest to konieczne – przeczytaj opinie innych konsumentów. Uznanymi i często polecanymi producentami jest wspomniany już Teknos czy Tikkurila.
- Teknos – uznawana firma z Finlandii, założona w 1948 roku. Specjalizuje się w farbach i powłokach dla producentów, firm budowlanych i klientów indywidualnych.
- Tikkurila – znany producent farb zarówno do wnętrz, jak i do elewacji.
Artykuł sponsorowany
Zdjęcie główne: pexels-pixabay-269063.jpg