Wentylacja mechaniczna – o czym należy pamiętać?

 

Wentylacja mechaniczna to nowoczesny system, zastępujący tradycyjną wentylację grawitacyjną, który wymienia powietrze w pomieszczeniu wykorzystując do tego odpowiedni zestaw wentylatorów. Zadaniem wentylacji mechanicznej jest dostarczenie do pomieszczeń budynku świeżego powietrza i jednoczesne usunięcie powietrza, które ma obniżony poziom tlenu i zawiera stężenie substancji, będących efektem działań człowieka (np. dym papierosowy).

Zadaniem wentylacji mechanicznej jest też usunięcie substancji „wytwarzanych” przez materiały budowane i wykończeniowe. Dobra wentylacja mechaniczna powinna być odpowiednio zbilansowana. Zbyt słaba nie zapewnia właściwej wymiany powietrza, zbyt silna odpowiada w zimowych miesiącach za obniżenie wilgotności i powoduje zwiększenie wydatków na ogrzewanie.

Rodzaje instalacji mechanicznej

W przypadku budownictwa mieszkaniowego mamy do czynienia z dwoma rodzajami wentylacji mechanicznej:

  • wywiewna,
  • nawiewno-wywiewna.

Instalacja mechaniczna o charakterze wywiewnym jest to instalacja, która za pomocą wentylatorów wymusza ruch powietrza. Tego typu instalacja składa się dodatkowo z nawiewników oraz kratek wentylacyjnych. Do pomieszczeń w budynku świeże powietrze napływa poprzez nawiewniki okienne lub ścienne. Natomiast kratki wentylacyjne są elementem, którymi powietrze zużyte, pozbawione wystarczającej ilości tlenu, zostaje odprowadzone na zewnątrz budynku. Kratki wentylacyjne znajdujące się w pomieszczeniach mieszkalnych są podłączone do wentylatora centralnego. Tego typu instalacja mechaniczna jest stosowana w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Drugi typ instalacji to nawiewno-wywiewny. Jest zbudowany z centrali wentylacyjnej, wyposażonej w dwa wentylatory oraz wymiennik ciepła, zwany też rekuperatorem. Ten typ instalacji mechanicznie również wprowadza powietrze w ruch. System jest bardzo popularny ze względu na możliwość regulacji ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. To zapewnia niezbędny komfort świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach, a jednocześnie, w miesiącach zimowych, umożliwi ogrzanie napływającego powietrza.

Projekt wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest coraz popularniejsza w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. W nowobudowanych domach możemy ograniczyć koszty jej budowy.  Trudniejsza sytuacja jest w przypadku budynków już istniejących. Środki finansowe na nią przeznaczone są znaczne, a i poprowadzenie instalacji wiąże się z solidnym remontem. Na początku trzeba znaleźć dobrego fachowca, który przygotuje projekt i zapewni montaż właściwej instalacji mechanicznej. W projekcie powinien znaleźć się opis techniczny oraz rysunki przedstawiające rozprowadzenie instalacji w pomieszczeniu. Zazwyczaj taki projekt to koszt kilkuset złotych, ale jeśli zlecony będzie firmie, która później zmontuje wentylację mechaniczną, bardzo prawdopodobne, że otrzymamy go za darmo albo przynajmniej w niższej kwocie.

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna nie jest tanim rozwiązaniem, a mimo to zyskuje rzeszę zwolenników ze względu na zalety systemu. Jakie? Przede wszystkim mamy stałą wymianę powietrza. Powietrze jest oczyszczone z roztoczy, grzybów, pleśni, cząsteczek chemicznych, a także nieprzyjemnych kuchennych zapachów. Wymusza stałą wymianę powietrza, co sprawia, że warunki w pomieszczeniach są komfortowe, nie ma zawilgocenia i zagrzybienia ścian. Jeśli wentylacja jest wyposażona w rekuperator, powietrze napływające do domu jest ogrzewane powietrzem usuwanym. To pozwala na znaczne oszczędności w opłatach za ogrzewanie w miesiącach zimowych. To doskonałe rozwiązanie dla alergików, gdyż wszelkie alergeny są eliminowane z mieszkania.

Wentylacja mechaniczna, a pozwolenie na budowę

Prawo budowlane, obowiązujące od 19 września 2020 roku, stanowi, że wszelkie instalacje, za wyjątkiem gazowej, nie wymagają nie tylko pozwolenia na budowę, ale nawet zgłoszenia. To zaś oznacza, że założenie wentylacji mechanicznej, jeśli nie wymaga to przebudowy lub remontu budynku, odbywa się bez żadnego zezwolenia.

Czy warto zainstalować w wentylację mechaniczną? Koszty jej założenia są dość wysokie. Jeśli jednak zależy nam na czystym, zdrowym powietrzu w pomieszczeniach, przyszłej oszczędności w zakresie ogrzewania, to warto rozważyć to nowoczesne rozwiązanie.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. licencja Adobe