Klinkier jest materiałem ceramicznym, powstającym w wyniku wypalania gliny i piasku w temperaturze przekraczającej nawet 1000°C. Najczęściej formułowane są z niego płytki i dachówki, gładkie lub poddane ryflowaniu. Stosowany we wnętrzach i na zewnątrz budynków, cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na efektowny wygląd, trwałość, odporność na mróz i wodę. Trzeba jednak pamiętać i o tym, że jest to materiał „wymagający”. Do jego nakładania należy używać specjalnych materiałów dedykowanych klinkierowi, aby wyeliminować możliwość występowania wykwitów i mało estetycznych zabarwień.
Jakie zaprawy do klinkieru?
Specjaliści podkreślają, że decydując się na klinkier należy pamiętać, że do jego położenia nie można używać zapraw tradycyjnych, zawierających wapno. Mogą one bowiem nieodpowiednio wiązać materiał, a dodatkowo powodować powstawanie na murze wykwitów (najczęściej solnych), co znacząco obniża estetykę powierzchni, a jednocześnie wpływa na jej stabilność. Zaprawy przeznaczone do klinkieru zawierają odpowiednio dobrane kruszywa tworzące jednolitą plastyczną masę, odporną na rozwój mikroorganizmów i porost, choćby mchu. Zaprawa do klinkieru występuje w dwóch odsłonach. Pierwsza odmiana to zaprawa do murowania i tylko do tego może być wykorzystana. Nie można jej użyć do fugowania, bo szybko może być wypłukana przez wodę. Drugi rodzaj zaprawy to tzw. zaprawa uniwersalna, którą można użyć na dwa sposoby – do murowania i do fugowania. Zaprawa uniwersalna jest przygotowana ze specjalnych materiałów zapewniających jej elastyczność i paro przepuszczalność. Jest ona też odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przy wyborze właściwej zaprawy należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: nasiąkliwość, temperatura użytkowania, klasa wytrzymałości na ściskanie, miejsce wykorzystania. Mniej istotny jest kolor zaprawy, ale jeśli chcemy uzyskać określony efekt estetyczny, to i o tym aspekcie powinno się pomyśleć. W tym wypadku warto rozważyć dwie opcje. Zaprawa może mieć kolor zbliżony do klinkieru, albo być w barwach kontrastowych. Możliwość wyboru koloru dotyczy jednak tylko zapraw uniwersalnych. W przypadku zaprawy podstawowe, możemy liczyć tylko na kolor szary, natomiast zaprawa uniwersalna występuje w kolorach: białym, beżowym, ceglastym, żółtym, rudym, pomarańczowym, zielonym lub czarnym.
Wybór fugi do klinkieru
Jako fuga, czasami wystarcza zaprawa uniwersalna. Jej położenie nie jest socjalnie skomplikowane, ale należy pamiętać, by zaprawa nie znalazła się na klinkierze, bo praktycznie nie można jej wtedy usunąć. Nie wszystkich zadowala efekt wizualny, jaki się otrzyma, nakładając fugę będącą jednocześnie zaprawą. W takim przypadku wybiera się specjalistyczną fugę do klinkieru. Ważne: można ją nałożyć po tygodniu od zakończenia prac murarskich. Najpierw trzeba starannie podciąć wypełnienia między płytkami i dopiero zacząć fugowanie. Początkowo wypełnia się szczeliny pionowe (od góry ku dołowi), a następnie poziome. Fuga do klinkieru powinna być odporna na działanie wilgoci, zmienne temperatury oraz powstawanie nieestetycznych wykwitów, szczególnie jeśli chodzi o fugę używaną na zewnątrz budynków. Producenci oferują fugi dedykowane różnym rodzajom klinkieru.
Zastosowanie listew do klinkieru
Listwy do klinkiery są dostępne we wszystkich marketach i sklepach budowlanych. Wykonane z trwałego i wytrzymałego tworzywa, spełniają wiele funkcji. Zasadniczo listwy do klinkieru mają za zadanie ułatwiać szybkie, a jednocześnie precyzyjne układanie cegły klinkierowej i okładzin klinkierowych. Są stosowane zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Fachowcy podkreślają, że stosowanie odpowiednio dobranych listew zapobiega ubrudzeniu klinkieru, a jednocześnie wspomaga równe położenie fugi, a nawet dwóch jej grubości. Listwy są dostępne w różnych rozmiarach: 8 mm, 10 mm, 12 mm. Dzięki listwom poprawia się trwałość wykonywanej konstrukcji, a także podnoszona jest estetyka wykonania. Jak stosować listwę do klinkieru? Przede wszystkim dobrać odpowiednią jej szerokość. Następnie, na krawędzi kolejnej warstwy cegieł ułożyć listwę, nałożyć zaprawę i docisnąć stanowczym ruchem cegłę do listwy. Po wyschnięciu zaprawy, listwy powinny być usunięte.
Klinkier jest materiałem trwałym i eleganckim. Wymaga jednak używania specjalnych dodatków i elementów technicznych. Tylko wtedy będzie właściwie się prezentował i spełniał swoje zadania.
Bogumiła Pierzchanowska
Fot. Budinpol