Zadbany trawnik to absolutna podstawa aranżacji terenu wokół domu – niezależnie od tego, czy planujesz stworzyć wokół niego efektowny ogród czy po prostu skoncentrować się na efektownej murawie. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, nie wystarczy jednak po prostu wysiew nasion trawy. Założenie trawnika i jego późniejszy wygląd to efekt wielu starań i ciągłej pielęgnacji. O co zadbać, aby zielona przestrzeń cieszyła twoje oczy przez długi czas? Jaką metodą założyć trawnik? Czy zakładanie trawnika wymaga przygotowania?
1. Zakładanie trawnika – kiedy najlepiej je zaplanować?
2. Zakładanie trawnika krok po kroku
3. Trawa z rolki czy nasiona traw?
W zasadzie przy zakładaniu trawnika nie trzeba korzystać z wyspecjalizowanego sprzętu, jednak akcesoria – na przykład glebogryzarka – sprawią, że praca będzie prostsza, a jej efekty lepsze. W poniższej instrukcji uwzględniamy więc zastosowanie takich pomocy.
Zakładanie trawnika – kiedy najlepiej je zaplanować?
W pierwszej kolejności warto określić, kiedy dobrze jest zakładać trawnik. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że trawy – jak wszystkie inne rośliny – potrzebują określonych warunków do kiełkowania i wzrostu, między innymi odpowiedniej wilgotności, korzystnej temperatury czy składników mineralnych. Minimalna temperatura gleby, w której nasiona trawy wykiełkują, to ok. 8°C, dlatego prace najlepiej zaplanować wiosną lub jesienią.
Wiosenny termin pozwala cieszyć się murawą jeszcze przed nadejściem lata. Gleba po miesiącach zimy zawiera sporo wilgoci, zaś coraz dłuższe dni służą rozwojowi roślin. Siew nasion trzeba jednak zaplanować wówczas, gdy podłoże osiągnie wystarczającą temperaturę. Trzeba też pamiętać o nawadnianiu, jeśli wiosna będzie sucha. Z kolei jesienne wysiewy to dobra wilgotność i właściwa temperatura. Co prawda krótsze dni i pierwsze przymrozki spowalniają wegetację, ale z dużym prawdopodobieństwem zdążysz ją rozkrzewić przed pierwszymi przymrozkami.
Zakładanie trawnika krok po kroku
Proces zakładania trawnika warto rozłożyć na kilka etapów. Jak wyglądają one w praktyce?
- Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża jest podstawą wszystkich późniejszych czynności. To również najbardziej czasochłonna faza prac, jednak nie warto podążać na skróty. Ziemię należy przekopać na głębokości ok. 20 cm, pozbywając się wszelkich kamieni, gałęzi, a przede wszystkim chwastów – także ich korzeni. Na tym etapie można zastosować nawóz oraz, ewentualnie, preparat dostosowujący pH gleby: wapno lub nawóz zakwaszający. Podczas przygotowania gleby przyda się wertykulator – pozwalający napowietrzyć glebę i usunąć wszelkie przeszkody na drodze do bujnego wzrostu trawy. Ostatnim momentem jest wałowanie ziemi – można to zrobić po prostu stopami, jednak najlepiej użyć walca.
- Siew trawy
Na tym etapie zakładania trawnika musisz podjąć decyzję, czy decydujesz się na siew czy na wykorzystanie gotowej trawy z rolki. Wszystko zależy od czasu, nakładu pracy oraz budżetu, jakimi dysponujesz. Tę kwestię analizujemy w dalszej części tekstu.
- Pielęgnacja po założeniu trawnika
Po zasianiu lub rozłożenia trawy pozostaje bieżąca pielęgnacja, polegająca na początku przede wszystkim na dbałości o właściwą wilgotność. Częstotliwość podlewania zależy od warunków pogodowych i nie należy do przerywać do momentu zazielenienia się.
Trawa z rolki czy nasiona traw?
Wybierając między nasionami traw a trawą z rolki, warto kierować się kilkoma kluczowymi czynnikami:
- Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, trawnik z rolki jest lepszym wyborem.
- Zakup trawy w rolkach jest droższy niż nasiona mieszanki traw, ale daje pewność natychmiastowego efektu. Nasiona są tańsze, ale wymagają cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji,.
- Trawa z rolki zagłusza chwasty i umożliwia w zasadzie natychmiastowe korzystanie z trawnika.
- Mieszanki nasion można dostosować do specyficznych warunków lokalnych, co jest istotne w trudniejszych miejscach.
Podsumowując, zakładanie trawnika wymaga sporo pracy i cierpliwości, a także wiedzy. Efektem jest jednak zielona, pełna uroku murawa, o której z pewnością marzy właściciel każdej działki.