Wapno jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym o wielowiekowej tradycji. Mimo postępu w budownictwie i powstawania nowoczesnych materiałów, wapno nie straciło niż ze swojej atrakcyjności. Dokładna data odkrycia i użytkowania tego materiału jest trudna do określenia. Wiadomo, że pierwsze piece do wypalania wapna powstały już siedem tysięcy lat p.n.e.
Ślady wykorzystywania wapna w budownictwo udokumentowano w starożytnym Egipcie (piramidy w Gizie), przy budowie Wielkiego Muru Chińskiego lub w Babilonii (brama bogini Isztar). Mistrzostwo w posługiwaniu się zaprawami wapiennymi uzyskali Rzymianie. Mamy jednak XXI wiek, a ten dawny materiał jest nadal powszechnie wykorzystywany, a szczególną popularnością cieszy się wapno hydratyzowane, nazywane też hydratem. Dzięki swoim właściwościom jest potrzebne w budownictwie (zaprawy murarskie i tynkarskie), drogownictwie (mieszanki asfaltowe, stabilizacja gruntów) oraz do produkcji farb i lakierów.
Powstawanie wapna budowlanego
Wapno budowlane powstaje na dwa sposoby. Pierwszy nazywa się gaszeniem wapna na mokro, drugi gaszeniem wapna na sucho. W przypadku gaszenia wapna na mokro, do wapna palonego dodaje się duże ilości wody i starannie miesza, do uzyskania płynnej jednorodnej masy. Tak przygotowane wapno, które ma być wykorzystane w budownictwie, powinno „leżakować” nawet przez dwa miesiące. Jest to bardziej amatorski sposób wytwarzania potrzebnego materiału.
W przypadku gaszenie na sucho, wytwarzanie wapna jest procesem dość szybkim i przeprowadzanym najczęściej w warunkach przemysłowych. Do jego powstania zużywana jest mała ilość wody, a w wyniku reakcji chemicznej powstaje wapno w postaci suchego proszku, które jest właśnie wapnem hydratyzowanym.
Jakie zalety ma wapno budowlane?
Wapno, jako materiał budowlany, ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim materiały budowlane, które zawierają wapno, tworzą w domu sprzyjający mikroklimat. Są bardziej odporne na grzyby, pleśń oraz mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Przez tynk jest przepuszczana para wodna, dzięki czemu nie gromadzi się w niej wilgoć.
Obecność wapna w zaprawie zwiększa jej elastyczność i zapewnia lepszą przyczepność do podłoża. Hydratyzowane wapno budowlane jest bardzo plastyczne i bez trudu można je urobić. Najczęściej jest wykorzystywane do produkcji zapraw murarskich i tynkarskich.
Jak wykonywać prace z wykorzystaniem wapna hydratyzowanego?
Wapno jest materiałem, które trzeba przechowywać w określonych warunkach. Najlepiej, by było zużyte w ciągu dwunastu miesięcy od daty produkcji. Powinno być składowane w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Wszelkie prace, przy których jest wykorzystywane wapno hydratyzowane, powinny być wykonywane w temperaturze od +5°C do +30°C. Do tego należy pamiętać, by produkty, użyte do zaprawy, spełniały określone normy i były dobrej jakości.
Cement i piasek muszą spełniać wymagania stosownych norm, woda powinna być zdatna do picia. Najlepiej też wykorzystywać żwir płukany, w którym nie ma zanieczyszczeń. Po zakończeniu prac, zaprawy murarskie i tynkarskie nie mogą być zbyt szybko przesuszone, ale i nie powinny być narażone na zawilgocenie. Szczególna dbałość o zaprawę obowiązuje przez siedem dni.
Wapno hydratyzowane – właściwości prozdrowotne
Wapno hydratyzowane, ze względu na swoje zalety, może znaleźć zastosowanie w wielu materiałach wykorzystywanych w budownictwie. Oprócz oczywistych właściwości potrzebnych przy budowie, ma też właściwości prozdrowotne. W dobie materiałach coraz bardziej skomplikowanych technologicznie, ceni się te, które są naturalne i korzystne dla człowieka. I okazuje się, że nawet w nowoczesnym budownictwie znajdują zastosowanie.
Gazobeton, silikaty, gładzie do wewnętrznej aplikacji, tynki zewnętrzne, zaprawy murarskie z dodatkiem wapna hydratyzowanego doskonale się sprawdzają. Wytworzony dzięki niemu mikroklimat w pomieszczeniu, dobrze wpływa na kondycję zdrowotną. W tym zachwycie nad właściwościami wapna należy jednak pamiętać, by stosować produkty o najwyższych parametrach. Wapno wapnu nierówne i lepiej korzystać z ofert wyspecjalizowanych firm, oferujących produkty najwyższej jakości.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Fot. mattia , licencja Adobe