Dom jednorodzinny jest marzeniem wielu rodzin. Wymaga on jednak nieustających remontów i inwestycji, nawet tak poważnych jak wymiana dachu. Czy tego typu remonty wymagają urzędowego pozwolenia? Jaki jest koszt wymiany dachu? Czy można go dofinansować? O tym zdań kilka.
Wymiana dachu – czy trzeba zgłosić?
Prawo budowlane jasno stanowi, że wszelkie roboty budowlane, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego budynku, nawet przy użyciu innych materiałów – nazywane są remontem. Jeśli więc wymiana dachu odbywa się bez ingerowania w więźbę, nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu w urzędzie. W przypadku zmiany parametrów technicznych budynku – np. wstawienia okna dachowego, wymiana więźby – traktowane jest to przez prawo budowlane jako przebudowa. Dotyczy to również takich sytuacji jak zmiana kubatury budynku w wyniku nadbudowy. Takie zmiany powinny być zgłoszone do stosownego urzędu, a do zgłoszenia należy dołączyć projekt wykonany przez specjalistę posiadającego uprawnienia. Natomiast, jeśli wymiana dachu spowoduje powiększenie obszaru oddziaływania budynku na sąsiednie działki lub dokonywana jest na budynku objętym opieką konserwatorską ewentualnie obiekt jest wpisany do rejestru zabytków – konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę.
Stara więźba – nowe pokrycie
Dom jednorodzinny to nieustające remonty i zmiany. Wiadomo, że po kilkunastu latach użytkowania wymiana dachu również jest konieczna. Na szczęście zazwyczaj nie jest konieczne wymienianie więźby dachowej. Najczęściej jest ona tak zaprojektowana i wykonana, by przyjąć każdy nowy rodzaj obciążenia dachowego bez konieczności jej wymiany lub wzmocnienia. Na starą więźbę można kłaść ten sam rodzaj pokrycia lub można ją zastąpić pokryciem lekkim np. blachodachówką, blachą płaską, płytami włókno- cementowymi, gontami bitumicznymi. Jeśli ma być to dachówka ceramiczna, należy sprawdzić parametry więźby, gdyż materiał jest cięższy. Remont dachu zaczyna się od zdjęcia starego pokrycia, a ponieważ prace mogą potrwać kilka dni, a nawet dwa, trzy tygodnie, dach powinien być przykryty specjalną plandeką, by zabezpieczyć wnętrze domu. Po zdjęciu dachu konieczne jest sprawdzenie stanu warstwy izolacyjnej, jej zmiana, wzmocnienie lub w ogóle położenie, bo stare domy takiej izolacji mogą nie posiadać.
Wymiana dachu – nowe na starym
Praktykowanym rozwiązaniem jest również położenie nowego dachu na starym. Takie rozwiązanie musi spełniać jednak określone warunki. Przede wszystkim więźba dachu powinna być stabilna, mocna, a stare pokrycie nie jest nadmiernie zniszczone i dobrze się trzyma. Najczęściej tego typu wymiana dachu dotyczy papy lub gontów bitumicznych. Jest kilka pozytywów tego rozwiązania. Przede wszystkim nie trzeba utylizować starego dachu, a koszty robocizny są zdecydowanie mniejsze. Jeśli inwestor zdecyduje się na takie rozwiązanie, ważne, by na dachu zlikwidowane były wszelkie nierówności. Całkowita wymiana starego dachu jest niezbędna, kiedy dach pokryty jest eternitem. Płyty azbestowo-cementowe są rakotwórcze i ich wymiana jest konieczna! Jest na to czas do 2032 roku i możliwe jest z tego tytułu uzyskanie wsparcia finansowego.
Wymiana dachu – nowa więźba
Więźba dachowa bardzo rzadko podlega wymianie. Jeśli już, to w wypadku zniszczenia lub zmiany konstrukcji dachu. Niestety konstrukcja dachu może być osłabiona przez korniki lub zawilgocenie drewna. Kiepski stan może grozić zawaleniem, dlatego więźbę trzeba zdemontować i zrobić od nowa. Zmiany mogą być też konieczne, jeśli dotychczasowe lżejsze pokrycie inwestor zamierza zastąpić np. dachówką ceramiczną. Jeśli do tak radykalnych zmian dochodzi, niezbędny jest nowy projekt konstrukcyjny, przygotowany przez specjalistów.
Wymiana dachu – koszty
Na pewno wymiana dachu nie jest tania. To jedno z droższych wydatków, które ponosi się przy remoncie domu. Koszt zależy oczywiście od skali inwestycji, czyli od tego, czy konieczna jest wymiana więźby i na jaki typ nowego pokrycia dachu się zdecydujemy. O ile konstrukcja dachu jest w dobrym stanie, to najtańszą wersją będzie położenie nowego dachu na starym. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach trwałych i bardziej ekskluzywnych, możemy zdecydować się na dachówkę ceramiczną, ale musimy sprawdzić przedtem stan konstrukcyjny dachu. Tańszą opcją jest też blachówka trapezowa i blachodachówka, tym bardziej, że są stosunkowo lekkie i każda więźba powinna taką zmianę wytrzymać. Pamiętajmy jednak, że dach to bardzo istotna część domu, stale eksponowana na zmienne warunki atmosferyczne. Z tego powodu warto zainwestować w trwałe i solidne materiały. To ostatecznie na pewno się opłaci.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Got. marknbye, pixabay.com